• bir zamanlar bu kaba davranış bende de zuhur etmişti. her gün yüzlerce insanla ikili diyaloğa giriyordum ve bir süre sonra mesleki deformasyon mu dersiniz karakter aşınması mı dersiniz, neyse ben de bu şekilde davranmaya başladığımı farkettim. kendimden çok utandım açıkçası. dikkat etmeye bu durumu kendimde yakalamaya çalıştıkça düzelttim bu kötü huyu.

son derece kaba ve nezaketten uzak bir davranış.
  • hal hatır sorup, cevabı beklemeden konuya giren insan
  • arayan kişinin adı telefon ekranında belirdiği an niçin aradığını zaten anlamışsındır. hal hatır sormasıyla vakit kaybetmek istemezsin. bilirsin ki işi düşmüş arıyor. bir an önce konuya girsin de meramını dile getirsin istersin. yapmacık hal hatır sormaktansa direkt konuya girmek daha mantıklı bir harekettir. kimsenin vaktini çalmaya gerek yok.
  • arayıp sormayıp, işi düşünce arayıp hal hatır sorduktan sonra birşeyler istemek kibarlık mı? formalite icabı sorulan nasılsın sorusunun cevabı çok mu merak ediliyor da direkt konuya giren insan kaba saba olarak görülüyor? iki yüzlü olmayan net insandır.
  • çünkü nasılsın sorusuna iyiyim diye karşılık bulup geçiştirilecektir. halbuki bu önemli bir sorudur. nasılsın sorusuna “borcum var, şöyle derdim var veya şu konuda bir çıkıl yolu bulamadım” diyen birinin dert ortağı olman ve onu çözmek için elinden geleni yapman gerekir. günümüzde kimse de bu yükün altına girmeyeceğinden ve kimseye güven kalmadığından pek önemi olmayan sorudur.
  • selam vermeyi yeterli gören insandır. her daim selam verilir, alınır.*

hal hatır sormak gereksiz. çoğu formaliteden yapoyor ve ardından direkt konuya giriyor. sormadan girsene boşuna beni de seni de yoruyorsun.

hal hatır soracağınız kişileri zaten direkt hal hatır sormak için ararsınız. iş için aradıysanız gerek yok ve aceleyse hiiççç gerek yok fakat selam önemli.
    selam vermiyorsa sıkıntı, geri kalan ayrıntıların pek bir önemi yok.
  • eger is ile ilgiliyse olmasi gerekendir. ne oyle samimiyetsiz samimiyetsiz nasilsiniz iyi misiniz kotuyum desem nolacak be diyeceksin? hic gerek yok. direk gir konuya. kisa kes aydın havası olsun.
    ama bir arkadasim tanidigim falansa cok yanlis gerci onlar da işi olunca arayanlardansa yine samimiyetsiz.
  • aranandır. uzun süredir hiç yazmadığı halde alakasız bir şekilde "abicim selamlar nasılsın :)" diye konuya giren insandan daha makbuldür.
  • ben.peşreve luzum yok nasıl olgunu merak ettiğimden aramadım
  • benim. iş saatlerinde, iş ile alakalı konular için yaptığım aramalarda ben asla sormam karşı tarafa. bana soran olunca da "iyiyim teşekkürler" deyip yine geçiştiririm.

bunun kabalıkla bir alakası olduğunu düşünmüyorum ben. her aramada, sırf laf olsun diye hal hatır sorulması bana çok sahte geliyor. kimsenin umrunda değil aslında, kimin nasıl olduğu ama işte yapay bir şekilde soruluyor sürekli nedense.
    esasen telefonda konuşmaktan da hiç haz etmiyorum ben ki o nedenle böyle kısa kesmek istiyorum tüm konuşmaları sanıyorum :)
hesabın var mı? giriş yap