• adrenalin.. veya onu simule eden bişey.. özellikle ilk 3 ayda!

hamileliğin filan adı bile yok; "h"si bile yok o zamanlar! hatta "dağlara taşlara" filan yani.. korunuyoruz canım, ne münasebet!
    bi gün sevgili kişisiyle atışmışız. her gerginlikte veya gerginlik ihtimalinde yaptığım gibi çıkıp gitmişim evden... bütün gün dışarda ıvır zıvır işlerle uğraşmış, sakinleşmeyi beklemiş ama hayret verici bi şekilde sakinleşememişim..

hiç huyum değil bu, zira pms halinde bile çabucak yatışabilen bi insanım.. aklı selim kişiyim, atar-gider olmaz bende..

hasılı, akşam olmuş ama (normalden farklı olarak) bende hala kaynayan kurtlar var... sevgilinin evine dönmem lazım, çünkü oradan çıkarken almadığım bişeyi alıcam.. mesafe de 40 km civarı sanırım...

yola çıktım. bütün gün olduğu gibi yine motosiklet tepesindeyim. fakat bütün günden farklı olarak bi taşkınlık hali hissediyorum... içimde hala yatışmamış olan öfke, onun evine gitmek zorunda/gidiyor oluşumdan ötürü harlamış. beynimin içinde giderek yükselen tempoda prodigy şarkıları bangırdıyor..

kamikazeye dönüşüyorum sanki yolda.. kulağımda uğuldayan savaş tamtamlarına iyice kaptırmış, neredeyse yarı hipnozlu bir halde, akıl durduracak makaslara giriyorum akşamın akışkan ama yoğun trafiğinde... o an trafikte makasladığım arabalardan yediğim küfürleri dizsen, burda aya yol olur sanırım...

salaklık yaptığımın kesinlikle farkındayım. ama o an o öfke ve adrenalin bana (nedenini anlamadığım şekilde) o kadar tatlı geliyor ki; bırakamıyorum... soğuktan donmak üzereyken uykunun çok tatlı gelmesi gibi sanki...
    "kaza yapmadan varabilsem" diyorum... o kadar farkındayım durumun... ama kesinlikle kontrol bende değil...

eve 5-6 km kalmış... kırmızı yandığı için durmak zorunda kaldığım ışıklarda, yandaki arabaları keserken bi yandan da "ohh iyi bari, yaklaştım" diye düşünüyorum.. 3 şeritli yolda, en sağ şeridin sağındayım...
    ışık yeşile dönüyor, saate mi baktım bilmem neden, geç kalkıyorum biraz.. ama gazlı kalkıyorum tabii..
    orta-sol şeritten yürümüş arabalar, ben sağdan yardırıyorum... derkennnnnn....

yardırdığım sağ şeridin aniden kaldırıma dönüştüğünü görüyorum! bayağı bildiğin, şeridi çapraz bi açıyla kaldırıma çevirmişler... ne bir ışık, ne bir uyarı, ne bir levha yok! ve hava bildiğin karanlık...
    yardırmış geliyorum ve 15-20 metre kadar kala farkediyorum durumu...

saliselik bi hamleyle arka fren kitleyip ön freni sıkıyorum. aynı salise içinde aynaya attığım bakışla, hemen arka çaprazımda yardıran arabayı görüyorum... hayır, sola kıramam, arabaya girerim veya o beni alır altına...
    yine saliselik bi hamleyle ayağa kalkıp öne veriyorum tüm ağırlığımı frene asılmayı sürdürürken.. içimden bi ses "şimdi zıchtın, bundan kurtulamayacaksın kızım" diyor...

motor enduro aslında.. sürati düşürmek için öne abanmak iyi fikir, fakat kaldırıma çarpma anında öne abanmış olmak kesinlikle kötü bi fikir.. amortisörlerin tolere edebileceğinden çok daha yüksek bi süratle giricem oraya.. ön takımı dağıtmamak mümkün değil!
    böyle zor bi denklemde hiçbir kurtuluş umudum yokken malum kaldırımla malum kavuşma yaşanıyor...
    "bari yola fırlamasam" diye düşünüyorum... yola fırlarsam araba alacak beni altına çünkü... ve kim bilir ne kadar sürükleyecek tüm kemiklerimi kıra kıra...

bir dalga halinde ölüm fikri geçerken üstümden, motorun iki tekerleği de kesiliyor yerden... çok kısa bi süzülme, "işte şimdi" dediğim yere inme anı.. çok şiddetli bir highsiding bekliyorum...

ana?!? olmuyor???
    kesinlikle başedilebilir bir tepme alıyorum ön takımdan... hemen toparlıyorum. hatta hemen durabilecekken, şaşkınlıktan ötürü bi 50-100 metre gidiyorum "atladığım" kaldırımda...

bu arada çarpma anında topcase kopmuş.. ben yere inme anını ve highsiding 'i beklerken, topcase çelik somunlarla bağlı olduğu tabladan ayrıldığı gibi sol üstümden uçarak yola düşüyor... düşmesiyle birlikte arkamdan yardırmış olan arabanın altında bi 200 metre kadar sürükleniyor!

şaşkınım, topcase in yerinde ben olmalıydım zira..
    ellerim titriyor... inip bi sigara yakıyorum... araba ilerde durmuş, sürücü yola baka baka bana doğru geliyor..
    arabanın radyatörü gitmiş.. benim ön takımda pek bişey görünmüyor, ama ön jantım yırtılmış...

....

o günlerde zirve yapan ve bana bu kazayı yaptıran adrenalini, aslında o an hamile olmama borçluymuşum.. ertesi hafta öğrendim gebeliğimi..

inançları olan biri değilim; bu konuda "şans!"ın ötesinde bir yorumum yok. fakat çoğu insana göre o anda böyle bi kazadan yaralanmadan ve zararsız kurtulmamın sebebi gebe olmammış.. melekler korumuş bizi denene göre..
    (gerçi "o melekler neden her gebeyi korumuyor o zaman?" diyesim geliyor ama iyi niyetli olduğu aşikar olan beyan sahiplerini rencide etmiş olmamak için susuyorum)

böyleyken böyle yani.. bolca adrenalinli belirtilerdir bazısı için velhasıl..

edit: doğurdum o bebeği, evet. aldırmadım. iyi ki de aldırmamışım, evet. ehuhe. çok şabalak bişi oldu. yirim!
  • her ay içime baba olma korkusu sarmasına sebep olan , ecel terleri döktüren belirtilen. başka arkadaşlarda dökmesin diye ahanda yazıyorum.

---------------------- hamile olabileceğinizi düşündüren işaretler ----------------------

1- ) sızlayan,ağrıyan,şiş göğüsler ;

ortaya çiktiği zaman : hamile kaldıktan sonraki birkaç gün içinde.
    başka olasi nedenleri : doğum kontrol hapları,adet günlerinin yaklaşması.

2- ) sabah bulantıları ;

ortaya çiktiği zaman : hamile kaldıktan 2-8 hafta sonra.
    başka olasi nedenleri : yiyecek zehirlenmesi,gerginlik.

3- ) meme ucu çevresinin koyulaşması ve meme ucu çevresindeki küçük bezlerin kabarması ;

ortaya çiktiği zaman : hamileliğin ilk üç ayı içinde.
    başka olasi nedenleri : hormonsal dengesizlik.

4- ) önce göğüslerde sonra karında deri altında pembe mavi çizgiler ;

ortaya çiktiği zaman : hamileliğin ilk üç ayında.
    başka olasi nedenleri : hormonsal dengesizlik ya da önceki hamileliğin etkisi.

5- ) yiyeceklere aşırı istek duyma ;

ortaya çiktiği zaman : hamileliğin ilk üç ayı içinde.
    başka olasi nedenleri : kötü beslenme,stres,adet günlerinin yaklaşması.

6- ) adet kesilmesi ; (en sık olanı bu, üzerine düşündükçe adet olma iyice uzuyor, rahat olun hemen panik yapmayın , gidin bir gebelik testi alın.)

ortaya çiktiği zaman : tüm hamileliklerde.
    başka olasi nedenleri : yolculuk,yorgunluk,stres,hamilelik
    korkusu,hormonsal sorunlar,aşırı kilo alma ya da verme, doğum kontrol hapını bırakma,emzirme.

---------------------- hamile olacağiniza ilişkin kuvvetli işaretler ----------------------

1- ) aralıklı ve ağrısız kasılmalar ;

ortaya çiktiği zaman : hamileliğin başında başlar, hamilelik ilerledikçe sıklığı artar.
    başka olasi nedenleri : bağırsak kasılmaları.

2- ) rahim ve rahim ağzının yumuşaması ;

ortaya çiktiği zaman : döllenmeden 2-8 hafta sonra.
    başka olasi nedenleri : adet kanamasının gecikmesi.

3- ) rahmin ve karnın genişlemesi ;

ortaya çiktiği zaman : 8-12 hafta.
    başka olasi nedenleri : tümör ve fibroidler.

4- ) bebeğin hareketleri ;

ortaya çiktiği zaman : ilk olarak hamileliğin 16-22. haftasında fark edilir.
    başka olasi nedenleri : bağırsak gaz ya da kasılmaları.

---------------------- kesin hamilelik belirtileri ----------------------
    (bu noktadan sonra artık "acaba başka bir nedenide olabilir mi?" şeklinde düşüncelere son verebilir, tosunu kocağa alma hazırlıklarına başlayabilirsiniz.)

1- ) karında hissedilen bebek hareketi ;

ortaya çiktiği zaman : 16. haftadan sonra.
    başka olasi nedenleri : yok.

2- ) bebek kalp atışı ;

ortaya çiktiği zaman : 10-20. haftada.

3- ) ultrasonda bebeğin görülmesi ;

ortaya çiktiği zaman : döllenmeden sonraki 4-6. haftada.

kaynak : http://www.kadinhastaliklarivedogum.com/…elirti.asp

edit : ultrasonda bebeğin görülmesinde ki uyarısından dolayı cay icte oyle git e teşekkürler. 46. hafta yazıyordu eskiden oda 11,5 ay ediyor *.
  • bizim hatunda uyuzluk olarak kendini gösteren belirtilerdir. her şeye uyuz olup kıllık yapmaya başladı mı bilin ki hamile. allah tan birinciden tecrübe etmiştik de ikincide sıkıntı çıkmadı. ama yine de kurban olurum ben ona.
  • -ağlaağlağlaağla..
    +noldu bitanem neden ağlıyorsun?
    - o sütü bir daha içmiycem işte, çok kötü midemi bulandırdı ağlaağlaağlaağla..
    +oyoyoy döverim ben o sütü ağlama seeeen!
  • en büyük belirti hep uyku halidir. o uyku hali bana türkiye ispanya maçını ve hatta bilumum aksiyon filmlerini izlettirmemiş; göz kapaklarımı aşağıya aşağıya resmen ittirmek suretiyle kapatmış, günboyu esneme sebebim olmuştur. sonradan anlaşılmıştır ki meğersem 2 haftalık 0.1 mm'lik bebelonmuş bütün bunlara sebep.
  • kimi insanda duygusal belirtiler olarak gösterir kendini..
    yüzü gülmez-kaprisi bitmez ben, tamamen sevgi böcüğü olmuştum mesela. isa taşıyan meryem misali, nurlu nurlu gezdim bir hafta. en son karıncaların eve ekmek götürme telaşına ağlayınca eczanede aldık soluğu
  • ilk belirti geri çekilme metodunu uygulamaya / uygulatmaya başladığın an olarak söylenebilir.
  • sabahtan beri başım ağrıyor.

sözlükte okuduklarımdan sonra şüphelenip gidip test aldım eczaneden ama sonuç negatif çıktı.

sonra erkek olduğumu hatırladım ve dolarex'in gözüne vurdum.
  • regl belirtileriyle aynıdır.
  • - uyku hali
    - ağız içinde metalimsi bir tad
    - kısa baş dönmeleri
    - gözün beyaz kısımlarında sarılaşma
    - sık idrara çıkma
    - bazı yiyeceklere karşı aşırı istek
hesabın var mı? giriş yap