• suçluyu topluma kazandırmaktan çok suçluyu toplumdan uzak tutmaya ve topluma zarar vermesini önlemek adına veriliyor olması daha mantıklı. böyle bakınca da topluma bir zararı olmayan (veya öncesinden topluma zararı olmuş, ama ileride zarar verme şansı halktan herhangi biriyle eşit olan) "suçlu"lara hapis cezası vermek çok saçma. hem adamın özgürlüğüne yazık, hem devletin parasına yazık.
  • bildiğim kadarıyla iki ana tipi vardır :

(bkz: ağır hapis cezası) (bkz: hafif hapis cezası)

araştırma üzerine edit : biz okulu bitirdikten sonra ilgili kanunlar değiştiğinden, ve de ceza hukukuna ilişkin herhangi bir iş yapmadığımdan cehaletime veriniz, yukarıdaki girişi de değiştirmiyorum, ibret olsun. daha detaylı bilgi için zaten girilmişi var (bkz: #10684592)
  • mesleki anlamda uzerine calismalar yaptigim ceza.

defaatle gordum ki mevzu, sucluyu rehabilite ya da tedavi etmek, duzeltmek degil, suclu olmayani caydirmak.

bu yuzden kotu. hemde cok kotu. insanoglunun amacina ters bir kere.
  • insanlık suçudur. terör toplumlarında ve cahil gruplarda var olan bir ceza türüdür. batı hukukunun ürünüdür. suçlu ilan edilen kişinin köleleştirilmesidir. yanlış mal beyanında bulunan ile tecavüzcüye aynı cezayı veren sistemin adıdır. devletin düşünce ve fikir özgürlüğüne karşı en büyük enstrümanıdır.
  • islamda olmayan ceza türüdür. adaletin sağlanamamasını garanti altına alan ve insani olmayan bir cezalandırma yöntemidir.

gömleğin yanlış iliklenen ilk düğmesidir. delinin kuyuya attığı taştır. hapis cezasının bir devlet için ne kadar yanlış bir tercih olduğunu görmek için (bkz: #91924505)
  • kuzenimin eşiyle tartışması yüzünden 9 ay olarak aldığı ceza. dün eve kağıt geldi. eşi biraz sıkıntılı. en ufak tartışmada bile "beni dövdü" diyerek soluğu karakolda aldı. hem de defalarca. hatta gözümüzün önünde kendine zarar verip "kocam yaptı" diye ifade verdi karakolda. olay en son mahkemeye taşınınca kuzenim 9 ay ceza aldı. istinafa gitti ama orası da cezayı onamış. teyzem dünden beri perişan. "oğlum hapse girecek" diye sürekli ağlıyor. iki tane küçük kızı var. lütfen kesin olarak bile birisi cevap versin. bu adam 9 ay boyunca hapiste mi yatacak şimdi?

not: daha önceden almış olduğu herhangi bir cezası ya da sabıkası yok.
  • insan haklarından ve özgürlükten söz edilen bir çağda epey ilkel kalan bir ceza türü.

hapis cezasının temel mantığına bakarsak, suçlunun dört duvar arasına kapatılarak bir daha suç işlemesinin önlenmesinin amaçlandığını görürüz. bunun etkili bir rehabilitasyon yöntemi olduğu düşüncesi uzun yıllar kabul görmüştür. ancak yıllar süren hapis cezaları suçluları rehabilite edemediği gibi, hem suçluların ömründen yıllarını çalarak yaşam hakkının rehin alınmasına, hem de suçlunun ruh sağlığının yıpranması gibi çeşitli psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. işte bu hem insan hakkı ihlali, hem de etik bir sorundur.

adli psikoloji diye bir psikoloji dalı işte bu sorunlara çözüm olması için geliştirilmiştir. adli psikoloji genç bir bilim dalı olup, kabaca suçluyu suça iten davranışların nedenlerini ve bu davranışları bertaraf etme yollarını araştırmaktadır. buna dayanarak şahsen, yıllar süren bir hapis cezasının yerine adli psikologlar gözetiminde uygulanacak olan sıkı bir psikoterapi sürecinin hem suçluyu suçtan uzak tutma konusunda daha başarılı olacağını, hem de suçlunun toplumdan soyutlanmasının getireceği psikolojik sorunları ve hukuki yolla suçlunun yaşam hakkına kast edilmesi gibi etik sorunları engelleyeceğini düşünüyorum.

sonuç olarak, suçluların suça karışmasını önlemenin ve suç rehabilitasyonunun tek yolunun hapis cezası olmadığının artık anlaşılması ve adli psikolojiye daha çok önem verilmesi gerekiyor.
  • hapis cezası çok korkunç değil mi ya? nasıl idamın gelmesini istiyoruz anlamadım. türkiye'de hapisten çıkmak hapse girmekten daha zor belki ondan olabilir.

ben idam olmayı, hapse girmekten daha çok isterim. böyle binlerce kişiyi toplu bir şekilde katletsem beni hapse soksalar ölümden beter şeyler yaparlar içeride. halbusemki idam etseler, binlerce kişiyi öldürmem yanıma kalır 7-8 saniyelik bir acı çektikten sonra da tamamen dünyayı terk etmiş olurum, hiçbir acı çekmem.

bence idam gelmesin. hapis şartları ağırlaştırılsın. bilemiyorum hastalıklı bir düşünce içerisinde miyim, kendimi sorguluyorum.

intihar etmek dininize göre haram, her dinde haram veya yasaklı zaten de. adam öldürmek de aynı şekilde. e beni şimdi birisi işlediğim suçtan dolayı idam etse, benim idam edilmemi isteyen herkes haram işlemiş olmayacak mı? neyse vardır bunun da bir cevabı elbet bir gün karşımıza çıkar.
  • bir asliye ceza mahkemesi veya ağır ceza mahkemesi tarafından hükmedilebilen, kesinleştiği takdirde infazı mümkün olan ve kişinin hürriyetini kısıtlayan ceza türü.
    hapis cezaları kesinleştiği zaman mahkeme tarafından kesinleşme şerhi düzenlenerek ilamın gönderildiği cumhuriyet başsavcılığı tarafından infaz işlemleri başlatılır. taksirli suçlarda 5 yıldan, kasıtlı suçlarda 3 yıldan fazla hapis cezalarına mahkumiyet söz konusuysa cumhuriyet başsavcılığı tarafından doğrudan yakalama emri çıkarılır.
  • aslında suçlunun ailesini cezalandırmaktır en çok. ne bileyim lan düşünsene beş-altı yaşında bir çocuksun. babana vermişler müebbet hapis cezasını. şimdi seni cezalandırmış olmuyorlar mı asıl?
hesabın var mı? giriş yap