• tonunu yansıtmayan, yanıltıcı bir fragmanı vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=jzyllbpl-9i
  • american beauty'le çok benzerlik gösteren filmdir.üç kızkardeşin hayatları ve problemleri üzerinden anlatılan filmdir. filmde amerikan banliyo yaşam tarzını görmek mümkündür. filmin ana teması mutluluk maskelerini takıp toplum içine çıkan insanların aslında varolan içyüzleri anlatılmaktadır ki bence gayet başarılı da olunmuştur. çocuğuna daha ilgi duyan pedofili bir baba, bir telefon sapığı abaza, fantezi dünyası çok geniş bir kadın, yaşlılık bunalımına giren ebeveynler... sürekli sırtımızı döndüğümüz ve tiksindiğimizi söylediğimiz tecavüz, pedofili vs durumları gözümüze sokmaktan geri durmuyor. değinmek istediğim bir nokta da yönetmenin olayları bize kahramanları gözüyle vermesi çok başarılıydı. örneğin adam rüyasında parktaki insanların üzerlerine rastgele ateş açıyor fakat kendi dünyasında bu durum hiç de kötü değildir, o an duyduğu hazzı müzikle alabiliyoruz. aynı şekilde sapık babanın çocuğunun arkadaşını ilk gördüğü sahnede duyduğumuz müzikte sanki ''normal'' bir ilişkiymiş gibi veriliyor daha doğrusu sapkın baba bunu öyle hissediyor. genel olarak film gayet güzeldi, beğendim ve takdir ettim.
  • sahane bir hooverphonic parcasi daha.
  • fena film. sarsıcı.
    (daha önce de belirtildiği gibi) hiç öyle komedi beklenmesin bu filmden. gülümseten bir ya da iki sahne anca vardır, gerisi dram.

karakterlerin bu kadar "arızalı" olduğu başka film var mıydı şu an hatırlamıyorum (srpski film vb. dışında tabii, tür içi düşünürsek)...

--- spoiler ---

daha önce de söylendiği gibi psikiyatrist (ya da psikolog?) babanın oğluna gerçekleri anlattığı sahne dayanılması en zor sahne gerçekten.

tecavüze uğrayan komşu kadın dışında içlerinden en çok joy karakterine üzülsem de en son sahnelerde iyice salaklık düzeyindeki saf davranışlarını görünce sinirlenmeye başladım.

aile içi ilişkiler bile ölmüş, yardım eder görünüp birbirlerini hiç de düşünmüyorlar aslen.
    --- spoiler ---

filmin özeti: her şey çürümüş, her şey boktan.
    zavallı çocuklar.
  • "güzel", "kötü", "çirkin" falan değil de "ilginç" herhalde bu film için kullanabileceğim en uygun sıfat.

jordan kız kardeşleri ve küçük çevrelerini görüyoruz. film "gerçekten de gerçekçi". herhalde kadın erkek herkes kendisinden bir şeyler bulabilir buradaki rahatsız edecek kadar gerçek karakterlerden. "rahatsız edecek kadarlar" çünkü kendilerine güvensizler, başarısızlar, sahtekarlar ve hatta sapıklar var aralarında. tam biziz işte. belki de sinemada en "hafif" işlenmiş ama bu yüzden de en çarpıcı sapıklıklardan biri bu filmde. sırf onu görmek bile ilginç...

7/10 dedim ama gerçekten izlenmesi gereken filmlerden.
  • happiness is the silence of sadness...

find undiscovered paradises!..
  • degisik film.yer yer guldurdu yer yer dusundurdu.ailenizdeki kisilere iyi bakmak lazim.cevrenizdeki insanlari iyi tanimak lazim.
  • noémie wolfs'u sevmemi sağlayan şahane bir hooverphonic şarkısı. sözleri de bir o kadar güzel:

"we're on our way to next train station
    passing fields, my mind is wondering of,
    they don't mean much to me
    happy is a silly word if you
    think about all the joy we had
    there's so much left to see

is happiness a word without meaning?
    heaven a place in utopia?

but in the end, we keep on moving
    reverse is not, it's not part of our style
    forward is the only way

is happiness a word without meaning
    heaven a place in utopia?

we cannot shout silently
    we shouldn't run away so slowly
    there's so much left for us to do
    we got to figure out
    if happiness has no meaning
    if heaven is part of utopia

if happiness has no meaning
    if heaven is part of utopia,
    utopia, utopia, utopia, utopia..."
  • internetteki en rahatsız edici filmler listelerinin nerdeyse tümünde yer alan film.
  • ters-yüz edici filmlerden.

gazete manşetlerinde görüp duyduğumuz, sapkın ve sarsıcı insan hallerini güzelce paketleyip fiyonklamış todd solondz.

oyunculuklar da enfes. izleyiniz, izlettiriniz.
hesabın var mı? giriş yap