60 entry daha
  • biraz trollüm. aslında ilgi çekmeyen bir romanın kahramanı gibi hissediyorum kendimi çoğunlukla. ama bugün ilber ortaylı'nın 1976 yılında çekilen fotoğrafı başlığını görünce geçmişi düşündüm ve yazasım geldi. o good old laik days zamanı anadolu lisesinde okurken alıp okuduğumuz onlarca ingilizce klasik arasında aklıma gelen bir tanesinin açılış cümlesini hiç unutamam. kitabın adını unutmuştum ama biraz zorlayınca yazarı ve adı aklıma geldi ve bu başlığa koştum.

facts facts facts charles dickens'ın 10. romanı olan hard times zor zamanların açılış paragrafına bakın ve düşünün:

--- spoiler ---

now, what ı want is facts. teach these boys and girls nothing but facts. facts alone are wanted in life. plant nothing else, and root out everything else. you can only form the mind of reasoning animals upon facts: nothing else will ever be of any service to them.
    --- spoiler ---

yaşadığınız ülkede televizyonda, radyolarda, gazetelerde, kahvelerde insanlar kendi gerçeklerini konuşabiliyor mu?

belki durumumuz sandığımız kadar kötü değil, ya da bittik okeye dönüyoruz ama sislerin arasında giderek eski bolluk dönemine varabileceğimizi düşünüyor muyuz cidden?

neyse.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap