şükela:  tümü | bugün
 • illet bir kadin adi.
  kucuk ev'deki bayan oleson'un adi.
 • charles darwin'in evrim teorisi araştırmaları için gittiği galapagos'tan dönerken yanına aldığı üç hayvandan kaplumbağa olanı. darwin'in sözleriyle, bulunduğunda bir yemek tabağı büyüklüğünde olan kaplumbağa, evrim ve doğal seleksiyon teorilerini desteklemek amacıyla bulunduğu ortamdan çıkarılmıştı.

  birkaç yıl sonra darwin'in amerika'daki bir arkadaşına gönderilen harriet, buradan sydney'deki hayvanat bahçesine gönderilmiş ve ölümüne dek burada yaşamıştır.

  haziran 2006'da 176 yaşında öldüğünde, dünyada takip edilen en yaşlı hayvan ünvanını taşımaktaydı.
 • darwin'in galapagos'tan yanında getirdiği diğer iki kaplumbağalar tom ve dick gibi erkek olduğu düşünüldüğünden o zamanlar adı harry imiş. ve yapılan bu hata tam 130 sene sürmüş, harry olarak isimlendirilmiş. ta ki 1960'ta yapılan dna testine kadar. ondan sonra dişi olduğu anlaşılan harry bir anda olmuş mu sana harriet, ameliyatsız neyinsiz..

  üç kafadar (tom, dick ve harriet) 1835'te önce avrupaya sonra 1841'de ingiltere ikliminin uygun olmaması nedeniyle avustralya'daki brisbane botanik bahçesine götürülmüş. iki erkek öldükten sonra tek başına kalan harriet en son 180 kiloya gelmiş..

  ve bu dünyaya vedası da, 2006 yılı haziran ayında 175 yaşındayken uykusunda geçirdiği bir kalp kriziyle olmuş...
 • 1830 doğumlu 180kg ağırlığındaki koca oğlan. bu dünyadan göçeli 9 yıl oluyor bugün.
 • darwin tarafından, beagle yolculuğu sonrasında yardımcı kaptan john clements wickham'a hediye edilmiş galapagos kara kaplumbağası (geochelone nigra porteri).

  wickham'ın brisbane'e hakim olarak gitmesiyle harriet da avustralya'ya taşınmıştır.
 • kölelik karşıtı aktivist harriet tubman'ın hayatının anlatılacağı 1 kasım 2019 gösterim tarihli kasi lemmons filmi. buyrun bu da fragmanı :
  https://www.youtube.com/watch?v=osp9ijjvlae
 • harriet (2019)

  5 / 10

  artık fazlasıyla sıkmış bir konu kölelik ve ırkçılık. gerçek bir olaydan esinlenme, içine macera ve birkaç gaz veren sahne eklenip, film diye ortaya koyulan vasat filmlerden biri. duygu sömürüsünden beslenmeye çalışan ve konusu itibariyle oscara oynamaya çalışmış bir film harriet. her sene bunun gibi 50 tane film çıkıyor ve insanları sömürüyor. ben beğenmedim. en iyi kadın da şansı var mı bilinmez, başroldeki cynthia erivo fena oynamamış. onun dışında, film zaman kaybından ibaret.
 • klasik bir köle hikayesi olarak başlayan,daha sonra amerikan tarihinin en büyük kahramanlarından birine , (bkz: harriet tubman)’ın anlatılmamış hikayesine evrilen film.

  en iyi kadın oyuncu oscar adaylarının tamamını izlediğime göre kehanette bulunabilirim artık. (bkz: renee zellweger) mutlak favori ve ödülü de alacaktır ama harriet’teki muhteşem oyunculuğuyla (bkz: cynthia erivo) eminim akademi üyelerinin bir çoğunun hem oyunu hem de gönlünü kazanmıştır
 • - zenci var abi başrolde.

  + öyle mi ? oscar’a aday gösterin.

  - taam.

  tanım: film.
 • gerçek hikayedem alınmış ama zayıf senaryo, itici oyunculuk ve karakter yüzünden sıkıcı olan bir film. itiraf da etmek lazım ki süper kahraman filmleri gibi artık bu kölelik karşıtı filmler de sıktı.
  verilen azad sözü tutulmayan minthy, ettiği dua anında gerçekleşince köle ticaretinin yapılmadığı 100 mil ötedeki pensilvanya'ya yalın yapıldak kaçar. filme göre tanrı'nın lütfuyladır çünkü minty tanrı ile konuşabilir, gelecekten haber verebilir. işte bu azize ve ya evliya özelliğini de kullanarak kaötığı kasabanın halkını ve ailesi teker teker pensilvanya'ya kaçırıp kurtarır.
  dediğim gibi zayıf bir senaryo, bir tarafı tutuşması gerekirken kocası ile öpüşmesi, sürekli inat edip gereksiz cümleler kurması ve oyuncunun kötü performansı bir kahramana gıcık olmamıza sebep veriyor. daha iyi işlenebilirdi.

hesabın var mı? giriş yap