• varolan kasko poliçenizin sona ermesinden sonra 1 ay içerisinde yenilemezseniz hak kaybı yaşayacağınız indirimdir.
  • enflasyon düştüğü halde her sene poliçe ücretlerine zam yapan sigorta şirketlerinin insanı kâr ettiğine inandıran düdükleme yöntemi
  • 2011 yılından beri otomobil kullanmaktayım ve (bkz: zorunlu trafik sigortası)'nda 7. basamak indirimden yararlanmaktaydım.
    bir ara otomobili satıp motosiklet satın aldım ve tekrar motosikleti satıp otomobil aldım ve 7. basamak indirimim yandı !?

yahu bir karışıklık olmalı, nasıl olur derken bugün itibariyle 1500 liradan yararlanmam gereken sigortaya 2500 lira vermek zorunda kaldım. meğer yetkililerimiz vatandaşın zararına bir kanun çıkartmış ve araç sınıfı değiştiği için hasarsızlık indirimi artık (birkaç yıldır) yanıyormuş.

böyle bir saçmalık olur mu ? benim indirimim neden yanıyor sırf arabayı satıp arada motor aldım diye arkadaş ? bu nasıl bir mantık ? şu ülkede neden vatandaşın yararına bir şey çıkmıyor. yetti be.
  • sigortalı olduğu yılı kazasız belasız atlatana %25 idi bu. arabalı ya da arabasız. hastanesiz, kaportacısız...
  • geri zekalılığın norm olduğu bir ortadoğu ülkesinde sokak canları tarafından arabanız parçalanırsa bozulan bir şeymiş. vahşi hayvanların sokaklarda dolaşmadığı medeni ülkelere göre yapılan kanunları-prosedürleri türkiye gibi iq ortalamasının 89 olduğu, devletin (a.k.a belediye) sokaklarda vahşi hayvan beslediği 3.dünya ülkelerine getirmeyin kardeşim. ayrı kanunlar lazım bize, tamamen orijinal.

nasıl zamanında medeni coğrafyalar belediye hizmetlerine çoktan başlamışken sokaklardan hayvan leşlerini toplayan, insanların adına atılık etlerle sokak köpeği besleyen "meslek" grupları varmış ( üstün zekalı tv sunucuları ne güzelmiş osmanlı, mancacılık gibi var mı filan diyordu bir ara) sokak köpeklerini sokağa yabancı sokmama (ne kadar medeni, kendi sokağında takıl işte ne işin olacak başka sokakta sanki) , ortalığa attıkları çöpleri yedirme gibi amaçlarla kullanıyorlarmış o sistem fazla bile bize. neyimize sigorta neyin. 1 senede iki kez arabamı köpek denen minnoş canlı parçalasın olan benim cebime olsun. (neyse ki bizi parçalamadı şimdilik, buna da şükür diyerek ortadoğulu tepkimizi tamamlamak lazım bu arada) ya da sistemi entegre edelim bu boktan orta doğu ortamına, zararı sokakta sürü besleyen menopozlu teyzeler ödesin.

edit: şöyle bir haberleri taradım da birtakım geri zekalı belediyeler bu işin çaresi kısırlaştırma ve aşılama demişler! en kısa zeka testi için bu sokak köpeği mevzusu çok kullanışlı gerçekten. adamların gösterdiği çareye bak! yaşasın arabamız hamile kalmayacak mı şimdi köpekler kısırmış ?!?
  • t:
    hırsızlık indirimi diye okuduğum başlık

(bkz: yaran yanlış okumalar)
    (bkz: sabah mahmurluğu)
  • 5 sene önce poliçe bitiminden 1 ay sonra yaptırdım sorun olmamıştı, güncel mevzuatı bilmiyorum değişmiş olabilir
  • kasko poliçelerinde hasarın tamamen karşıya rüculu olduğu hasarlarda ve mini onarımlarda hasarsızlık indiriminin devam edeceği yazar. ancak durum pratikte öyle olmuyor sanırım. zira 0 km aldığım aracımın başına her poliçe döneminde ufak tefek kazalar geldi, tamamı karşı tarafın %100 kusurlu olduğu kazalardı, hasarsızlık indirimim bozulmayacağı söylendiği için ufak büyük demeden hep sigortadan yaptırdım aracı. neticede bu sene 5. kasko ve trafik sigortasını yaptırmama ve 5. kademe indirime sahip olmama rağmen sigorta primim geçtiğimiz senelere göre değişmiyor. benimle yaklaşık aynı zamanda aynı aracı alan bir arkadaşımın ise aracında hiç hasar olmadı ve bana göre %40 daha az prim ödüyor.

ezcümle hasarsızlık indirimi, "mini onarımla ve %100 karşı tarafa rüculu kazalarda bozulmaz" önermesi tam olarak doğru değildir. hatta sigortanın ücretsiz hizmeti olan çekici, ikame araç vs. gibi şeylerin bile kullanılmasının primleri etkilediğini düşünüyorum.
  • genellikle yanlış bilinir ancak yol yardım hizmetlerinin* kullanılmasıyla ortadan kalkmaz. bu nedenle araç arızalandığında yol yardım hizmeti gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

tabi aracın yürüyemeyecek hale geldiği bir kazada hasarsızlık bozulmasın diye yol yardıma haber vermeyenler varsa onlara bir şey demek mümkün değil allah akıl fikir versin'den başka. çünkü gerçekten de dokunulmaktan korkulan bir şeydir bu.
  • kandirmacadir. sigorta sirketi yararina calisir. soyle ki;

arabaniz kaza yapar, sorun fazla bisey degildir. en fazla tampon ezilmis, kaporta cizilmis veya cam catlamistir. hasarsizlik indiriminden yararlanmak icin bunu sigortaya bildirmez, kendiniz cebinizden yaptirirsiniz. bu boyle yilda 3-5 kere olur. her seferinde cebinizden para odersiniz.

sonra bir bakarsiniz ki, cebinizden odediginiz tamir masraflari aldiginiz hasarsizlik indiriminden daha fazla olmus... iciniz yanar, kendinizi aptal hissedersiniz..
hesabın var mı? giriş yap