• efendim bu indirimi sağlık sigortaları da sunar size...yani siz (hayır arabanız değil) o seneyi hasarsız bir şekilde atlatırsanız bir sonraki sene sigorta primlerinde belli bir indirim yapıyorlar...

ancak benim anlamadığım sağlık sigortasında yine aynı terimi kullanmaları; kardeşim ben araba değilim, değilim işte...
  • 3-4 sene hasarsızlık durumunda %60'a kadar çıkabilen indirim oranının bu değerden bir derece bile yukarı çıkmadığı, sonraki her sene boyunca %60 indirimden sonra herhangi bir kazada bir anda %30'a, hatta bazı şirketlerde %0'a indiği unutulmamalıdır. hayırlı yolculuklar..
  • (bkz: kasko)
  • bir önceki sigorta yılında herhangi bir hasar ödemesi yapılmaması karşılığında yenileme priminde sağlanan indirim. en fazla kasko sigortalarında rastlanmaktadır.
  • kandirmacadir. sigorta sirketi yararina calisir. soyle ki;

arabaniz kaza yapar, sorun fazla bisey degildir. en fazla tampon ezilmis, kaporta cizilmis veya cam catlamistir. hasarsizlik indiriminden yararlanmak icin bunu sigortaya bildirmez, kendiniz cebinizden yaptirirsiniz. bu boyle yilda 3-5 kere olur. her seferinde cebinizden para odersiniz.

sonra bir bakarsiniz ki, cebinizden odediginiz tamir masraflari aldiginiz hasarsizlik indiriminden daha fazla olmus... iciniz yanar, kendinizi aptal hissedersiniz..
  • sigortalı olduğu yılı kazasız belasız atlatana %25 idi bu. arabalı ya da arabasız. hastanesiz, kaportacısız...
  • enflasyon düştüğü halde her sene poliçe ücretlerine zam yapan sigorta şirketlerinin insanı kâr ettiğine inandıran düdükleme yöntemi
  • genellikle yanlış bilinir ancak yol yardım hizmetlerinin* kullanılmasıyla ortadan kalkmaz. bu nedenle araç arızalandığında yol yardım hizmeti gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

tabi aracın yürüyemeyecek hale geldiği bir kazada hasarsızlık bozulmasın diye yol yardıma haber vermeyenler varsa onlara bir şey demek mümkün değil allah akıl fikir versin'den başka. çünkü gerçekten de dokunulmaktan korkulan bir şeydir bu.
  • "araba" ve "kaza" yan yana düşünülünce faydalı bir şeydir, ancak yerinde kullanılırsa. kaza hasarının ödenmesinde insiyatif daima sigorta ettirenindir. araç sahibi en ufak bir hasar için dahi "ben kaskomdan faydalanmak istiyorum" dediğinde kimse onu engellemez. sadece bu ufak hasar için "bir sonraki sene ödenecek prim fazlaca artar" uyarısı yapılır. hatta hesap edilir. aradaki farka göre ne tür bir işlem yapacağı araç sahibinin kararına bağlıdır. parası olan için sorun teşkil etmez.
  • kasko poliçelerinde hasarın tamamen karşıya rüculu olduğu hasarlarda ve mini onarımlarda hasarsızlık indiriminin devam edeceği yazar. ancak durum pratikte öyle olmuyor sanırım. zira 0 km aldığım aracımın başına her poliçe döneminde ufak tefek kazalar geldi, tamamı karşı tarafın %100 kusurlu olduğu kazalardı, hasarsızlık indirimim bozulmayacağı söylendiği için ufak büyük demeden hep sigortadan yaptırdım aracı. neticede bu sene 5. kasko ve trafik sigortasını yaptırmama ve 5. kademe indirime sahip olmama rağmen sigorta primim geçtiğimiz senelere göre değişmiyor. benimle yaklaşık aynı zamanda aynı aracı alan bir arkadaşımın ise aracında hiç hasar olmadı ve bana göre %40 daha az prim ödüyor.

ezcümle hasarsızlık indirimi, "mini onarımla ve %100 karşı tarafa rüculu kazalarda bozulmaz" önermesi tam olarak doğru değildir. hatta sigortanın ücretsiz hizmeti olan çekici, ikame araç vs. gibi şeylerin bile kullanılmasının primleri etkilediğini düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap