• hiç binmediği arabaya milyonlar veren adamlara tamam derken 5000 liraya kedisine kurtaran kıza auuv demek ne kadar mantıklı?

çok abes olmayan durum.
  • eğer gerçek ve iyi niyet söz konusu ise ki kötüsü ne olabilir diye sorarlar adama, kızın hareketi insani bir mevzudur güzeldir.maliyet hesabı yapıp kızı haklı ya da haksız çıkarmak zaman kaybı. hatta bu entry de zaman kaybı. çeki düzen verin kendinize bunları hesaplamak yerine o bahsedilen zordaki insanlar için birşeyler yapın. ben yapmaya çalışıyorum kimseyi ilgilendirmez, tepkisavar olarak belirtmek gerekti.
  • kendisinin ya da ailesinin normalde çevresine ne kadar yardım ettiğini bilmediğimiz kızdır.

kedini seviyorsan ve paran varsa o parayı verirsin. "aa kedim hasta oldu ama bi kediye 5000 tl verilmez iyisi mi bu kedi ölsün yarın ilk iş ben de çocuk esirgeme kurumuna 5000 tl bağışlıyorum" diye bir mantık yoktur.

hayırseverlik yapacak kadar gönlü zenginse hayırseverdir zaten, kediye 5000 tl harcıyor olması toplum için kayıp değildir.

ulan bir de insan sevdikleri için neleri harcıyor nelere katlanıyor be. sevgilin/karın için sikindirik bi pırlantaya en aşağı 1 milyar veriyorsun da kanlı canlı, belki yıllarını beraber geçirdiğin kedini mi tedavi ettirmeyeceksin?

ettirme.
  • paranın yıllarca birlikte yaşadığı veya yıllarca birlikte yaşamak istediği candan daha önemli olmadığını bilen kızdır. bir hayvan sahiplendiğinizde onun bütün sorumluluklarını alırsınız ve bu kız:

biraz yaşlanınca veya hastalanınca ya da canı sıkılıp hevesi kaçınca yanındaki canı otoyol kenarına, şehirden uzak ormanlık alana bırakan bir insanımsı değildir. yapılması gerekeni yapmıştır.
  • hakkında yorum yapıp ileri geri konuşanları nasrettin hoca misali; parayı sen verdiysen bana ne, parayı başkası verdiyse sana ne? demek sureti ile, azarlamak istediğim insan evlatlarının varlığını ortaya çıkartan eylem sahibi kız.

velev ki, gerçekten masraf 5.000tl'dir, parası varmış, kedisinini seviyormuş vermiş. sana ne? bana ne? kime ne? buradan bir hayvanla yaşayıp, o canlının evin bir parçası olması gibi şeyleri anlatmaya çabalamak boşunadır, yakın bir zamana belli olacak, köpeğimizin belinde ya bel fıtığı var ya da tümör. canı her yanıp yüzüne baktığında, insanın içi açıyor. bu zihniyetteki insanlar, ya sokağa bırakır ya da öldürülsün ister. zira sevgi, hele hele kendi dışındaki canlılara karşı sevgi, ancak masraflı olmadığı sürece kabul edilir bir şeydir. ha pardon, eğer hatun verecek gibiyse, iki üç bira, ucuzundan bir hediye kabul edilebilir harcamalardır.

edi: türkçe karakter
  • kırdığı ayağının alçısını swarovski taşla kaplayan bir ikoncanın olduğu ülkemizde parasını kedisinin sağlığına harcayan zengin kızımızı görmek mutlu etmiştir,doğrusu da budur.
  • serbest piyasanın ne olduğunu bilmeyenlerin eleştirdiği kızdır. muhtemelen bu kişiler, dışarda açlıktan kıvranan insanlar varken sıcacık yuvalarında oturup üstüne utanmadan erik, kiraz yiyorlardır. elma nelerine yetmiyorsa.
  • evlenilecek kızdır. çok doğru, ahlaklıca, insanca ve tabii ki de aslında kaçınılmaz bir şey yapmıştır.

bu kızın nesine laf edildiğini anlamak çok zor. ve bu kıza laf edenlerin tezleri de birbirinden saçma. zannedersiniz ki kızın milyarları var ve her hafta kedisine beş bin liralık kazak alıyor, tasma alıyor.

hastaymış kedi işte, hasta canlı da tedavi edilir, ta ki tedaviye cevap veremez olduğu söylenene dek, ta ki ilgili insan tedavi masrafını karşılayayana ve gözyaşları içinde zorunlu bir karar vermek durumunda kalana dek.

burada bir tercih falan yoktur. çocuğuna nasıl bakarsan, nereye kadar bakarsan, hayvanına da aynen o şekilde bakarsın, bakmalısındır.

neymiş efendim? "kimse kedilerden bahsetmesin bana. hayvan sevmek ayrı ama her zaman daha yüksek bilinçteki varlığa daha fazla değer verilmelidir" yok ya! bunu diyen elemanı, kendisinden daha yüksek i.q. sahibi biriyle aynı böbrek nakli sırasında beklerken görmek ilginç olur. günün birinde zihinsel engelli birinin hayatına dair karar vermek de onlara kalmaz umarım, nazi almanyası böyle trajedilerle doludur zira.

yok sineğin bilinci daha düşükmüş de o yüzden aç insan varken kediye masraf yapılmazmış, sinek yerine de kediye masraf yapılabilirmiş falan.

bunları söyleyenler hiç hayvanla yaşamamış belli ki. bir sefer aranızda duygusal ve empatik bir bağ oluşuyor, onun çektiği acıyı siz de hissediyorsunuz, ve madem herkes kıçından yardım etme sıralaması prensipleri türetiyor, alın ben de şunu diyorum: herkes en yakınındakine yardımcı olmalı. sokağınızda aç yatan insan varsa gidip de o kızın hasta kedisine siz yardım etmeyin, o kendisi üstlenmiş işte bunu, trenle seyahat eden bir insan, uçağa parası yok ama kedisini yarı yolda bırakmıyor, gerçekten evlenilesi kız budur, vefa ve empati sahibi biri çünkü. o kızın kedisinin tedavisine harcadığı beş bin lira, mültimilyarderlerin metreslerine, pahalı hobilerine harcadıkları milyarlardan daha yüksek değer aslında, çünkü ciğerinden kopartarak veriyor.

tüm dünyadaki açların parası hasta hayvanlara harcanıyor sanki, veya gelin aç insanlara değil de hasta hayvanlara harcama yapın diyen olmuş. ne alaka, kendi tercihleriyle hayvanlara sahip çıkan insanlar yapıyor işte bu harcamaları, hayvansever sıfatına mesafeli duranlar da insan sevgilerini buyursun göstersin.

bu kıyaslamacı hayırseverlik kültürü de azalarak bitsin artık, hatta hemen şu an bitsin mümkünse.
  • vicdanlı kızıdr. insan 'cana' değer veriyorsa eğer; zor durumdaki insanlara da yardım ediyordur. yoksa hayvanseverler, insanlara yardım edmez diye bir kural mı var?
  • para kiminse istediği gibi harcama lüksüne tabii ki sahip ama... yazık da demeden geçemiyor insan.
hesabın var mı? giriş yap