• çocukların tavuk ve horozculuk oyununda en temel aksesuardır. hatminin çanak yapraklarının ucu hafifçe yarılır ve çıkan yapışkan sıvı yardımıyla çiçeğin parçaları alna ya da çeneye yapıştırılır. ibik şeklinde görülen yaprakçıkların tek kötü yanı çok fena kaşındırmasıdır.
  • barış manço nun nane limon kabuğu adlı şarkısının "içine hatmi çiçeği biraz tere otu katasın aman ha ha ha ha ha hatta biraz tarçın bir tutam zencefil aman ha ha ha ha ha bin derde deva geliyor biraz daha sabret güzelim ha ha ha ha ha hapşu! çok yaşa...sen de gör... rahat ve iyi yaşa!" kısmında geçen ve ne olduğu hep merak edilen çiçek, bitki, ot, kök...
  • barış manço'dan beri esrarengizliğini sürdüren bir çiçek. şöyle bir şeymiş
  • kis gunlerinde, aktarlar'dan alabileceginiz kurutulmus hatmic cicegi ve bildigimiz elma kabuyu kaynatilarak icilirse oksuruge birebir gelir. tatlandirmak icin ise bal tavsiye edilir.
  • soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarının başlangıcında hatmi çiçeği, hibiskus, ada çayı, yayla çayı, çiçek ve yaprak ıhlamur, beyaz papatya, kuşburnu, toz zencefil ve ayva yapağından oluşan hatmili bitki çayı 3 su bardağı kaynamış suya 1 çorba kaşığı eklenip 10 dakika demlendirilerek içildiğinde hastalığın daha hafif bir şekilde atlatılmasına yardım eder.
  • ılık sütle demlendirildiğinde covid öksürüğüne karşı çok faydalı olan alternatif tedavi ürünü bitkidir.

edit: aralık ayında atlattığım covid sürecinde bizzat uygulanmış ve fayda görülmüştür.
  • yaklaşık bir haftadır instagram'da bu çiçeğin dolması çıkıyor karşıma hep. hayır yemek sayfası da takip etmiyorum aslında, ama nereden düşürdüler aklıma?

bir de güzel görünüyor ki... google'dan bakayım dedim, meğer epeydir bilinen bir tarifmiş. lakin benim önüme mi yeni düştü, nedir anlamadım. her 2-3 paylaşımdan sonra hatmi çiçeği dolması tarifi geliyor yav.
  • an itibariyle öksürüğüm için içtiğim şey, faydasını görürsem yazarım.
  • bunun çayı barsakları tamamen boşaltıyor. deneyin.
  • görüntüsü, kokusu çok güzel çiçektir. çok da şifalı bir bitkidir.

eğer bana çiçek alacaksan bundan al sevgili, sonra ben çay yaparım bize, olmadı çiçeklerini koparıp yiriz. çok tatlısın, çok naziksin ayrıca. yalnız koparırken dikkat et, elini kaşındırmasın. ellerini severim çünkü. optm, aeo, kib, hsckl. *

(bkz: gelecekteki sevgiliye not)
hesabın var mı? giriş yap