aynı isimde "hayalet" başlığı da var
  • harun'un düğününe default gömleği ile gelerek yarmıştır ayrıca.
  • behzat ç. isimli başucu eserinin en baba karakteridir. dizinin 40. bölümü itibariyle hayaletin alevi olduğunu iddia etmişliğim vardır. kimi arkadaşlar ''bu sonuca nereden vardın?'' diye sormuşlar;

--- behzat ç. spoiler ---

40. bölümde görüyoruz ki hayalet ve ailesi ankara'nın bir semtinde gecekondu inşaa ediyorlar. burası büyük bir ihtimalle dikmen. amcasının pol-der'li olduğunu bu bölümde öğrendik zaten. babasının da kendi köylüsü olan devrimci kaçakları evinde barındırdığını öğrendik. yıl da muhtemelen 1980ler. dabeden hemen önce olabilir hemen sonra da.

ankara'yı bilenler dikmen'in sosyal yapısını da bilirler. yoğunlukla sivas, çorum gibi orta anadolu illerinden gelen / kaçan alevilerin yoğunlukla yaşadığı, gecekondulaştığı bir bölgedir. hatta sadece dikmen değil tuzluçayır, mamak, abidinpaşa gibi semtler de aynen dikmenin sosyal yapısındadır. bir de üstüne hayalet'in babasinin adinin ali olduğunu öğrendik bu da tesadüfi değil. bir tek gecekondunun duvarında 12 imamlar eksik. ona da gerek kalmamış zaten.

benim tesadüf olarak nitelendirdiğim, ancak tesadüf değilse de büyük bir incelik olarak nitelendirebileceğimiz bir şey daha var ki o da bu alevi vurgusunun 40. bölümde gerçekleşmesi. 40 sayısı aleviler için herhangi bir sayı değildir. (bkz: kırklar)

ayrıca gerçek hayatta da alevi olma ihtimali yüksek bir arkadaşımız ama bunun pek önemi yok. biz ne olursa olsun seviyoruz kendisini.

--- behzat ç. spoiler ---
  • akbabaya dönüp şunları döktürmüş karakterdir dizinin en güzel sahnelerinden birinde.
    --- spoiler ---
    -ilk bana niye hayalet dediler biliyon mu sen..
    kimse beni görmediği için oğlum.
    insanlar beni görmediği için benim de onları görmediğimi zannediyolar ama..ben görüyom işte.
    anladın mı la.görüyom.görüyom.
    --- spoiler ---
  • ılgın'ına, dünyanın en güzel, en dokunaklı aşk mektuplarından birisini yazmış olan, ama çok kötü mektup yazdığını zanneden, bir dikişte koca bir bardak birayı devirip gece ankara sokaklarında gezinen romantik polis. her gün aynı şeyleri giyer, ankara'nın her yanından tanımadığı birer kişi yok gibidir. birini belli etmeden takipte eşsiz olduğu için lakabını hakketmiştir. keyfi yerinde olduğu zamanlarda dalgacı ve sevimli, iş söz konusu olduğunda olağanüstü ciddi ve sert, her zaman serinkanlı ve sakindir. gecekondu çocuğudur, yokluğun ne olduğunu iyi bildiği için arkadaşlarına karşı bonkördür. amirine saygılıdır ama onun yalakası değildir.

hayalet.. behzat ç. ve avanesinin en sevdiğim elemanı..
  • ılgın adlı bir kıza olan aşkıyla bizi bir gece boyu "orospuçocukları" diye bas bas bağırtmış karakter. kendisi cinayet şubenin insan bulma ve talihsiz aşklar yaşama biriminin sorumlusudur.
  • behzat ç. dizisinin sezon finali yapması ardından en çok özlenen karakterdir. diğer karakterlere nazaran daha doğal gelir anlamsızca. akbabayla olan çekişmeleri, hep aynı giydiği gömleği, oraleti, aşık olma konusundaki bahtsızlığı, dertlendiği zaman söylediği türküleri. derin seviyoruz.
  • dün gece sakarya caddesinde seyyah bar da * iki tane
    hıyar tipli * arkadaşı ile hemen önümüzdeki masada beliren
    behzat ç'nin değişik bir elemanı.
    akbaba'yı baraka dan tanırım da, bunu bilmem ama bu da en az akbaba kadar sevimli bir adam. kırmadı yanına gelen giden hiç kimseyi, hatta bi ara erkan yavuzer'den başıyla mahçup bir şekilde selam özür karışımı bir reveransla müsade isteyip, şarkı arasında kalkarak orta masalarda orta yaşlı bir ablanın yanına kadar gitti ve ablanın onu hep izlediğini, hayranı olduğunu falan dinledi.
    değişik bi adam, göründüğünden daha bi mahçup heralde, rahat edemedi kalktı gitti sonra. :)

şu an ankara'daki durumları, türkiye deki tarkan'dan iyi valla. adamların takıldıkları mekanlar hep aynı, sadece daha fazla tanıyanları ve ceplerinde biraz daha fazla paraları var. *

akbaba araba falan almış, hayırlı uğurlu olsun. güle güle kullansın. ankara'ya da, behzat ç'ye de inanılmaz yakışıyor bu adamlar.
    tevazularını hiç kaybetmezler umarım...
  • kahvaltısını bile oraletle yapar.
  • (bkz: sabri özay)
hesabın var mı? giriş yap