• hayatımın anlamı diyebileceğimiz değerler yittiğinde kafayı sıyırmamak üzere girişilen arayıştır. polyannacılığı abartıp ufak şeylerle mutluluk hırsı bürür insanı.ben mutlu olacağım, bundan sonra üzülmek yok, kimseyi ve hiç bir şeyi hayatımın merkezine koymayacağım gibi kararlar verilerek çıkılır yola…

hayata anlam yüklemek aslında kişiye anlam yüklemekle başlar, dostlarla muhabbetleri paylaşmak, sevgiliyi yanında hissetmek, aileye sırtını yaslamaktır. hayat anlamı güvenmektir, yarın varolur mu diye kaygısını duymadan mutluluğunu yaşamaktır, bugün de yanımda diye şükretmek değil hep var, biliyorum demektir, gittiğinde eksiltmeden gideceğini yokolamayacağını ama bir daha dönmeyeceğini de sindirebilmektir… neydim ne oldum değil vay be neler yapmışım diye gururlanmaktır, kıskanmak değil hırs yapmaktır üstün olana inat… değerini bilen kişilere değer bildirmektir, anlamayana aptalım ben numarası çekip yormamaktır yüreği… sıcak tutmaktır elleri ve zihni ve kalbi… üstünü kapamak yerine çözmeyi öğrenmektir anlamlı hayat…

tüm anlamlar silindiğinde her şeyden medet ummaya başlamak, toparlamak için elden etekten çekilip bunalım takılmak değildi anlamım.. yalnızlığa ağlamak yerine yalnızlığı istemek, duvarlara bakıp neden sadece bunu yapabiliyorum diyebilmek yüklemek işte.

bu fal da açılırsa toparlarım, kaldırım çizgisine basmazsam okul biter, bindiğim otobüs plakası çiftle bitiyorsa sevgilim olur, gazetede beyaza rastlarsam mutlu olacağım ….falan filan…
  • 3 yıl önce açtığım başlığa dönüp tekrar bişeyler yazabilmektir kendi adıma.

bir anda hayatı sorgulamaya neden olan bir sürü şey gelmişse bir kaç saat içinde başa... herşeyi elinin tersiyle itip evlenen arkadaş boşanırken tanıklık istiyorsa, düğünümüzde kürt halayında başı çeken bir adam bir trafik kazasına kurban gittiyse, bir kaç gün sonra dostum hala olarak yeğenini kucağına alacaksa, mor ip alıp kazak örmeye başladıysam, migren sağdan sağdan geliyorsa ve ben bu akşam* tüm sıcaklığıyla o*nun göğsünde huzur bulacaksam patates kızartsam da güzel hayat, fırında güveç yapsam da...

zaten anlamlı artık bunca şeye rağmen*, biliyorum ki yılbaşı piyangosu amortiden öteye gitmeyecek, ama esaretin bedeli değil mi korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün diyen...
  • insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik.
  • hayatının anlamının kendi farkındalığından ibaret olduğunu düşünen benim gibi bir kişi için boşa kürek çekmektir. zira hayatın harici bir anlamı olması için, hayat üzerinde hayatın ötesinde harici bir güç odağı tarafından bize bir rol biçilmiş olması gerekir ki bu da ters bir şeydir. aksi halde, yani kendimiz her şeyden sadece farkındalığımız dahilinde haberdarken kendimizden başka bir şeyi hayatın özü yapıyorsak, ya kendimizde bir anlam ifade edecek kadar özellik yoktur ya da kendimizden kaçıyoruzdur.
  • gereksizdir.
    zira;
    herşeye anlam yüklemeyi marifet sayan insan eylemidir.
    hayatın anlamı filan yoktur. o yüzden anlam yüklemek için çaba göstermek akıntaya kürek çekmektir.
    hayatın insanı zerre kadar salladığı yoktur.
    insan kendine olduğundan fazla değer verdiği için hayata da anlam yükleme gibi bir çaba içine girmekte, böylece kendine değer biçmeye uğraşmaktadır.
    oysa hayat dediğimiz şey biz yolun ortasında öylece dururken yanımızdan hızla geçmekte,
    biz de aklımızca, hayatın içinde yol aldığımızı sanmaktayız.
    insan orada durur, hızla geçen yaşamın akışını izlerken, üstelikte onun kendisi koşuyor, hayat duruyor gibi bir yanılgının içindeyken,
    anlam yüklese ne olur yüklemese ne olur?
    yaşamın tek anlamı vardır.
    o da dünyaya geldiğin andan, hatta daha sperm yumurtayla birleştiği yani yaşamın başladı andan itibaren
    yaşamının sonuna hızla akıp gitmektir.
    arada olanlar insanın kendi kendine anlam yükleme çabasından başka bir şey değildir.
    aklımda nerden kaldıysa aktarayım.

yaşam denilen şey mezar taşında

doğum tarihi `-` ölüm tarihi
    arasındaki incecik çizgidir.

anlam filan falan hikayedir.

oysa insan hayata anlam yüklemekle uğraşacağına, insan olup kendine anlam katarsa başarı elde etmiş olur.
    insan hayata anlam vereceğine becerebiliyorsa , hayat insana anlam versin de. insan neden insan olduğunu anlasın.
  • hayatı yaşanılır kılma çabasıdır..
  • sonu depresyonla biten eylemdir..
  • bir kere kalkışınca bir daha sonu gelmeyen eylem. günlük en rutin işten tut bütün hayatı etkileyecek en önemli kararda bile bi anlam ararsın artık. neden ararsın herşeyde, neden yapıyorum bunu, neden buradayım..o biter sonralar başlar, sonra noolcak peki ya sonra!.. o yüzden hiç başlanmamalı anlamsız daha güzel hayat..
hesabın var mı? giriş yap