• topu taci atma kelimesidir.
  • annelerin anneannelerin cok sik kullanip adami deli ettigi dilekimsi kelime.
    -anne cüzdanim calindi
    -hayirlisi, sana birsey olmamis ya
    -anne isten kovuldum
    -hayirlisi, yenisini bulursun
    -anne kiz arkadasim beni terketti
    -hayirlisi, sana kiz mi yok
    ...
  • eyvallahın birinci dereceden akrabasıdır. durum kurtarır.sohbeti bitirir de devam ettirir de.. muhatabına bağlı tamamen...
    hadi hayırlısı bakalım...
  • türklerin en çok kullanıdıgı kelimeymiş.
  • çok güzel bir kaçış cümlesidir... gelecekle ilgili cevabı belli olmayan ya da belli olup söyleyemeyeceğiniz bişey varsa hayırlısı dersiniz, anlayan anlar...

örnek,

a: ne olacak bizim bu ilişkimizin hali?
    b: hayırlısı...

bi bok olmayacak demektir.
  • nedir bunun tanımı normal bir insan için bir kelimeden ibaret mi?
    degil tabi ki cok buyuk anlamlar ifade eden hem kotu hem iyi bazen.
    ama sonucunda korkutucu sonunu bilmedigimiz bir iş etkileyemedigimiz bir olay var,
    ve bunu inandıgımız (veya inanmak zorunda hissettigimiz)(en korkunc betimlemesi ile kadere)
    bir seye havale ediyoruz.
    kontrolsuz oldugumuzu kabul ediyoruz,
    ama bi yandan da ferahlatıcı yapabilecegimiz birsey olmadıgını bilerek sorumluluktan kurtuluyoruz ta ki o hayırlı güne kadar (veya hayırsız)
    hayırlısı kısaca ümidin bosvermisligin kabullenmenin kelimesi olarak kabul edilebilir.
    ne demek lazım en son olarak,
    hayırlısı...
  • kentmarlbora nikli milliyet okurunun şu habere

(bkz: http://www.milliyet.com.tr/…/02/13/son/sonsiy04.asp)

yaptığı yorum.

(bkz: http://yorum.milliyet.com.tr/…d&siteici=1#yorumlar)
  • efendim bu kelimenin dünyanın en gereksiz kelimelerinden biri olduğunu iddia ederek sözlerime başlamak istiyorum. başlamadan önce "otuz sekiz dil biliyor ya sanki dangalak" dediğinizi duyar gibiyim. ama bu kelimeye duyduğum nefret bu şekilde tanımlamaya zorladı beni idare ediverin artık. günlük hayatta sürekli tarafıma söylendiği için (şaka niyetli söyleyen kişileri hariç tutuyorum) çok pis kafayı bozmuş durumdayım. öncelikle neden bu kelimeyi seçtim? daha gereksizi yok muydu? belki vardır ama şöyle izah edeyim.

bu kelimeyi seçtim;

çünkü bu kelime günlük hayatta en sık kullanılan ama bana göre hiç bir anlam ifade etmeyen bununla da kalmayıp dilimizin içine eden ve dilimizi olabildiğince körelten kelimelerin başında geliyor.

çünkü bu kelime her kesimden insanın çok farklı ve bir o kadar da boş manalarda kullandığı bir kelime.

çünkü bu kelime bazen fikirlerini paylaşmaktan, sohbet etmekten aciz olmanın göstergesi.

çünkü bu kelime kaderciliğin, ezberciliğin, üşengeçliğin, boşvermişliğin kanıtı.

çünkü bu kelime dilimizin kanayan bir yarası.

peki ne şekilde ve hangi anlamlarda kullanılıyor bu kelime ?
    tamamen uydurmasyon diyaloglarımdan yola çıkarak irdeleyelim.

örnek-1:

ilk örnek daha çok eski kafa diyebileceğim kişiler tarafından sarfedilir. tabi genç versiyonları da mevcut bunun.

- bu sıralar herşey kötü gidiyor hayatımda. nerelerde yanlış yapıyorum acaba? çok sıkıntılıyım çook.
    - hayırlısı evladım her işte bir hayır vardır derler... allah yarabbi şükür elhemdilillah tövbe yarabbi (tesbih çek tesbih çek biraz durakla aynı şeyleri mırıldan iç geçir sonra tekrar tesbih çek vs.)

manası: evladım benle sohbet etmek mümkün değil. ben ezbere konuşurum ezbere dua ederim, dinimin gereklerini ezbere yerine getirdiğim gibi. ben buyum bunda mantık arama. (aha din dedim, mantık dedim. hem de ikisi bir arada. neyse hayırlısı diyerek taça attım bile topu…)

örnek-2:

ciddi (ciddi olmasına da hiç gerek yok esasında) bir konu hakkında konuşuluyordur ve birisi döktürüyordur mesela uzun uzadıya.

- efendim yanlış düşündüğünüz noktalar var. aslında şu şöyle, bu da böyle olacaktır...
    (dakikalarca konuşur, herkes dikkatle dinler bu kişiyi sonra dallamanın biri (neden bu kişi ile aynı ortamda bilemiyorum ama koyduk bir kere) çıkıp o muhteşem kelimeyi söyler.

- hayırlısı olsun ne diyelim. ehi ehi.

mana-1: kafam başka yerdeydi ,kaçırdım tüm söylediklerini. en iyisi çaktırmayayım.
    mana-2: baydın beni bik bik bee. bi sus iki dakka kafa dinleyelim şurda.
    mana-3: hakkaten çok doğru dedin ama cevap vermeye takatim yok ne yazık ki.
    mana-4: geçiniz bu palavraları. cevap vermeye gerek bile duymuyorum hahayt.
    mana-5: dünya koca bir pamuk şeker dostum. tadını çıkarmaya bak. takma kafana bu mevzuları pls.
    mana-6: çok iyimser ve sevindirik biriyim. adeta kelebek gibiyim. tşk. ederim, saygılar.

kafamıza göre benzeri manalar üretebiliriz rahatlıkla. ne de olsa her ortamda her şekilde gidermiş bu eşsiz kelime, hayatı her yönüyle kapsarmış meğer. hatta kimine göre hayatın anlamını içinde saklamış ta bizim haberimiz olmamış. peh ki ne peh.
  • hayrettin: hay
    ırmak: ır
    arkadaş: ar

ar: ne oldu, nasıl bitti? ne dedi sana?
    hay: ya ben ona gittim ve dedim ki...
    .
    .
    .
    hay: sevmiyor musun beni artık?
    ır: hayır!
    hay: bittik mi biz? bitmedik di mi? seviyorsun beni doğruyu söyle?
    hay: bari bu gece kal.sarılıp yatayım sana son bir defa koklayayım.
    hay: hep bekleyeceğim seni burada? birgün pişman olursan dönersin di mi?
    .
    .
    .
    hay: çok seviyordum be abi! bitti ama, bitti işte, bitti.
    ar : sıkma canını. daha hayırlısını bulursun.
    hay: dalga mı geçiyorsun lan sen benimle anan...
hesabın var mı? giriş yap