şükela:  tümü | bugün
 • noksanları tamamlar, fazlalıkları atar. boşlukları doldurur, taşanları toparlar.

  içinin boşaltılmış olması insanoğlunun vehmidir. bu kelimeyi çok kullanan insan, çok cümle kurmaya mecbur edilmiş insandır. susmasına müsaade edilmeyen insandır. her zaman konuşarak düşünülmesi nasıl mümkün değilse, konuşarak cevap verebilmek de mümkün değil bazı şeylere...insanların sükût dairelerini ihata edip üstüne bir de kurduğu cümlelerden, kullandığı kelimelerden ötürü onları onları hor görme tasarrufumuz olmasa gerek...birisi bin cümle söyler de kafama dank etmez, ama içimi dökmek maksadıyla daralttığım kişi bir "hayırlısı" der, içime işler, sabit kadem durduğum varlık iddiamı yerleyeksan eder. söyleyecek arifane sözümüz olmadığı için çok konuşuyor, kuru gürültü yapıyoruz. "hayırlısı" bu gürültü içinde kayda değer tek seda..."yapacak bir şey yok" ise "senin yapabileceğin (müspet veya menfi) hiç bir şey yok"u izah ediyor. tek kelimede büyük bir hakikat izhar ediliyor.

  varsın, beni geçiştirmek isteyen böyle geçiştirsin. varsın derdimi dinlemediğine, beni ciddiye almadığına kani olayım. ciddiye almamak ve alınmamak gerektiğini varsın böyle anlayayım. varsın beni "hayırlısı" ise sustursunlar, "hayırlısı" ile haddim bildirilsin. "yoksun sen bu benlikler hep vehm-i gümânındır" denilsin, mütemadiyen...

  hamiş: "ama sen insan iradesini hiçe sayıyorsun, fazla kadercisin"ler, "senin söylediğin gibi değil insanlar, gerçekten değer vermiyor ve geçiştiriyor"cular, "artık kimse kimseye değer vermiyor, şikayetimiz budur"cular; şüphesiz hakkınız var ama hep beraber biraz susalım mı?
 • çok söyleyince anlamını yitirengillerden, çok beğenilince devamı çekilengillerden bir kelime. harf alayım: s.
 • türklerin en çok kullanıdıgı kelimeymiş.
 • ileride olacaklari ongorememekten dolayi (belirsizligin dogasi geregi) bir nebze kaygi bildiren, ancak yine de en iyisini umit etmekten kendini alamayan iyimser insanlarin bolca kullandiklari, zaman zaman da olacaklarin buyuk olasilikla kotu sonuclanacagini gorup, yine de bunu belirtmekten kacinanlarin sigindiklari deyi$.
  ardindan uc nokta koyunca belirsizlik anlamini daha da vurguluyor.
 • topu taci atma kelimesidir.
 • çok güzel bir kaçış cümlesidir... gelecekle ilgili cevabı belli olmayan ya da belli olup söyleyemeyeceğiniz bişey varsa hayırlısı dersiniz, anlayan anlar...

  örnek,

  a: ne olacak bizim bu ilişkimizin hali?
  b: hayırlısı...

  bi bok olmayacak demektir.
 • (bkz: kısfmet)
 • bir çok farklı durumda ayar kelimesidir aynı zamanda.

  karşıdaki hayaller alemine dalmış, anlattıkça anlatmakda, abartmakta ise çok güzel gider:

  - olm varya büyük adam olacam ben, paraya para demicem, böle araba koleksiyonum olacak, hatta ferrariyi satın alacam. çevrem kızlarla dolacak. ekol olacam lan ben..
  - hayırlısı...
 • genellikle ba$ina hadi kelimesi konarak soylenir.

  or:
  a-okulu naaptin?
  b-son siniftayim, bu sene diploma alcam.
  a-hadi hayirlisi....