• turk tiyatro tarihinin usta ve unutulmaz oyuncularindan hazim kormukcu'nun torunudur. 1965 istanbul dogumludur. egitimini msu devlet konservatuari tiyatro bolumunde tamamlayip, ilk profesyonel basrol oyununu "genc osman" adlı eserde oynamistir. istanbul belediyesi tiyatrolarinin kadrolu sanatcisidir.
  • vurmali calgilar delisi bir abimizdir ayni zamanda. istanbul drum circle adamlarindandir.
  • eylül fırtınası nda oynamış yetenekli tiyatrocu.
  • ipek tuzcuoğlu tarafından "özgürlüğü kısıtlama" gerekçesiyle fena halde şutlanmış tiyatro oyuncusu.
  • atatürk'ün sofracıbaşısı cemal granda, hürriyet yayınları tarafından yayınlanan "atatürk'ün uşağı idim" adlı kitabında ünlü sanatçı hazım körmükçü'yü nasıl güreştirdiğini şöyle anlatır:
    "..hazım, atatürk'ün en sevdiği aktörlerden biri idi. ankara'dan istanbul'a gittikleri zaman onu sofrasında görmek isterdi. temsil sonrası otomobilini göndererek bu büyük sanatçıyı saraya getirtir, karşılıklı sanat sohbetleri yapardı. neşe, espri havası içinde geçen toplantı sırasında çeşitli konular üzerinde görüşülür, tartışılırdı. yine bir yaz gecesi geç saatlerde hazım, atatürk'ün sofrasındaydı. konu spora gelmişti. atatürk sanatçıya şöyle sordu:
    - hazım, hiç spor yaptın mı ömründe?
    hazım, atatürk'ün güreşi sevdiğini ve çoban mehmet'i de koruduğunu bildiğinden:
    - gençliğimde biraz güreş yaptım paşam. diye doğru olmayan bir karşılık verdi.
    aradan beş-altı saat geçmişti. spor konusu unutulmuştu. bir aralık atatürk'ün yaverinin kulağına bir şeyler söylediği gözden kaçmadı. yaver hemen uzaklaştı. daha beş dakika bile geçmeden, yanında muhafiz alayından seçme, yarı beline kadar çıplak levend endam on pehlivan erle beraber göründü. herkes şaşırarak, ne olacağını merakla bekliyordu. az önce söylediklerini unutan hazım, başına geleceklerden habersiz, gelenlere biraz da şaşkınlıkla bakıyordu. atatürk keyifli keyifli:
    - kuzum hazım şunlarla güreş de marifetini görelim, demez mi?
    hazım'da şafak atmıştı. hemen kendini toparlayıp işin içinden sıyrılmaya çalıştı:
    - aman paşam, ben gençliğimde güreştim. güreşi falan çoktan unuttum. bunlar benim pestilimi çıkarırlar...
    ama atatürk kararlıydı. ille de hazım'ı güreştirecekti. gülümseyerek:
    - sen neşenle kalpleri tuşa getirmiş adamsın. bunlar senin karşında dayanır mı? deyince gözleri yaşaran hazım, atatürk'ü kıramıyacağını anlayarak çaresiz ceketini çıkardı. kollarını sıvayarak pehlivanların yanına yaklaştı, kulaklarına yavaşça:
    - bak ben pehlivan filan değilim. şimdi bizim vazifemiz paşa'yı neşelendirmek. siz kendinizi boşa bırakın, ben sizi tutacağım, diye onların saflıklarından da yararlanıp masanın önüne kadar getirdi. boşta duran pehlivanın bir anlık dalgınlığını firsat bilip, hemen elense bile onu yere düşürmeye çalışınca atatürk:
    - bravo! bravo. yaşa hazım!.. diye bağırdı.
    salon kahkahadan kırılıyordu. sabaha karşı sofra dağılırken hazım çevresindekilere:
    - meğer paşa'mın önünde güreşmek ne kadar zormuş. kuyruk sokumuma kadar terledim, diyordu.."
  • darülbedayi'nin usta aktörü "baba" hazım körmükçü

filmleri - oyuncu olarak
    ---------------------
    ankara postası,1928
    istanbul sokaklarında,1931
    bir millet uyanıyor,1932
    kaçakçılar,1932
    düğün gecesi (kanlı nigar),1933
    karım beni aldatırsa,1933 (salih kaptan)
    söz bir allah bir,1933
    aysel bataklı damın kızı,1934
    milyon avcıları,1934
    aysel bataklı damın kızı,1935
    aynaroz kadısı,1938
    bir kavuk devrildi,1939
    allahın cenneti,1939
    tosun paşa,1939
    akasya palas,1940
    kahveci güzeli,1941
    nasreddin hoca düğünde,1943
    domaniç yolcusu (unutulan sır),1946
    mahallenin namusu,1953

filmleri - yönetmen olarak
    ------------------------
    yeni karagöz,1933

filmleri - senaryo yazarı olarak
    ----------------------------
    yeni karagöz,1933
  • (bkz: lüküs hayat)-(bkz: balkabak)-(bkz: kalamış)...
  • pek iyi bir tiyatrocu, çok da komik olan bir adam.
  • hiç bilmediği halde süper ciddiyetle, sanki ana diliymiş gibi yunanca, rusça ve arapça konuşabilen, çok komik ve sevimli adam.
hesabın var mı? giriş yap