• hayatımda izlediğim en iyi film.şimdi bazıları ''ulen dandik ekşın filmini en sevdiği film yaptı''diyebilirler.ama o tip bir film.film başından beri sizi koltuğa bağlıyor.aksiyon sahneleri-sesler-kamera çekimler-diyaloglar-oyunculuklar herşey mükkemmmellll.filmin bana göre en iyi 5 sahnesi var.

1:robert de niro'nun waingro'yu elinden kaçırdıktan sonra evine gidip hk usp marka silahını masaya koyup o güzel evinden denizi izlemesi.
    2:robert de niro'nun kafeteryada tavladığı kızı evine getirip los angeles manzarasını birlikte seyeredip yanlızlık hakkında konuşmaları.o sırada arka fonda terje rypdal'ın last nite şarksıda çalıyor.
    3:roger van zant'ın gönderdiği paketi almaya gittklerinde karşılaştıkları pusudan sonra van zantı arıyor neil ve telefonda konuşulurken karşıdaki nasıl .öt olur dersi veriyor.''parayı unut.''
    4:al pacino helikopterden indikten sonra arabasına binip neil'in peşine düşüyor o surada yüksek hızla seyir halindeki arabaları sollarken new dawn fades müzüği acayip yakışıyor.neil takip edildiğini anlayınca sigsauerp220 marka tabancasının horozunu çekip elfirenin yanınıa koyup arabayı kenara çekiyor.
    5:unutulmaz kafe sahnesinde birbirlerine meydan okuyorlar.bu sahne çok önemlidir.lakin neil sözünü tuttuğu gibi finalde arabaya atlayıp hemen kaçabilirken sözünü tutup kaçmıyor.
    6:unutulmaz banka sahnesi ve çıkışı.sonrası büyük bir çatışma sahnesi silah sesleri,siper almalar,vurulmalar gerçekten başarılıydı.o sahneye''o sahnede çok kolaydı be amına koyim.onlar 4 kişi bütün polis teşkilatının amına koyuyorla saçma'' diyenler ya filmi adam gibi izlememiş yada sinema hakkında bi sikim bilmiyor.adı üstünde bunlar profesyonel.
    7:neil tam onu bekliyen uçağa kız arkadaşı eady'le birlikte giderken john woigt'in telefon etmesiyle(waingro'nun nerde olduğunu söylüyor.) yolunu değiştirir.çünkü neil arkadaşlarının kanını yerde bırakacak kadar acımasız bir polis katili değildir.
    8:waingro2yu infaz etmeden önce asansörde atım yatağı kontrolünden sonra.waingro'yu 2 göğüse 1 kafaya taktiği ile infaz ediyor.
    9:havaalanı oteilnden çıkarken tam arabaya bineekken vincent'i görür.aslında kaçabilme şansı varken aklına kafede konuştukları sözler aklına gelir.ve kaçmayı seçer.
    10: 2 usta küçük bir kovalamacadan sonra neil maalesef sıkışır.bu sahnede ben'' ulan neil gibi profosyonel biri şimdi ağzında sakız olan al pacino'yu o gözlerinden öldürür dedim'' filmi izleyen çoğu kişi eminimki benim gibi.neil'in kazanmasını istiyordu.neil köşeye sıkışmış.ani bir çikiş yaparak al pacinoyu vurmaya çalışmaktadır.ama bulundukları yerde uçaklar sürekli iniş-kalkiş yaptiğindan havayolunun ışıklandırmalara açılmaktadır.al pacino her kutunu arkasına baktıktan sonra sonuncu kutuya gelir.(neil burada saklanmıştır.)tam neil ordan çıkıp vinceti haklıyacakken pistin ışıkları yanar ve neil'in gölgesi al pacinounun ayağına gelir.ve al pacino hemen tek elle gölgeye doğru rastgele bir atış yapar.neil kolundan vurulur tabancasını düşürür.ve sonra vincent 2 atış daha yapar.ama neil yere yıkılmaz ve 1 tanede emniyet atışı yapar ve profosyenel adamımız keklik gibi avlanılır.

----------------------------
    bu sahnede herkes benim gibi''amina koyim lan bu adam prosfesyonel değilmi sanki üzeinde fuck me yaziyorr gibi armut gibi ortaya çikiyor'' diyordur doğrudur.de niro filmin başından sonuna kadar profesyonelce hareket etti.her konuda.al pacino ise ağzında sakız mal gibi ortalıkta dolaştı.zaten bu filmi robert de niro için izlemiştim.çatışma sahnesinde bile al pacino pasif kalmıştı.zaten al pacino hayranı arkadaşlarım bile kabul etmişlerdi al pacinonun bu filmde pasif kaldığını.waingro bile ondan daha iyi iş çıkarmıştı.ve bizim pasif oyuncumuz birden finalde heroman oluyor.

------------
    de niro armut gibi bulunduğu siperi terk etmesi onun elide değildi.çünkü siz hiç sonunda kötü adamın kazandığı bir film izlediniz mi? bunlar holiwood kilişeleri ve maalesef yine öyle oldu finalde 2'side ölmiyebilirdi de niro kaçabilirdi.ama film o zaman hiç tutmazdı eminimki.o yüzden kimse dmesinki hani bu adam profesyoneli oynuyordu.siperi terk edip daha tetiği bile çekemeden indirildi.yönetmenin ayıbıydı.yinede süper bir filmdir.
    ---------------------
    bu arada filmde çok müzik var.ama her müzk güzel ve o anki sahneye uyumlu.zaten filmden çok soundtrackları aklımda yer etti.hemen idefix'ten aldım cd'ni.çünkü o da film gibi arşivlik birşey.film zaten imdb'de 120.sırada bence ilk 30'da olabilirdi.çünkü biton gereksiz bir film var.neyse sıkı bir robert de niro hayranı olarak en sevdiğim ve en beğendiğim filmdir heat.kısaca bu filmi her izlerken ilk izleyişim aklıma geliyor ulan ne heyecanla izlemiştir.

-----------------
    bu arada silahların en iyi kullanıldığı 1.filmdir ayrıca.
    mesela asansördeki atım yatağı kontrolü,banka soygunu çıkışı releoadlar.silahların sesleri,çalışma mekanizmaları herşey gerçekçi.bu yüzden maichel mann'i kutlarım inşallah yine bu tip güzel bir film yapar.

edit:kusura bakmayın aklımda birz daha şeyler var:)

bu filmi siz siz olun altyazılı seyredin.ve mümkünse dvd'ni alın.çünkü dublajı okadar berbat yapmışlarki sanki çevirileri okumadan konuşuyorlar.

birde filmde waingroyu ilk gördüğümde''ulan bu adamdada tam bir ibne tipi varmış bee''deimştim ve aynı öyle oluyor.duruduk yerde polisi vuruyor.buarada kullandığı silah star megastardır.dayımın tabancasıdır.sadece 100 tane yapılmış.tr'de sadece dayımda var değişik bir tabanca.ama waingro ilk soygundan sonra neil''bu ibnenin parasını hemen verip kurtulmak istiyorum'' dediten sonra tam temizlerken polis aracı uzaktan gözükür ve neil o sırada waingroyu kaybeder.ama filmin finalinde waingroyu infaz etmeden kaçamaz ve kalbinin sesini dinler.ve direksiyonu sağa kırar.zaten neil ve ekibinin başına ne geldiyse bu ibne yüzünden gelmiştir.gerçek adı kevin cage'dir.ondaki tip bende olsa yapmadığım bokluk kalmazdı.

--
  • michael mann'in en iyi filmidir. oyunculukta en üst seviye nedir sorusunun cevabı da bu eserdedir. evet yer yer al pacino'nun abartılı performansı vardır; fakat şöyle de bir gerçek var ki; yer yüzünde bunu ondan daha iyi beceren bir aktör yoktur. filmle ilgili izlenimlere geçecek olursak:

--- spoiler ---
    de niro ile al'in cafe'deki sahnesini en az on kere izlemiş bir insan olarak,bunun unutulmaz sahneler arasına girmiş olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. kaldı ki, bu sahnede karşılıklı oturmadıkları söylenmektedir, bu söylentiden dolayı dahi en ufak bir soğuma belirmemiştir bünyemde. zaten bunun, sadece bir söylentiden ibaret olduğu ortaya çıkmıştır; zira karşılıklı fotoğrafları var sahneyle ilgili mann bilgilendirmelerde bulunurken. vincent'in ''don't waste my motherfuckin time'' cümlesini sarf ettiği sahne onlarca defa izlenesidir, al pacino'nun abartılı oyunculuğu nasıl olağan gösterebildiğinin şahane bir örneğidir. natalie'nin sorunlu kızı kusursuz oynayışı, filmin psikolojik boyutunun sorunsuz ilerlemesinde önemli etkenlerdendir. tüm bunların yanı sıra, anti-kahraman karakterleri şu dünyada en iyi oynayan adamın(robert de niro) rolüne cuk oturuşu-bekleniyor olmasına rağmen- filmin sonunda seyirciye çöken hüznün temel sebebidir.
    --- spoiler ---
    özetlemek gerekirse; tıpkı goodfellas gibi, bu film ne zaman karşıma çıkarsa mutlaka bitirir ve ne yapacaksam ondan sonra yaparım.şayet izlediyseniz bir daha izleyin. izlemeyenlere izletin, izlemediyseniz kimseye söylemeyin. o konu konuşulduğunda başka bir odaya kaçın ya da mekanı terk edin.
  • bu filme dair, "al pacino ve robert de niro cafe sahnesinde karşılıklı oynamadılar, küslükleri olduğu için ayrı ayrı oynadılar sonra montajda birleştirildi" şehir efsanesi yıllarca ağızdan ağıza dolaştı. kimse de demedi ki aga bu nedir? inananlar oldu. millet yemiş kafayı.

https://cdn.collider.com/…ds/2016/09/heat-movie.jpg
  • val kilmer'in sevgilisi rolünde charlize theron'u izlediğimi sanarken ( hatta neredeyse bundan eminken ) malum şahsın ashley judd diye bir hanım olduğunu öğrenmemle dumur olduğum film.
  • türkçe dublajlı izlenmemesi gereken filmdir. daha da kötüsü televizyon kanallarının evlere şenlik türkçe çevirisi, sikik dublajları, dublajı yaparken fondaki müziği bile kesmeleri ve 170 dk'yı neredeyse yarısına indiren makaslamaları ile bu filmi izlemektir. yapmayın arkadaşlar, bu filme yapmayın. tv'de rastlarsanız kanalı değiştirin. herhangi bir film değil ki böyle harcansın. sonra nadir de olsa buraya yazanları görüyorum şurası olmamış diye. taş olursunuz taş..
  • call of duty modernwarfare'de çok sakat bir bölüm. al-asad'ı mıhlayıp, akabinde pripyat'taki suikast görevinden sonra konuşlanılan tepeden kaçma sırası gelmiştir ama zakhaevin adamları köpek sürüsü gibi gelmektedir ve süre aleyhte işlemektedir. azerbaycan hava kuvvetleri'nin desteğiyle zor bela geçilebilen çatışma düzeyi çok yüksek bölümlerdendir.
  • televizyonda, orasına burasına reklam yamanmış, dublajlı izlenmesi halinde murdar edilmiş olacak filmdir. en iyi, 5.1 ses sistemiyle (maalesef bu şart) mümkünse büyük ekranda izlenmelidir. başka bir şekilde, sinema tarihihin en iyi çatışma sahnelerinden birini izlediğinizin farkına varamazsınız.
  • neil*'ın neden bir an önce hatunuyla birlikte kaçıp hedeflediği amaca ulaşmak yerine, basit bir intikam için tüm planını ve hayatını tehlikeye attığını (ve sonunda korktuğunun başına geldiğini) merak ettiren film.
    keşke kaçabilse diyordum film boyunca. hep onun tarafındaydım. ama olmadı, yapamadı. bırakıverdi kendini vincent* reyizin eline.
  • kesinlikle orjinal dilinde seyredilmesi gereken, amerikan sinemasinin kliselerden uzak gelmis gecmis en guzel filmlerinden.
    bir aksiyon filminin, ota boka bisiler patlatmadan, ne derece guzel cekilebilecegini bize gostermis michael mann. sinema tarihinde gorulmus en guzel aksiyon sahnelerinin bazilarina sahip bu film.
    senaryo butunuyle insani icine cekiyor. en ufak bir hata goremiyorsunuz olaylarin akisinda.
    oyunculuk mu? al pacino, robert de niro ile kalmayip, val kilmer, jon voight, tom sizemore isimlerinin yaninda sorulmaz bile.
    hatta oyle bir sahne mevcut ki filmde, natalie portman'in kimin ellerinde buyudugunu anliyorsunuz cidden.

spoiler ibaresi koyup spoiler vermeye elim varmadi.
    kesin izlenmeli.
  • sinema tarihinin en iyi kapışma filmidir. al pacino ve robert de niro'yu biraraya getirmekte her babayiğidin harcı değildir. michael mann'ı kutlamak lazım.
hesabın var mı? giriş yap