• heath ledger'ı bu kadar ünlü yapan, o muhteşem joker tanımlaması oldu. ortalama üstü yetenekli kim oynasaydı o rolü en fazla şu anki efsanenin 1 tık altı olurdu sadece. çünkü o karakter gelmiş geçmiş yazılmış en iyi joker karakteriydi. oyuncuları kıyaslamaktan ziyade ben karakterleri kıyaslamayı tercih ediyorum. heath'in jokeri tam bir anarşist ancak phoenix'in jokeri sadece nasıl kafayı kırdığını anlattı sadece. devam filmi gelmeden iki karakteri kıyaslamak aşırı anlamsız.
  • joaquin phoenix muazzam bir performans sergilemiştir.
    heath ledger ise herhangi bir oyunculuk sergilememiştir. izlediğimiz adam zaten joker'in kendisiydi. bunun ötesi yok. phoenix istediği kadar iyi oyuncu olsun biz dark knight'i izlerken joker performansı izlemedik bizzat joker'i izledik. phoenix bize bunu verdi mi? hiç sanmıyorum.
  • mesleğiniz oyunculuksa ve joaquin phoenix'in yaşına geldiyseniz size joker rolü verildiğinde zaten en aşağı beklenen performans joaquin'in sergilediğidir. zaten daha aşağısı olduğunda jared leto'nun performansı gibi oluyor işte. joaquin'in filmdeki oyunculuğu pr çalışması nedeniyle abartıldı. kötü değildi ama göz dolduran, olağanüstü bir oyunculuk sergilemedi.

ekleme: joker karakterini biliyorsanız eğer bir kişinin joker'ı farklı bir şekilde oynaması beklenemez. psikopatı oynayacaksın işte. farklı oynayınca leto'nun joker'ı gibi eğreti duruyor.

heath ledger'ın performansını anlatmaya gerek yok. kimse tek laf edemez o oyunculuğa.

oscar jürisinin, imdb'nin, rotten tomatoes'un ve geek sitelerin laflarıyla hareket eden, sürü psikolojisiyle beğenilerini oluşturan koca bir yığın var dünyada. aksi yönde fikir beyan edildiğinde savunmaları "ama oscar aldı, ama imdb'de ilk bilmem kaçta, ama milyonlarca insan seviyor" vb. argümanlarla başlar. joker filmi de bu şekil bir pr çalışması nedeniyle bu kadar ses getirdi. zaten heath'ten dolayı hali hazırda bir joker hayranlığı oluşmuştu insanlarda. filmin ön gösteriminden sonra sitelerde "muhteşem ötesi, bu film çok ses getirecek" tarzı yorumlar yayınlandı. yukarıda bahsettiğim kitle de bunun gazıyla filmi göklere çıkardı. the dark knight'ın yayınlandığı ve sosyal medyanın şimdiki kadar etkili olmadığı senelerde yayınlansaydı bu kadar ses getirmezdi.

bu nedenle bu versus benim için yok hükmündedir. joaquin phoenix normal bir oyuncudur benim gözümde. heath ledger ise bu konunun uzmanıdır.
  • ikisininde ortak noktası günlük hayatta yoğun psikolojik sorunları olduğu.
  • doğru bir karşılaştırma yapılamaz, çünkü biri origin hikayesi iken diğeri değildir.ayrıca ledger baş rol değildi.

emin olun dark knight jokerinin origin hikayesi yapılsaydı ledger' ın yine mükkemmel bir iş çıkaracağını düşünüyorum.

yine bunlara rağmen bir yorum yapsaydım heath ledger 'ın daha iyi olduğunu söylerim.
  • bir şeyi önce yapan çok iyi yapmışsa, onu geçebilecek bir kişi ancak mükemmel yapan olabilir. önce yapandan azıcık daha iyi yapan biri, önce yapanı geçemez zihinlerde. çünkü önce yapan, hem çok iyi yapmanın tebriğine hem de önce yapmanın saygısıyla; zihinlerde yaptığı işin resmi, sembolü haline gelme durumuna sahiptir.

heath ledger bu rolü hakkını vererek oynayan belki de ilk jokerdir. hala birçok kişi için joker dendiğine akla gelen kişidir. joaquin phoenix ise çok çok iyi bir jokerdir. ama mükemmel değildir. mükemmel joker nasıl olunur, görmediğim için bilmiyorum. ama mükemmel bir joker görene kadar bu versusun kazananı hep heath ledger olacaktır. joaquin phoenix için de ondan sonraki jokerler ile arasındaki karşılaştırmada aynı durumun söz konusu olacağını söylemek mümkündür.
  • heath ledger adlı kişiyi joker filminden önce seversin ayrı bir konu, ki nezdim de joker karakterini canlandırana kadar öyle pek de göz önünde olmadığı döneme kadar anımsamayan ama ne zaman ki joker karakterini canlandırdıktan sonra hayranı olup seveni varsa seçimini değil karakterini sorgularım.

mesela ben aşağıdaki film sayesinde tanıdım ve seslendirdiği şarkıyı da sevdim, filmdeki rolünü de beğenirim ama benim için bir efsane olduğu anlamına gelmez.

heath ledger - ı love you baby

jack nicholson canlandırdığı jokeri izleyin sonra joaquin phoenix izleyin ama heath ledger jokerin kendisine has o deliliğini yansıtamamış hatta içi boş diyebilirim, jack nicholson canlandırdığı jokerin kendine has gülümseten bir mizah anlayışı bile vardı
  • delilik vs ağır drama. heath jokeri buhran dönemini geride bırakmış delinin teki. joaquin ise tamamen buhran döneminde.

eğlenmek isteyen delilerin tercihi heath, sızlanıp ağlamak isteyenlerin tercihi joaquin.
  • nasıl karşılaştıracaksınız? heath ledger bir kötü adamı, joaquin phoenix ise acılarla dolu bir adamı oynadı.
hesabın var mı? giriş yap