• sabanla atla öküzle tarım yapılan dönemden daha az tarımsal üretim yapılan türkiye'de tarımı ve üretimi coşturacak hamledir.

türk köylüsü ekimi biçimi bilmiyor. toprak analizi yok, bilgi yok görgü yok...

türkiye'de toplam köy sayısı 30-40 bin.

her sene 30 bin öğretmen atayan devletin köylerde 8-5 çalışacak şekilde bir ziraat mühendisi atama projesi geliştirmesi, bu mühendisin akşama kadar köyde köylüye tarla ekimi, toprak analizi vs gibi konularda rehberlik etmesi bir nebze fayda sağlayabilir.

not ziraat mühendisi değilim. sadece bir fikir.

edit ; mazot ve gübre fiyatlarından haberim olacak kadar tarımla uğraşıyorum. evet haklısınız, bu yük varken tarım yapılmaz, fakat 3 çıkan tarladan 6 çıksın kötü mü ? anız yakıyor lan adamlar. buna bir çare diyorum.

bu konuda tek çekincem önce atanmak için çırpınıp iki ay sonra batıya kaçma hevesi olan tipik türk memur anlayışı.
  • yıllardır neden yapılmadığını ben de merak ediyorum. imam atamaktan daha anlamlı ve verimli olacağı kesin.
  • ama lütfen kadrosu olmasın. kadroyu alan yatmaya başlıyor.
  • zamanında yapılmışı var (bkz: targel)
  • kılıçdaroğlu'nun, her muhtara bir sekreter vereceğiz, vaadinden çok daha mantıklı bir girişim olacaktır.
  • her köye bir imam atamaktan bin kez daha mantıklı bir öneri.
  • maaşı da performans sistemiyle ödenebilir. böylece yatmasının da önüne geçilmiş olur.

kuraklık, zararlı istilası gibi kontrol dışı faktörler olmamasına rağmen, beklenen mahsul o köyden çıkmazsa maaşından kesintiye gidilir.
    fazlası çıkarsa da ekstra ödeme yapılır.
  • (bkz: köylerin mahalle yapılması) köy bulursan ziraat mühendisi gönder tabi. tutan mı var?
  • mal beyanıdır. köylerde kimse kalmadı hala üretim bekliyorsunuz.
    yaşlı insanlar mı üretim yapsın demeye getiriyorsunuz anlamadım ki.
    sabahtan akşama kadar çalışacağım, hor görüleceğim, malüm insanlar tarafından "köylü" tırıvırısı göreceğim bide bir plaza çalışanı yarısı kadar para geçmeyecek elime öylemi?
    öncelikle şu aracıları terbiye edin, köye dönüş nasıl başlıyor görün.
  • eskiden köylüye tarımın, yeni tekniklerin ya da tohumların, ürünlerin öğretildiği yerler vardı hatta bunlardan biri hacettepe beytepe kampüsüyle beytepe jandarmanın karşısındaydı, şimdi orası bilkent şehir hastanesine giden yol. sorun köylünün ekmek istememesi değil, daha iyi yöntemler öğrenmek istememesi değil, daha çok para kazanmak istememesi değil. başka bir şey ama bunu köylüye sormak lazım. o da ne kadar anlatır bilmiyorum. zaten 12 ay tarım yapılmıyor, toplu bir yerde öğretmek daha efektif.
hesabın var mı? giriş yap