• "derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir"

jiddu krishnamurti

dağılalım bence.
  • en çok gündüz vassafın hoşuna gidecektir.malum kendisi cehenneme övgü kitabında niye delilerin önemli ve imrenilecek olduğundan detaylı bir şekilde bahsetmiştir.
  • bir çok deliyi akıllı mertebesine yükseltecek olan ihtimaldir, güzel bir ihtimal. ihtimal bile olsa umut vaat eder. (bkz: deliye her gün bayram)
  • gözümde bir kesinliktir. deli diye kime deriz? normal olmayana, akli dengesini kaybetmişe. peki birine deli misin diye sorsak ne cevap alırız? evet dese, "işte suçlu suçunu itiraf etti hakim bey" şeklinde bir karara varırken; hayır dese, elimizi çenemize götürür "hmm inkar ediyor" diye düşünürüz. her iki yolla da deliyiz. aynı topluluk içinde osurmak gibi. bir kalabalık içinde kokuyu fark edip ilk dile getiren mi yapmıştır yoksa hiç sesini çıkarmayan mı?

bir de şu açıdan bakalım. insan'ın kelime anlamlarından hangi birinde sabah erken saatte uyandığı, günde 8-12 saat çalıştığı, eve yorgun argın geldiği, varsa çocuğu ile ilgilendiği, akşam olunca sabah yine uyanmak için yatıp uyuduğu ve tüm bunları rutin olarak sürdürdüğü yazılı? insan'ın savaşlara neden olmasını, aşk adı altında sarhoşluğa kapılıp binbir türlü hatalar yapmasını, her şeyi geçtim. en basitinden doğamızda böyle bir şart olmasa da hayatın gerektirdikleri eğer sabahın 6sında uyanmayı zorunlu kılıyorsa ve bizler birer makine değilsek, hepimiz deliyiz işte. nokta.
  • hepimiz deliyiz. trafikte yol isteyenin geçmesine izin vermeyen, yol istemeden önüne kıran, sinyal yakan aracı görünce fren yerine gaza basan, motorları bisikletleri araçtan saymayan, metroda inenlere öncelik tanımayan, uçağın tekeri yere değdiği an kemerini çözüp kalkıp baş üstü dolaptan bagajını alan ve sonra ayakta bekleyen sana diyorum sana hepimiz deliyiz. herhangi bir sırada sormadan önden kaynak yapmaya çalışan uyanık ve onu uyaran duyarlı adam (sonra kafa attığı için) alkol varmı diyen trafik polisi, ver lan kimliği diyen güven timi, acımadan joplayan, biber gazı sıkan, plastik mermi atan çevik kuvvet ve bu silahlara karşı en fazla gaz maskesiyle yürüyen genç, delisin sen. evet söylüyorum toplum olarak deliyiz. önce destan yazdı sonra vatan hainidir diyen badem, onun şakşakçıları ve korkak oğlu. ben bu mahkemeyi tanımam diyen devrimci ruh, intihar eden gururlu onurlu paşalar askerler, süngüyle mermilere koşmuş dedem, babama hala aşık olan annem, 3 kuruşun hesabını yapan patronum, komşunun kapıcısı, bizim kapıcı, metrobüs şoförleri, havataş şoförleri, taksiciler, dolmuşçular, halk otobüsü şoförleri, bütün güvenlikler (metro, avm, stad, v.b.), kuryeler, sabri reis, kamil abi ve sanırım en deli olan benim.

bugün sevgilimi terk ettim.

edit: dayanamadım geri döndüm*

edit2: evet tahmin ettiğiniz gibi sevgilim beni terk etti.*
  • toplum olarak suruklendigimiz durum. normal insan var mi diye dusunuyorum cevremde. akil sagligi ve davranislari %100 olan kimse yok ben dahil. illa bi davranis bozuklugu bi tik bi takinti bi hassasiyet mevcut.
hesabın var mı? giriş yap