şükela:  tümü | bugün
 • hitler'in kayinbiraderi ve waffen-ss'teki muhatabi. cok yakisikli adammis, ucan ve kacan kurtulurmus. eva braun'un kardesi grete ile evli olmasi, son anda bunkerden kactigi icin idam edilmesini engelleyemedi.
 • okuma yazmasi olmayan, onceleri seyis, daha sonra da jokey olup eski nazilerden christian weber'in sayesinde waffen sste generallige kadar yukselerek okwde himmler'in irtibat subayi olan ampul karakterli kisi (tafsilat william l. shirerin yazdigi the rise and the fall of the third reich kitabindadir). cokus filminde thomas kretschmann tarafindan canlandirilmisti.
 • adolf hitler'in kayınbiraderi olan hermann fegelein, 30.10.1906'da ansbach'da doğdu. 1927'de bavyera eyalet polisi'nde subay adayı, polis subayı, turnuva birincisi, 1931'de nsdap, 1933'de ss, 1935'de münih'teki ss merkez binicilik okulu'nun kurucusu, 1936'da sturmbannführer oldu, waffen-ss'e geçti, ss süvari tugayı'nın komutanı, ss-standartenführer, 1942'de ss yönetim merkezi'nde binicilik ve ulaştırma işleri müfettişi, 1943'de ss-oberführer ve 8.ss süvari tümeni "florian geyer"in komutanı olarak görev yaptı. partizanlarla mücadelede görevlendirildi, yaralandı, iyileştikten sonra 1.1.1944'de waffen-ss'in hitler'le irtibat subaylığına getirildi. 3.6.1944 yılında eva braun'un kız kardeşi gretl ile evlendi. 21.6.1944'de waffen-ss'de gruppenführer ve korgeneralliğe terfi ettirildi. hitler'in karargahında himmler'in sürekli temsilciliğini yaptı. 27.4.1945'de reich şansölyelik binası'ndaki sığınaktan çıkarak askerî görevlerinden kaçtı, kurfürstendamm yakınlarındaki evinde hitler'in özel korumalarından oluşan bir ekip tarafından dut gibi sarhoş bir halde ve yatağa uzanmış bir vaziyette yakalandı, tutuklandı, askerî mahkemede ölüme mahkûm edildi ve cezası 29.4.1945'de berlin'de dışişleri bakanlığı'nın bahçesinde kurşuna dizilmek suretiyle infaz edildi.
 • der untergang filminde adolf hitler'i sinirlendiren adam.

  --- spoiler ---
  de:
  otto günsche: wir finden gruppenführer fegelein nicht. er ist nicht in der bunkeranlage.
  adolf hitler: was soll das, sie finden ihn nicht? dann suchen sie ihn eben. ich will fegelein sehen. sofort. wenn er sich ohne befehl entfernt hat, ist das fahnenflucht. verrat. bringen sie mir fegelein! fegelein! fegelein! fegelein!

  tr:
  otto günsche: fegelein bulunamadı. sığınakta yok.
  adolf hitler: ne, fegelein'i bulamıyor musunuz? aramaya devam edin. onunla konuşmam gerek. derhal. eğer bu şekilde gitmişse, bu firardır. vatana ihanettir. bana fegelein'i getirin! fegelein! fegelein! fegelein!
  --- spoiler ---

  meşhur sahne şuradan izlenebilir.
 • der untergang filminde alman (ve hatta doğu alman) aktör thomas kretschmann tarafından canlandırılmıştır.

  ayrıca hitler rants parodies kanalında karşımıza çıkan baş kötüdür. hitler tarafından sayısız kez öldürülmesine rağmen bir şekilde ortaya çıkar ve sinir bozmaya devam eder. garibim hitler de başına ne iş gelse suçu bu fegelein'a atar, her seferinde bulunmasını emreder o meşhur sahneyle: "fegelein! fegelein! fegelein! fegelein!"