• zamandan kazanır..
  • paranin ustunu getirmeyen pic garsonlar varken bu tur musteriler cok goze batmaz acikcasi. hayir nedir yani? 5 kurus bile olsa getir paranin ustunu ben yine sana veriyim bahsis...
  • benim bu. elimden geldiğince hesabı kasada öderim. hoşuma gitmiyor hesap istemek garsondan. 10 liralık hesaba "pardon hesap lütfen" mi dicem. dük müyüm ben aq? efendi gibi kasada hesabımı öderim bahşiş verceksem orda "üstü kalsın" der çeker giderim. şova gerek yok.
  • dangalak bir yemek kültürü türedi bizde.

yiyip içip akşama kadar tıkınan binlercesi var toplumda.

bir de bu dangalak kültürün hizmet verenleri türedi, müşteriye kasıtlı olarak bakmayan mekanlar var.
    el edersiniz, garsona bağırırsınız, gelip bakmaz.

kapısında köle olmanızı ister.
    bilir ki, ne kadar aşağılanırsa bu insanlar o kadar köle olacaklardır mekanda. kendilerini ulaşılmaz noktaya getireceklerdir bu hesapta.

bir de müşteri tarafı vardır, mekanda iyi hizmet aldığını sanıp, bir biraya 15 lira verip para saçarlar. mekanın cam kenarına koyduğu masalarda oturup etrafa hava atmak için harcar da harcar parayı. oysa bilmeleri gerekir ki, rezerve yazılan hiçbir yer rezerve değildir, sadece gelebilecek daha taşaklı müşteri için hazır bekletilir.

bu yüzden böyle mekanlarda sadece hizmet almak ve hesabı da kasada ödemek en iyisidir.
    hani eskilerden bir mekana gitmişsinizdir, hizmet iyidir.

ama ciks yerlerde ayıptır.
  • valla uzun süredir rastladığım en tutarlı tespit olduğunu söyleyebilirim.

varoşluğu su götürmez bu insanın.
  • hesabı masaya isteyince kendini burjuva zanneden zavallılara dert olur. öncelikle derdini sikeyim. bkz'siz bildiğin düz sikeyim.

hesabın masaya istenceği yer var kasada ödeyeceğin yer var. işyeri sahibi değilsen de bunun bahşiş bırakmamak için yapıldığını tespit etmen için senin ya mekanın kasasında ödeme yapanları incelemen lazım ya da bunu yapan bizzat sensin. iki türlü de hesabı masaya istediğin için kendini burjuva zannederken aslında varoşun önde gideniymişsin. velhasıl bahçıvansın biberin yok dalyaraksın haberin yok.
  • en lüks yerde bile tek gittiysen sorun yaratmayan müşteridir. en fazla garson uyarır "biz getirelim efendim" diye.

esnaf lokantası tarzı yerde zaten normaldir.
  • mekanın garsonlarına bağlı olarak değişen durum. yoğunluk varsa, yavaşlarsa gidersin kasaya öder çıkarsın. değillerse, ilgililerse beklersin. bunda bile etiket yaratmayın artık rica ederim.
  • üniversite öğrencisidir.
hesabın var mı? giriş yap