şükela:  tümü | bugün
 • ozellikle cilt rengini acan kremlerde kullanilan etken madde.
 • kemik çimentosunda ısı ve ışık etkisiyle oluşacak polimerizasyonu engelleyici görevinde bulunan madde.
 • cilt pigmentlerinin silinmesinde etkili ilaçlardaki etken madde.
 • fotoğrafçılığın kimyasallı yapıldığı ortamlarda (bkz: karanlık oda) kullanılan geliştirici etken maddelerdendir. yoğunluguna bağlı olarak kontrast miktarı artma gösterir.
  karanlık odacıların birçoğunun odalarında mutlaka bulundurduğu kimyasallardandır. sadece geliştirici kimyasallarında değil birçok yerde kullanılır.
  (bkz: hidrokinon metol kardeşliği)
 • sıvı fazda bulunan tüm monomerlere homopolimerlesmeyi engellemek için çok az miktarda eklenen madde. monomerin bulunduğu ortamda, ısı veya ışık ile oluşabilecek radikalleri söndürerek monomerin kendi kendine polimerleşmesini geciktirir ya da engeller. içinde bulunduğu madde ile bir sentez gerçekleştirmek için hidrokinonun temizlenmesi gereklidir. bu temizleme işlemi için en uygun yöntem vakum damitma veya alkali ile özutlemedir.
 • hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılan bir maddedir ancak yan etkileri sebebiyle amerika birleşik devletleri'nde ve avrupa'nın belirli ülkelerinde kullanımı yasaklanmıştır. ülkemizde kullanımına devam edilmektedir. yasaklı ülkelerde muadili olan bitkisel arbutin maddesi kullanılmaktadır ki bu madde cilt beyazlığına kafayı takmış japon'lar tarafından keşfedilmiştir. kullanacağınız ilaç ve losyonlarda etkileri şaibeli olan hidrokinon yerine hiçbir yan etkisi tespit edilmemiş arbutin olmasına dikkat edebilirsin.
 • insanın cildini önce şebek götüne, sonra michael jackson'a çeviren çok etkili ve bilinçsiz kullanımlarda tehlikeli olabilecek bir organik, kimyasal bileşen.

  yukarıda aternatif olarak gösterilen arbutin, ayı üzümüden elde edilen glikozillenmiş hidrokinon ekstratıdır. yani etken maddesi hidrokinondur.

  bu yuzden bilip bilmeden, bilene danışmadan, doktora gitmeden dogal ürün diye düşünüp arbutin kullanmayın, hidrokinon ise hiç kullanmayın, tavsiye etmeyin, günaha girmeyin.

  edit: klinik olarak yol açtığı sonuçların belirtildiği, yayımlanmış çalışma yoktur. varsa da ben görmedim. türkiyede sağlık bakanlığı onaylı medikal ürünlerin içindedir.