• goldman sachs, morgan stanley, jp morgan gibi buyuk abilerin yaninda bu isi yapan jane street, citadel gibi banka durumunda olmayan ama quora'da elemanlarin anlattigi kadariyla adami milyonler olma yarisina sokan cesitleri de mevcut.

28 yasinda, parayi sims'te motherlode sifresi yazar gibi katlayan kardeslerimiz de mevcut. en son elemanin biri istifasini vermis "para bagimlisi" oldugundan dolayi. (quoradaki yaziyi bulursam tekrar yonlendirmeye calisirim) tabi bahsedilen kisiler doktorayi ters duz eden nerd abiler de oldugu icin saygi duymakta fayda var.

gunumuzde patlayan start-up trendinin, 2008 krizi sonrasi finansal piyasalarda is bulamayan bu "dahiyane" abilerin silikon vadisine yonelmesiyle basladigi da ayri tartisilan bir konu. biz de eksi sozluk'te 1200 tl maasi begenmeyen universite mezunu basliklarini falan okuruz iste.*
  • hesapta yasaklanacakti ama hepsi yalan oldu. efendim, bu arkadaslarin dehset super bilgisayarlari vardir, ve cok buyuk programlamalar soz konusudur, duruma gore (misal ki ekranda rsı 'nin sinyal verecegini goruyorsunuz) bu arkadaslarin bu programlari o an devreye giriyor, siz ekranda gordugunuzu uygulamak icin bir pozisyona giriyorsunuz (ve sizin gibiler) ama bunu yapacaginizi bilen programci kasitli olarak kagidi aksi yone itiyor, sizi guzelce shake (pozisyonunuzu kapattiriyor) ettikten sonra (siz zararla pozisyonu kapatiyorsunuz) kagit gidecegi yone zaten kendiliginen gidiyor. fed'in bunyesinde calisanlar hep gs , ms ve jpm bunyesinden tipler oldugu icin haklarinda dava filan da acilamaz. olan kucuk trader'lara olur.
  • c++ developerlari icin mikronluk hatta nanoluk ameliyatlara girismelerine sebep olan trading cesidi.
  • wall street'te bunu yapan bir sirkete is basvurusu yapip mulakata giren biriyle tanistim. dahi birini ariyorlardi ve beni almadilar, yoksa bu parkta yuruyecegime hudson nehrinde yatimla geziyor olurdum diyordu.

ayrica kiralarin wall street'e yaklastikca artmasinin, high frequency trading yapan firmalarin nanosaniye hesabi yapmasindan kaynakli oldugunu soyledi.

benim anlamadigim isler pek, ama iki cizgi cizip analiz yapanlarin bunlari alt edebilmesi mumkun gorunmuyor bana
  • 2008 yılını takip eden dönemde emtia piyasalarında oluşan fiyatların, arz-talep dengesi ile bağlarını koparmasına sebep olarak gösterilen trading çeşidi.

buna karşın emtia fiyaları hisse senedi fiyatları ile korelasyon oluşturacak şekilde hareket etmeye başlamış.

(bkz: quantitative easing)

http://www.zerohedge.com/…-commodities-fundamentals
  • bu türden hisse senetleri işlemlerinde programlar ve özelleşmiş donanımlarla borsa verisi incelenerek saniyelik veya birkaç saatlik açılan kar fırsatları incelenir.
  • borsanın tek merak uyandıran tarafı bu benim için. uzun vadeli kazancı beklemeye tahammülü olmayan ve fakat her konunun teknoloji ile çözülebileceğini düşünen gerçek bir geek iseniz muhtemelen ilginizi çekmiştir. ekonomide büyük veri analizi ve otomatik algoritmalarla çok şey yapılabilir gibi geliyor, du bakalım. düşüneceğiz. bu burada dursun da böyle.
  • (bkz: haim bodek)
  • herkesin hft kullandığı bir ortamda kazanan kim olacaktır?

uzun vadeli temettü yatırımcılığı hariç algoritma, teknik, hft, kodlama vs. hep bir yerde terste kalır.

siyasi bir kanalın var mı?
    çok güzel trade yaparsın. (bkz: harun kahraman)

içeriden (şirket) bilgi alabiliyor musun?
    çok güzel trade yaparsın. (bir çok örneği var)

ancak uzun vadede hiçbiri de borsadan zengin oldum, en iyisi benim diyemez.

temettü yatırımcısı olabiliyorsanız ne ala...
    yoksa senin kullandığın hft benim kullandığım hft’yi döverden ileriye gidemez bu iş...
hesabın var mı? giriş yap