• daha detayli bir aciklamasini yapmak gerekirse tidal volum ve dakika solunum sayisi * * gibi kavramlarla irdelenebilecek bir hadisedir.

tidal volum: normal soluk alma ve verme esnasinda akcigere girip cikan hava miktaridir denilebilir kabaca.

dakika solunum sayisi: adi ustunde, kisinin bir dakikadaki solunum sayisidir **

bu iki bilesenden biri normal sinirlarin altina dustugunde gozlenen tablo ise hipoventilasyondur. akcigerde biriken karbondioksit atilamadigindan dolayi kandaki parsiyel karbondioksit basinci(pco2) artar. kiside gozlenen bilinç degisiklikleri (uykuya meyil, yorgunluk, vs..) bu artan karbondioksit nedeniyle gerceklesmektedir. sonuc olarak kiside respiratuar asidoz gelisir. kanda yukselen karbondioksitin bir etkisi de "birader, ben artik oldukca yuksek duzeylere ulasiyorum, beni bir miktar azaltir misin" dercesine beyindeki solunum merkezini uyararak kisinin daha hizli ve derin nefes almasini saglamaktir.

bazi kronik hastaliklarda ozellikle de koah'da (yani kronik obstruktif akciger hastaligi veya copd) kisiler akcigerlerindeki problemden oturu yuksek karbondioksit duzeyleri ile yasamaya alismislardir ve yukarida anlatilan mekanizma uzerinden beyindeki solunum merkezinin stimulasyonu bu duzeylere gore ayarlanmistir zamanla. eger cahil doktor kisisi bu hastalardan kan gazi alip "aaa karbondioksiti yuksek" diyip hemen cpap (continuous positive airway pressure= devamli pozitif havayolu basinci) gibi noninvazif ventilasyon metodlariyla "hastaya iyilik yapacagim" diyerek bu bozuklugu hemen normal insanlardaki duzeylere indirme gibi bir misyon edinirlerse hastayi afiyetle solunum arrestine sokabilirler, yani hastanin solunumunu tamamen durdurabilirler. sebebi ise kandaki yuksek karbondioksitin beyindeki solunumu stimule edici etkisini ortadan kaldirmis olmalaridir. sonrasinda hastaya yogun bakim yollari gorunur...

bunu neden anlatiyorum? akut vakalara müdahale ediniz ama kronik hipoventilasyon vakalarinda eger hastanin klinige yansiyan bir problemi yoksa dokunmayiniz. ama kac yazar var burada doktor olan diye dusununce de dakikalardir ego tatmini yasadigimi goruyorum.
  • gerekenden yavas veya derinligi az nefes alma yada akcigerlerde bir problem olmasindan oturu vucudun ihtiyac duydugu gaz alisverisini saglayamamasi durumudur. yavas gelismesi durumunda yorgunluk, sinirlilik ve gunduz uyuklama belirtileri ortaya cikar.
hesabın var mı? giriş yap