• skarsgardlar'dan alexander skarsgard, american honey'den tanıdığımız riley keough ve westworld'ün bernard'ı jeffrey wright'ı kadrosunda bulunduran, blue ruin ve green room gibi sağlam bağımsız filmler çekmiş jeremy saulnier'in 2018'de gösterime girecek olan son filmi.

http://m.imdb.com/title/tt5057140/?ref=m_nv_sr_1
  • jeremy saulnier'den geriye adım. ama şaşırmadım. neden bilmiyorum; paraysa netflix keseyi açıp istenen bütçeyi veriyor, özgürlükse netflix içeriklere hiç müdahale etmiyor, istenen özgürlüğü yaratıcılara veriyor, zamansa o da sorun değil. o zaman niye iyi film yapamıyor bu sinemacılar? galiba asghar farhadi haklı. galiba aşırı özgürlük, rahatlık yaratıcılığı olumsuz etkiliyor. bilemiyorum. ama farhadi'nin iran'daki filmlerinin ispanya ve fransa'daki filmlerinden iyi olmasının altında da bu yatıyor olabilir. netflix'e dönersek... iyi film çok nadir çıkıyor. bu sonbahar için hazırladığı filmleri de (outlaw king, hold the dark, the ballad of buster scruggs) sırayla patladı. yazık...

hold the dark iyi başlıyor. atmosfer enfes. o soğuk, karlı atmosfer sizin de içinize işliyor. saulnier'in yönetmenliği iyi. kurtları arama sekansı fena değil ama kısa sürmüş. lakin sonra şirazesinden kayıyor film. gizemini korumaya çalışırken batırıyor. çok da yazasım yok, sadece vasat bulduğumu yazayım. çatışma sahnesi gerilimli ama yer yer saçma salak noktalar da yok değil bu çatışma sahnesinde. karakterler desen... onlarda da sıkıntılar var. saulnier'in adı artık tarantino gibi kanlı ama tarantino'nun aksine gerilimli yapımlarla anılıyor, burada da ekranı kan gölüne çeviriyor ama bunu yaparken çıtayı düşürüyor.

spoiler

adam niye önüne geleni öldürüyor, motivasyonu ne, öldürmese ne kaybedecek, bunca insanı katleden herif niye esas adamı (jeffrey wright) öldürmüyor, niye eşini öldürüp oğlunun intikamını almıyor, eşi niye küçücük oğlunu öldürdü, delirmiş mi, o herif niye polis düşmanı ve bunca polisi öldürdü, esas adamımız niye bu denli uyuşuk, soğuktan mı? herif taramalı silahını çevirmiş, yere yatın diye bağıramıyor. velhasıl, "karanlık olacağım", "gizem kasacağım" diye saçma sapan bir filme dönüşmüş hold the dark. o maskeler falan "aaa tarikatçı mı bunlar acaba?" diyorsun, fos çıkıyor, hiçbir şey çıkmıyor altından. her şey formül, her şey sahte bu filmde. en iyi tarafı görüntü yönetmenliği ve mekânları. wild river çok daha iyi bu filmden. en büyük hata karakterlerin motivasyonlarını belirsiz bırakmak oldu.

spoiler
  • alexander skarsgark var diye açtım.
    boşuna iki saatinizi harcamayın diyerek, harcayanlar için spoiler kısmına geçiyorum;

filmi sonuna kadar izliyosunuz, sebebi de
    film boyunca süregelen bi gizem var ve o gizemi merak ediyorsunuz. bi de ambiyans on numero. karlı dağlar, kurtlar...
    ama sonuç: bok.
    o maskenin manası ne?
    çocukken tuhaf olduğun için götürüldüğün kızılderiliyi neden öldürdün alexcim? manyak karın bebesini neden gırtlaklamış? kurt sürüsü davranışbilimci adama neden saldırmadı?
    neden böyle şeyler yapıyosun alexcim?

spoiler bitdi.

göt oluş editi: üstteki yorumumu dikkate almayın. sanırım filmi kuyruk sokumumla izlemişim. yazar bi arkadaş detaylı izah etti bana filmi sağolsun. iyi bi filmmiş lan. vay anasını ne güzel bi film izlemişim.

ağır spoiler olarak gelen mesajı yapıştırıyorum buraya çünkü benim gibi mala bağlayanlar olmuş. film kitap uyarlaması bu arada. buyrun;

russell(kurt bilgini yazar amca) alaskaya ilk geldiğinde medora'ya kocanla nerde tanıştınız diye soruyor o da ben onu hep tanıyordum bir yerde tanışmadım diyor bunu cebimize koyalım. olaylar ilerledikten sonra madenlerin oradaki otel sahibi kadın aradığın kadınla aynı gözlere sahipsiniz diyor. sonra o arada bir fotoğraf geçiyor birbirinin aynı bir kız bir erkek çocuk yanyana oturuyor. vern ve medora ikiz kardeşler ve ensesi bir ilişki var kurtlarda olduğu gibi.

medora russelı niye çağırıyor sonra çocuk bodrumda çıkıyor? medora hep şunu soruyor ve istiyor russelldan bunu yapanı öldür sonra da izliyor russell kurtların doğasını anlatırken. medora filmin başında buraya karanlık gelince içinize işler gibi bir şey söylüyor aynı gece banyo yaparken kendi kendine konuşuyor ve bu sırada filmin başında duvarda görünen maske yok ama medora nın suratı bize dönük değil sonra medora russelın yanına yatıyor çıplak bir şekilde kendini boğdurmaya çalışıyor. karanlık çöktükten sonra olanlara tanık olmasını istiyor ben kurtum diyor.

bu arada bu kadar detaya hakim olma sebebimiz film mi tabi ki değil kitap :) normalde kitapta medora 2.çocuğuna hamile vern uzakta olduğu için yeni çocuğuna yeterince bakamayacağını düşünüp öldürüyor oğlunu aynı filmde russelın ilk kurtlarla karşılaştığında yavru kurtu yiyen kurtlarda olduğu gibi. zayıf olan güçlü kurt tarafından harcanıyor.

madenlerin oradaki indian hunter vern ü hatırlıyor sen diyor unnatural dın zaten ablan sana böyle diyordu zaten ne biçim alaskalısınız iskandinav gibisin falan diyordu sonra da medora nın maskeyi bıraktığını söylüyordu. medora kaçmaya çalışıyor kurt kişiliğinden vern maskeyi takınca iyice alfa kurta dönüyor tehdit olan herkesi indiriyor.

filmin sonunda russelı öldürmüyor çünkü russel da kurtları vurabilexeği halde vurmamıştı. yerli kadınlar bunu tedavi ediyor o sırada botlarını alıyorlar verne vermek için. çocuklarının cesedini taşırken uzaktan kurtlar koşarak geliyor onlara doğru cesedini alma sebepleri de insanların kendi türlerinden olmaması cheeon polis katliamından önce söylüyor zaten kapıda sizin türünüz bizi anlamaz diye. hatta şerif morg görevlisini vurdunuz asma emekli olacaktı sahile yerleşecek dediğinde o şehri hiç duymadım diyor ki gerçekten de bilmiyorlar. onun kızının ölme sebebi de yine zor koşullar sonrası kurban edile in yavru kurt sendromu.

bunları açıklamaları gerekir miydi filmde evet ama o zaman klasik hollywood filmi olurdu.

spoiler bitti

`@yuksektansiyon`a teşekkürler.
  • acımasız, sert, soğuk kimi sahneleriyle izleyiciyi geren ama uçsuz bucaksız dağların, ormanların ve karla kaplı mekanların görüntüleriyle de büyüleyen netflix filmi.
    kısaca bir kurt sürüsü tarafından kaçırılan bir çocuğu bulmak için köye getirilen bir avcının hikayesi işlenmiş.

fragman
  • anlatmak istediği hiçbir şey olmayan kötü bir film.
  • dikkatlice izleyen herkes için yeterince detay barındıran 10 üzerinden 6.5-7 lik bir film. bol gizem var fakat hepsinin cevapları minik minik serpiştirilmiş şekilde mevcut.
  • --- spoiler ---

kurtların yazarı öldürmeme sebebinin giydiği botlar olduğuna kanaat getirdim. o botların sahibi de kurt yağı gibi bir şeyle tedavi edilmişti.

--- spoiler ---
  • benim için bu senenin oscar adayıdır.
    şu filmi izleyip anlamayan olacaktır, dikkatli izlenmesi gerekiyor . filmi anlamayanlar "saçma, gereksiz, mantıksız vs" gibi yorumlar yapacaktır. normal. cidden herkese göre bir film değil. adı gibi karanlık, bir çok sahneyi dikkatli izlemezseniz kaçırıyorsunuz. çok kasvetli.

bu arada film patladı, sevilmedi diyenlere de bakmayın. film hem eleştirmenlerde, hem de izleyicilerde ilgi gördü. bu senenin en iyi filmlerinden kabul ediliyor.

son olarak bu film, kitaptan uyarlama. ben okumadım ama aslına oldukça sadık kalınmış diye yorumlanıyor.
  • olmamış filmdir,

filmin kullandığı üstü kapalı anlatımı aşağı yukarı çözüp çok matah bir şeymiş gibi "herkes anlayamaz, özel bir film" mastürbasyonu yapanlar olacaktır, dikkate almayınız.

uzun uzun sahneleri ve olayları anlatmayacağım ama film özetle "insanın kurt'laşmasını" anlatıyor. filmin yarattığı tüm gizem ve yarattığı tüm soruların cevabı özet olarak burada,

sadece kurtların sürüdeki yavruyu yediği sahneyi izleyerek bile filmin anlatmak istediği her şeyi çözebilirsiniz, yani dediğim gibi, filmi anlamak öyle çok matah bir şey değil.

ancak bu "insanın kurt'laşması" fikri filmi kurtarmaya yetmiyor, sorun da burada. film, karakterler ve kurtlar arasındaki bağı açık açık anlatmadığı için sahnelerdeki detayları yakalayarak sonuca ulaşma fikri hoşunuza gidebilir ama bu, filmi iyi bir film yapmıyor.

filmin ana direği sallantıda olduğu için diğer detaylar da özelliğini büyük ölçüde yitiriyor. mekanlar, atmosfer ve görüntü yönetmenliği oldukça başarılı, jeremy saulnier de bu atmosferi güzel kullanıyor aslında, şiddeti yine çok güzel yediriyor sahnelerine ama tüm olanların üzerine kurulu olduğu "insan-kurt" fikri maalesef filmi taşımaya yetmiyor.
  • düşüncesi güzel ama yapımcıların, senaristlerin güzel yapmayı beceremediği filmdir.
    2 saatinizi harcayacağınıza gidin kemal sunal izleyin, uyuyun, kitap okuyun, hatta youtube’da takılın. daha faydalı bir iş yapmış olursunuz.

edit:2 saatim boşa gittiği için sinirlenmiştim. sinirim geçtikten sonra daha düzgün bir tanımlama yapayım dedim.
hesabın var mı? giriş yap