aynı isimde "homeland (roman)" başlığı da var
1777 entry daha
  • --- spoiler ---

8. sezonu bitirmeyenler okumasın

final bölümü için konuşuyorum, son dakikaya kadar fazla gerilmeden gayet sıradanlıkla diziyi izleyip ''ee ne var bu sahnelerde yani, koskoca 8 sezondur bu sahnelerden çok daha iyisini ve ötesini çekmiş, çekmeyi başarmış bir dizi. böyle ilerleyip sıradan bitecekse yazıklar olsun'' demeye başlayacaktım ki, resmen 90+2'de uzatmaları oynarken golü doksana çaktılar. gerçekten beklemiyordum, vasat şekilde son buldu demek üzereydim. ama sadece iki dakikaya, bütün bir sezonun özetini sığdırdılar. bu da homeland kalitesini bir kez daha gösteren en enteresan bölüm ve son dakika sahnelerinden biri oldu.

yalnız bazı yazar arkadaşlar dizinin ufak da olsa açık kapı bıraktığını ve devam edebileceği üstünde durmuş. hiç katılmıyorum çünkü açık kapı bırakıldığı falan yok. carrie'nin rusya'daki ajanlık faaliyetleri üzerinden devam edecek olursa +8 sezon daha çekmeleri lazım, yani o derece yeni bir potansiyel ortaya çıkar. çünkü ortadoğu, rusya ve abd denilen bu bermuda şeytan üçgeninin akıl almaz politikaları sonsuzluğa kadar sürer, gerçek hayatta. e senaristler ne yapacak? sürekli sürüp giden bu politikaları evirip çevirip bir abd gözünden, bir de rusya gözünden anlatmaya devam mı edecek? arkadaşlar, diyorum ki ele alınan konu sonsuz. bu bir diziydi, çok özel konuları çok güzel bir şekilde işledi ve kapanışı da harikulade bir sahne ile yaptı, oldu ve bitti. hatıralarda efsane olarak kalacaktır, devam edip etmemesi senaristlerin pek umrunda değildir diye düşünüyorum böyle bir finalden sonra. o yüzden açık kapı bıraktı olaylarını falan geçin, ortadoğu eksenindeki olaylar hiç bitmez ve o kapı sonuna kadar hep açık kalır. böyle bir şeye sıfırdan girişeceklerine de ben pek ihtimal vermiyorum, girişmesinler de zaten. çok güzel bir nokta koydular, öyle kalsın.

yalnız ufak bir notum da, senaristler abd'nin üst üste sıçışlarını iyi toparladı verdikleri bu mesaj ile. şimdiye kadar hep ruslar birkaç adım öndeydi, ama doksana takılan bu golle finale adını yazdıran ekip abd oldu bana kalırsa. ama hâlâ kupayı kaldıran bir taraf yok ve muhtemelen uzun yıllar da olmayacak.* olayın esprisi de zaten burda yatıyor diye düşünüyorum.

(saul'un canı pahasına ajanını ifşa etmemesi ise şapka çıkartacak türden idi. o sahneleri izlerken carrie'ye ağır sövdüm ve ne kadar kahpe bir kadın olduğu üzerinde derin düşüncelere dalmaya başladım... ta ki son sahneye kadar. kendini affettirdi ama bu, yine de çok tehlikeli ve her an ikili oynayabilecek kadın olduğu gerçeğini değiştirmiyor. potansiyelinin sınırı yok ve çoğu zaman doğaçlama takıldığı için bu sınır nerde bitecek, inanın kendisi de bilmiyor. özetle, saul = strateji ise, carrie = (anlık) taktisyendir. saul uzun vadeli düşünür, öngörür ve hesaplar. carrie ise günü kurtarmaya çalışır ve kurtarır da. istihbarat servisim olsa ve bana işe hangisini almak istersin diye sorsalar elbette ikisini de derdim. fakat birini tercih etmek zorundasın, hangisi? diye soracak olursalar, tartışmasız saul derdim. aklı ve mantığı olan her insan saul der. ikisinin de sağladığı kazanç çoktur ve gözardı edilemez, ancak carrie'nin yarattığı kayıp da çoktur. bu açıdan saul, benim için her zaman önde gelmiştir.)
    --- spoiler ---
  • 5.sezon finalini henuz bitirdim o kadar sezon boyunca gozume batan tek sey dizide herkesin carrie'ye aşik olmasi oldu. hayir guzel desen degil cekicilik yok ve iticilik abidesi. senaristlerine baktim aralarinda turk de yok,sebebi neydi ki
222 entry daha
hesabın var mı? giriş yap