• hayvanlardan tanrılara sapiens kitabıyla tanıdığımız yuval noah harari'nin eylül 2016'da ingilizce olarak yayınlanacak yeni kitabı.
  • apple'ın ıphone 7 tanıtımıyla aynı zamana denk geleceğinden çok da kapitalizmin dikkatini çekmeyecek kitaptır.
  • yayınlanmış gönlümün efendisi. ingilizce de olsa okumaya başlıyorum hemen.
  • kolektif kitap türkçeye çevirmeye başlamış.
  • geçen gün remzide gördüm ingilizcesi çıkmış. 14 pound fiyatı var. henüz sapiensi bitirmedik sindire sindire okuyoruz az bekleseydiniz iyiydi.
  • malum ortamlardan buldum, okumaya başladım. içinde süper tespitler bulunan bir kitap. insanlığın geleceğinden bahsediyor.

ülkeyi yönetenler de keşke okusa ve anlayabilse.
  • ilk kitabı hayvanlardan tanrılara sapiens ile ülkenin ufkunu açan harrari'nin yeni kitabı. sanırım türkçesi 5 aralık 2016'ta raflarda olacak. yayınlansa da bir an önce okusak.

ekleme: kolektif kitap çıkış tarihini 20 aralık olarak güncelledi.
  • 20 aralık 2016'da çevirisi geliyormuş ama dayanamayıp geçtiğimiz gün aldım. yazar özünde sapiens'teki metodu daha sosyolojik konulara indirgemiş ve gelecek projeksiyonu çıkarmış.

sapiens'in son kısımlarında bahsedilen bundan sonra ne olacak konusunu yaklaşık 500 sayfada daha derinlemesine incelemiş. sapiens'i okuduktan sonra aynı entelektüel hazzı almazsınız ama gene de okuyun. mutlaka ilk defa göreceğiniz yeni bir fikir bulursunuz.
  • isminde yer alan "deus" kelimesi latince "tanrı" ya da "kutsal varlık" anlamına geliyor. bu bağlamda kitabın tanıtımında şu ifadeye yer veriliyor: insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmada, insanın bambaşka bir türe, homo deus'a (tanrı-insan) evrildiği bir gelecek kurgulanıyor.

bir önceki kitabın (bkz: hayvanlardan tanrılara sapiens) aksine kurgusal bir düzleme ve bilimsel ve tarihi veriler ışığında insan türünün geleceğine dair öngörülere dayanacağı söylenebilir. sabırsızlıkla bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap