• hüdâ nezdik est (allah yakındır), 2006 yapımı iran filmi. son derece yalın bir anlatıma sahip olan, bu 86 dakikacık filmin yönetmeni ali veziriyan.
    iran 25. uluslararası "fecr film festivali"nde, en iyi yönetmen ve italya'da 10. din ve günümüz film festivalinde "don tonino bello" ödüllerini kazanmış.
    konusuna gelince:
    kulude isimli bir köyde iyi kalpli, saf motosiklet taksicisi bir genç (rıza), köyün yeni öğretmenine aşık olur ve olaylar gelişir. çok bahsetmek istemiyorum. bulun ve izleyin.
    ama ne kadar beğendiğimi söylemeden geçmeyeyim... süresi kısa ve çok da basit görünse de insanın kalbine dokunan, gülümseten, nemli gözlerle izlenen bir film. zaten benim gibi iran sinemasıyla ilgili iseniz hoşunuza gitmemesi mümkün değil.
  • aşkın insana yetmeyeceğini anlatan film.

annelik kurumunun, yani karşılıksız muhabbetin nasıl da karşılık isteyen menfaatçi bir duygu olan aşkı yendiğini de gösteriyor filmimiz.

neyi tavaf ediyorsak kabemiz odur.
    insanın kendisine ihtiyacı olmayan birine ihtiyacı var.

allah bizi bırakmaz ve bize yakındır.
    bazen bir hasta ziyaretinde, bazen bir çocuk gülümsemesinde...
  • insanı paramparça yapan iran filmi. kendime not; sabah sabah izleyecek ne vardı?
  • geçen gece izlediğim, maşukluktan aşıklığa güzel bir yolu yalın bir dille yormadan anlatan iran yapımı film.
  • (bkz: god is near)
  • iran sinemasının yine güzide bir filmi .
  • beni alıp aşkın ücra köylerine götürmüş filmdir. uzun zamandır böyle nefis bir film izlememiştim kendime geldim doğrusu. hissedebileceğim tüm uç duyguları seksen iki dakikada yaşadım.
    ---spoiler---
    rızanın aptalıklarına güldük. muallim hanımın asaletinde eridik mum olduk. rızanın annesiyle çaresizliğin en dibini yaşadık.
    ---spoiler---
    çok sevdim yani iran filmlerine devam.
  • leyla ile mecnun'un modern bir uyarlaması da denebilecek iran filmi.

iran'ı, iran kültürünü ve özellikle de farsçayı sevenler için izlenmesi gereken filmlerden biri.
  • bence bu naif filmin özünü, sona yakın bir sahnedeki şu cümleler özetliyor:
    "allah her yerde hazırdır. nerede kendini o'na daha yakın hissediyorsan, ona bakmalısın. bir yetimle ilgilenince ya da bir evsize barınak sağlandığında veya bir hasta ziyaretinde ya da kırık bir kalbe merhem olurken... "
  • --- spoiler ---
    ...

rüzgâr esince, toprağımızdan senin kokun geliyor.
    sadece sen kalacaksın geriye
    biz hepimiz gidince.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap