• vazgeçmenin milli marşı.
  • sözleri uçmuş heralde,

bana birşeyler anlat
    canım çok sıkılıyor
    bana birşeyler anlat
    içim içimden geçiyor
    yanımdasın susuyorsun
    susuyor konuşmuyorsun
    bakıyor görmüyorsun
    dokunsan donacağım
    içimde intihar korkusu var
    bir gülsen ağlayacağım
    bir gülsen kendimi bulacağım
    depremler oluyor beynimde
    dışarda siren sesi var
    her yanımda susmuş insanlar
    içimde ölen biri var
    hadi birşeyler söyle
    çocuk gözlerim dolsun
    içinden git diyorsun
    duyuyorum gülüm
    gideceğim, son olsun
    içimde soluyorsun
    iki can var içimde
    korkular salıyorsun üstüme korkular
    her an başka biçimde
  • yer ankara, trafik sıkışıklığında seyirtmekteyim. öndeki kırmızı kamyonun üstündeki yazı dikkat çekiyor. kocaman boydan boya yazılmış "içimde ölen biri var". ilk defa gören/duyan birini afallatıyor. bir kamyon arkası yazısı için fazla ağır.
  • uzunca bir süre bir ilişki bitimini anlatan bir şarkı gibi gelse de. artık anlıyorumki ölen sevgiliye yakılan ağıttır. sanki bir morg masası üzerinde hareketsiz yatan kişi ve başucundaki sevgilisi. bu şekilde dinledikçe çok daha acı zaten acı olan şarkı sözleri göğe erişiyor. sözler iki yönede anlamlandırılabilir fakat alttaki kısım göz önüne alınırsa ağlatan şarkıdır.

yanımdasın susuyorsun,
    susuyor konuşmuyorsun,
    bakıyor görmüyorsun (bir ölünün tasviri)

dokunsan donacağım, (ölen insanlar buz gibi olurlar bir süre sonra)
    bir gülsen ağlayacağım, bir gülsen
    kendimi bulacağım

dışarıda siren sesi var (siren sesi hastane tasviri)
    her yanımda susmuş, insanlar susmuş (bkz: ölüm sessizliği)
    içimde ölen biri var

hadi bir şeyler söyle,
    çocuk gözlerim dolsun,
    içinden git diyorsun duyuyorum gülüm
    gideceğim son olsun.. (son)

edit: haluk levent'in konser versiyonu dinlenesidir.
    http://www.youtube.com/watch?v=ib5bdid79a0
  • bir ilişkinin biteceğini anlamak anına fonda bangır bangır eşlik eden, kulakları tıkamaya rağmen hiç bir şeyin içinde ölen birinin çığlıklarını, son sözlerini bastıramadığı, bir müddet insanı hayaletlerle yaşamak mecburiyetinde bırakan...

içinde öldüğü için o biri cenazeyi kaldırmak, gömmek, fatihayı okumak falan çok zor olur. en zoru da o malum soruya gerçekten ve içten cevap verebilmek, hakkını helal etmektir. ancak onu da yaptıktan sonra rahata kavuşur insan... ha sizin helalliğinizle hayalet haline bakmadan ibnelik yapmaya devam eder, ibişliğini kanıtlar ise siz yine de kendinizi kaybedip ah etmeyiniz, gülüp geçiniz... malumunuz ölenle ölünmez...
  • bir iliskinin neden bittigini anlatan en iyi sarkilardan biridir.

"yanımdasın susuyorsun,
    susuyor konuşmuyorsun,
    bakıyor görmüyorsun"
  • "içinden git diyorsun
    duyuyorum gülüm
    gideceğim, son olsun..."

her dinlediğim de beni psikolojik travmalara sokan ahmet kaya şarkısı.

"bana bir şeyler anlat,
    canım çok sıkılıyor."
  • şarkı sanırım bir çok suserde farklı anlamlara neden olmuş. herhalde yaşadığımız olgular bu farklı anlamlandırmalara neden oluyor.

şarkıyı ilk dinlediğimde içinde bulunduğum duruma göre şarkıyı yorumlamışım.

yanımdasın susuyorsun,
    susuyor konuşmuyorsun,
    bakıyor görmüyorsun (ayrılma gayesinde olan bir sevgili)

dokunsan donacağım,
    bir gülsen ağlayacağım, bir gülsen (bana bir adım atsan sana koşa koşa gelirim diyen bir sevgili)
    kendimi bulacağım

dışarıda siren sesi var (ambulans, acil bir durum tasviri)
    her yanımda susmuş, insanlar susmuş (çaresizlik)
    içimde ölen biri var (sevdiğin adam değişiyor)

hadi bir şeyler söyle,
    çocuk gözlerim dolsun,
    içinden git diyorsun duyuyorum gülüm
    gideceğim son olsun. (sevgiliye son bir haykırış)

şarkıyı benim yorumlamam böyleydi. sanırım içinde bulunduğum durum buna neden olmuştu.

şarkıyı ve sözlerini daha bir derinlemesine incelediğimde ise sevgilinin öldüğünü ve buna inanmak istemeyen bir kişinin içinde geçenler olarak yorumladım.
  • repeate almaktan bıkmadığım, içimdekileri üflemek istediğim kişiye dinletmek istediğim * ahmet kayanın mükemmel yorumu.
  • depremler oluyor beynimde, bütün cümleler birbirine girdi. zaten kafam cam kırıklarıyla doluydu, depremde iyice tuzla buz oldu. yine de içimde intihar korkusu falan yok. neticede kim hatırlamıyorum bir yazar 'intihar melankolinin şiiridir' minvalinde bir şeyler demişti, demediyse de şimdi ben dedim. intihar deyince aklıma ağır ergen werther geliyor. werther'in kendi kendine gelin güvey olup sonra da artistlik yapıp terk-i diyar eylediği eserde* goethe der ki;

"nasıl da çocuktur insan!"

çocuk olmak hayal kurmaktır, beklemektir, umut etmektir. 'hadi bir şeyler söyle çocuk gözlerim dolsun' demektir. amma lakin ki öyle değildir; zira,

"bütün insanlar umutlarında kandırılıyor, beklentilerinde aldatılıyorlar." diye devam eder goethe.

halbuse kundera "büyük düşler öldürüldüğünde çok kan akar"* dememiş miydi. içimde ölen biri var, çok kan akıyor.
hesabın var mı? giriş yap