şükela:  tümü | bugün
 • brezilya'da bir selale.
 • gustavo santaolalla tarafindan icra edilmi$ the insider filminin soundtrack indeki en vurucu parclardan biridir.. * **
 • brezilya ve arjantin sınırındaki şelale. unesco tarafından 1986'da kültürel miras kapsamına alınmış, ismi muhteşem su* anlamına geliyor.
  happy together* filminde varılmak istenen şelaledir kendisi.
 • selalelerin buyuk kismi arjantin tarafinda kalmakla birlikte, en muhtesem manzaralar brezilya tarafindadir, zira brezilya tarafinda selalelerin tam karsisinda durup butun ihtisamiyla gormeniz mumkundur. arjantin tarafinda selaleleri yakindan gordugunuz icin boyle bir panoramik manzara yok haliyle, ama o tarafta da selalelerin uzerindeki koprulerde yurumek, hatta donunuza kadar islanmayi goze aliyorsaniz tekneyle daha ufak olanlarinin icinden gecmek mumkun.

  selaleler cok gorkemli ve tropik bitki ortusunun de etkisiyle cok guzel tabi, ama sonucta selale iste, o kadar enteresan bir manzara degil. ote yandan, arjantin'e gitmisken mutlaka gorulmesini tavsiye edecegim, baska hicbir seye benzemeyen bir doga harikasi icin (bkz: perito moreno)
 • kesinlikle ihtisamı resimlerdekinden cok daha fazla olan, merak edip imkanı olanların gidip yerinde gormesi gereken, tarifi imkansız selale ya da selaleler bütünü. brezilya tarafında selaleri panoramik olarak seyredip sırılsıklam olmak muhtemelken, arjantin tarafında ormanların arasından timsahlara selam ederek, selalenin nerdeyse icine kadar girip korku filmi ortamı olusturmak mümkün.

  edit : ilginenler icin linkteki resim emsal teşkil edebilir. manzara brezilya tarafında alt taraftaki köprü üzerinden seyredilmekteyken, arjantin tarafında üst taraftaki köprü üzerinden seyredilmekte.

  http://viagemeturismo.abril.com.br/…el/foz_1024.jpg
 • adı guarani dilindeki ''yguazu'' kelimesinden gelir ki bu ''büyük su'' anlamına gelir.
  irai ve atuba adındaki bölgedeki iki nehrin curitibaşehri yakınlarında birleşmesinden oluşur ve parana nehrine dökülmeden önceki son kilometrelerinde arjantin(misiones eyaleti) ile brezilya (parana eyaleti) arasında sınır oluşturur.
  bu doğa güzelliğini, alvar nunez cabeza de vaca 1542 yılında keşfetmiştir. eleanor roosevelt bu nefes kesici doğa mucizesine baktığında, ağzından şu iki kelime dökülmüş: "poor niagara" (zavallı niagara)
  1984 yılında unesco tarafından "dünya mirası" listesine alınmıştır.turizm sebebi ile lokal anlamda çok önemli bir ekonomik rol oynar.

  artı olarak,şöyle harikalarından iki adet jpg de benden gelsin .
  http://www.yalova.gov.tr/…en �elales� (5) (web).jpg
  http://voyages.caradisiac.com/…hutes_d_iguacu_2.jpg
 • google earth efendinin çekim kuvvetiyle beni götürdüğü yerdir, bir gün gerçekten gitmeyi diledim panaromioik fotoğraflarını görünce. o ne 360 derece şelaledir öyle. akıl, mantık, hayal vs, hiçbir şey almıyor! bir de habire gökkuşağı oluşumuna sebep olmuyor mu sular. ayrı bir tad. (bir de adı zor hatırlanıyor, iguana kelimesi en yakın kelime gibi geliyor çoğu beyne.)
 • ilk duyduğumda, icra edenini bilmeden; kafamda amores perros, 21 grams ve babel filmlerinin soundtrack albümüne koyduğum bir parçadır. doğruluk payı var. (bkz: #6438481)
 • kollarini acmak, yavas yavas yaklasmak, icine girmek, tanriyla kucaklasmak dedikleri, korunmaya gerek yok,olabildigince ciplak, tanri cocuklarini sever, garganta del diablo...seytanla kucaklasacak kadar buyumedik daha.....demek istedigim, ve niagara lan vallahi yazik sana...
 • hede hotlere pay birakilmayan şarkıdır. aslında her bir sally potter filmi hikayesidir bu sarkı; kadın yavasça yakınlasır erkek karsısında kollarını açarak oynarken ve kadın sessizce erkeğin kulağına fısıldar. kadın adamla belki de yasak bir aşk yaşamaktadır...
  nedense öyle hissettirir. sözcüklere gerek yoktur hüznü anlatmak için. böylesi daha gizemlidir.