• ben bu ajansa hasta siempre. özellike takip ediyorum. mahalli haberlerdeki samimi dilleri bir yana şöyle bir sorunları var. haberi geçen muhabir kendi küçük taşra dünyasında yaşanan her olayın ve kişilerin türkiye'de de aynel yakin bilindiğini takip edildiğini düşünüyor. yani simav için mühim olan türkiye için de mühimdir gibi.

şu sıcaklığa bakın:

"kütahya simav ilçesinde, ismail çertik’in torunu ak parti simav eski gençlik kolları başkanı kamil çertik, düzenlenen düğün ile hayatını simavlı esnaf ibrahim ve emine güleç çiftinin güzel kızları semra ile birleştirdi... kamil ve semra çiftinin dillere destan düğünlerine siyasiler kadar her iki ailenin yakınları yoğun ilgi gösterdi. simav’da eski ve yeni siyasileri buluşturan düğünün ardından kamil ve semra çifti taşlık köyünde dünya evine girdi."

rızkımdan kesip küçük altın takasım geldi
  • yine bir izdivaç haberi, yine bir mutluluk. aynı zamanda bir ihtida hikayesi. hepsi ihlas haber ajansında:

"didim’de yaşayan ve sevim külekçi adlı bayanla yaşamını birleştiren irlandalı john jennings türk vatandaşlığına geçerek, kızını aldığı kayınpederinin ismini de aldı. 7 yıldır didim’de yaşayan irlandalı john jennings (46) yaşamını sevim külekçi ile birleştirdikten sonra kendisi de türk oldu. türk vatandaşlığına geçen john, isim olarak da kızını aldığı seyit külekçi’nin adını aldı. türkiye’yi ve yaşadığı didim’i çok sevdiğini ifade eden seyit, külekçi ailesi sayesinde türkleri de çok sevdiğini ifade etti. türkçe’yi de öğrenen seyit jennings afete hazırlık eğitim seminerine katılarak belgesini aldı."

her şey tamam da o afete hazırlık kursu neyin nesi seyit? bir türkle evlenmenin gereği mi?
  • 26 aralik 2004 güney asya depreminden 28 saat sonra*(daha çoğu yardım ekibi bırakın oraya gitmeyi, daha götünü bile toparlayamamışken ve bögeye ulaşmak neredeyse imkansızken) phuket adası'na canlı yayın ekiplerini ulaştırarak, afet bölgesinden yüzlerce dünya kanalına canlı yayın yapmaya başlamış olan yerli malı haber ajansı***. türk televizyonları hala gelin- kaynana kavgasıyla uğraşıyorken, türkiye'deki rakiplerini bırakın***, dünyadaki rakiplerinin*** bile eline vermiş olan medya canavarı** .
  • bu ajansın simav muhabirinin güzel kız takıntısı var. bugün de şöyle bir haber geçmiş:

"... simav belediyesi muhasebe müdürlüğünden emekli süleyman şentosun’un lise mezunu güzel kızı ilkay şentosun tevfik fikret caddesi üzerindeki işyerinde modern bir çiğ köfte salonu açtı..."

* * *

iki hafta önce de, "... kamil çertik, düzenlenen düğün ile hayatını simavlı esnaf ibrahim ve emine güleç çiftinin güzel kızları semra ile birleştirdi" diye haber yapmıştı. (bkz: #17230373)
  • geçtiğimiz günlerde fox news tarafından ikinci körfez savaşı'nın en iyi haber ajansı olarak gösterilen yerli haber ajansı...
  • az önce bu ajansa bağlı bir spiker kanaltürk'e mısır'daki olayların durulduğundan, kalabalığın dağıldığından bahsetti. 5 dakika sonra ntv ve cnnturk'ten gördük ki mübarek'in parti binaları ateşe verilmiş. bu kadar da güvenilir bir ajanstır bu.
  • parasız kalmış haber ajansı bencileyin. milliyet'in web sitesinde bulunan genç kız kavgası ajans binasının tam önünde gerçekleşiyor, görüntüler balkondan çekiliyor. bilen bilir, kızılırmak sokak'ta ve dahi tüm kızılay cenahında bu tür şeylerin gerçekleşmesi çok olağan, çok normal şeyler. orda bissürü dersane, bar, cafe var. kaldı ki görüntülerde haberlik bi şey de yok anasını satiim. iki tane asi ruhlu ergenin alkolün ve hormonun etkisiyle yaşadığı sıradan durumlar. bu lafımdan da dayak ve şiddeti normalleştirdiğim düşünülürse düşünülsün. çünkü ben o çocukların ebeveyni olup dayağı kendi ellerimle atmak isterdim.

binayı güzel konuşlandırmışsınız aferin. balkondan haber yapıp satmak dahiyane bir olay dostum.

milliyet haber linki de bu :

http://gundem.milliyet.com.tr/…/1692657/default.htm
  • haber ajansı.

bu ajansın bu sene ''türkiye gazeteciler cemiyeti''nden ödül alan muhabirlerinden birinin haberini izledim az önce: ''arda kural'ın üzen hali''

bilindiği gibi kendisi şizofreni tedavisi gören, kameralardan televizyonlardan uzak bir hayatı tercih etmiş biri. artık ne dizilerde oynuyor ne de filmlerde. ama hala magazin için ''malzeme'' niteliği taşıyor ve birileri bu adamın hastalığını haber malzemesi olarak kullanmakla kalmayıp o adamı yerleştiği kasabada kamerayla mikrofonla saçmasapan sorularla taciz ediyor.

ufak bir araştırmayla haberi yapanın doğan can cesur adlı iha muhabiri olduğunu ve hatta bu muhabirin mayıs ayında gazeteciler cemiyetinden ödül aldığını öğrendim.

bir iletişim fakültesi mezunu olarak kafamda büyük bir soru işareti oluştu. habercilik bu muydu?

biz bu ülkede muhabirlerin ünlüleri ''dikizlemesine'' özel hayata aldırmadan müdahale etmesine ve pervasız sorularına alıştık. çünkü hakediyorlardı. onlar ünlü ve halka mal olmuş insanlardı bu da oyunun ayrılmaz bir parçasıydı değil mi? malzeme bol alanın da verenin de çoğu memnundu.

burda kendinize malzeme seçtiğiniz insan ise eskiden dizilerde oynayıp artık böyle bir kariyer ve hayat istemeyen hasta olduğunu inkar da etmeyen hatta tedavi sürecinde olduğunu yineleyen biri. malzeme alacağınız bir tek bu insan mı kaldı? habercilik bu kadar mı düştü? adamın ayağına konan sineğe zum yapacak kadar mı düştü?

ha yok bizim amacımız malzeme gibi kullanmak değil adama yardım eli uzatılsın diye yaptık deseniz onu da yemezler. hakkında öldü haberleri çıktığını sorman o adamdan nasıl bir cevap almak için mesela? ya da bu adam maddi zorluktan sokakta kaldığını kameranın önünde resmen zorla teyit ettirdiğinde sinir krizi geçirsin mi istiyorsun?

iletişim fakültesi hayali kurup yerleşemeyen her insanın hakkı vardır iş hayatına girince o dersliklerin hakkını vermeden giden her bir her mezunun. bunu unutmayın...
  • 2. körfez savaşında, abonelerine tam coverage * sağlayarak ap'nin ve reuters'ın eline vermiş yerli malı yurdumun malı haber ajansı.
hesabın var mı? giriş yap