278 entry daha
  • ihtimali yoktur.
    bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin.
  • iki günde yazılan tezin daha önce bir araştırma süreci yoksa bilimsel geçerliliğinin olacağını zannetmiyorum. tez denilen şey öyle kolay değil bence. bilimsel bir geçerliliği olacak şeyin iki günde hop diye yapılabileceğine inanmak imkansız.
  • aşağıdaki olayı, araştırılması gereken, çok ciddi zaman harcanması gereken bölümler / tezlerle kıyaslamak için yazmıyorum. bu tarz şeylerle uğraşan arkadaşlara allah'tan sabır ve zihin açıklığı diliyorum!

bilgisayar mühendisliğimde kendi tezimi 2.5 günde yazdım (raporuyla beraber)

ağ üzerinden 4 kişi oynanan, biri oyundan çıkarsa geri geldiğinde, oyuna kaldığı yerden devam eden, belli bir süre içinde geri gelmez ise, onun yerine yapay zekanın devam ettiği bir oyun yazmıştım.

rapora referans, kaynak, alıntı, paylaşım hiçbir şeyi eklememişsin demişti hocamız.

kaynakta kullanmadım, herhangi bir referanstanda yola çıkmadım, alıntı ve paylaşım zaten yapmadım demiştim.

"siktir lan oradan :)" demişti hahahaha.

kabul etti sonra, sunuma çıktım.

sunumdaki diğer hocalara, "arkadaşımız hiç kaynak kullanmamış, raporunda referans, kaynak listesi, vb.. hiçbir şey yok" diye anlattı.

sonra tabi başladılar şunu değiştir bunu değiştir şunu şöyle yap bunu böyle yap bi ton şey sormaya değişiklik istemeye.

en son sordukları soru, "xxx kodun neresinde ?"

x sınıfının 752. satırında diyip ctrl+g'yi çakıp 752. satıra gittiğimde sustular, ikna oldular.
  • kurbana girer gibi teze girip 7 kişi aynı anda yazmayacaksa, o iş yaş dediğim ihtimal.
  • intihaldir o, ihtimal olsa duramazdın.
  • konuya aşırı derecede hakimseniz yapılabilir bir durum. hakimden kastım tezi kafanızda yazmış olmanız gibi bir şey oluyor. daha geniş bir sürede yazılması tavsiye olunur.
  • o kadar tez yazılan tez olsa olsa patatezdir.
  • tüm zamanını ayırıp arada sadece 10-15 dakikalık ihtiyaç molaları vereceksen 2 günde gerçekleşmesi çoook zor olan bir ihtimaldir. ama yine de vardır tabii böyle bir ihtimal. umarım çevirilerinde hata yapmazsın

başarılar
  • bölümüne, danışman hocasına, tez konusuna, tezin türüne göre değişecektir. ama bitirme tezi dahi iki günde yazılmaz. copy paste olur anca. hoca da görmezden gelirse işe yarar.

okunan bir sürü makaleyi kendi kelimelerinizle aktarmaya çalışıyorsunuz, bu kolay iş değil. bunun daha kaynak göstermesi var, kaynakça düzenlemesi var. satır arası şöyle olacak, kelime sayısı bu kadar olacak derken bir sürü detay. o detaylarla uğraşmak dahi iki günden uzun sürer.
  • günlerce sancısını çektikten sonra tutuştuysanız mümkündür.
    benim yüksek lisans tezi parça parça olan notların bir araya getirilmesi ve metin bağlantılarının kurulması şeklinde son birkaç günde yazıldı. tam olarak kaç gün sürdüğünü hatırlamıyorum ama oldukça kısa bir zamanım kalmıştı.

edit: tabi ki literatür taraması vs yapılmıştı. alan sosyal bilimler, jüriye çıktım ve düzeltme için süre aldım.
262 entry daha
hesabın var mı? giriş yap