• "kovuldun ula, siktir git 9 köyümden de" şeklinde cevap vermek istememe sebep olan başlık.

dönemin şartlarına göre de; faiz oranları, sıfır araç bulunabilirlik, vergi düzenlemeleri bu fiyatları 3 aşağı 5 yukarı değiştirir.
  • hangi gezegende olduğu belirtilmemiş. dünya dışında bir gezegen olduğu aşikar.
    tanım: hangi gezegende olduğu belirtilmemiş normal ikinci el araç piyasası
    edit: yaman şakacıymışsın delikanlı,kinayelerin çok vurucu olmuş :)
    edit 2: sana normal olan piyasayı anlatıyorum. 2016 yılında 2015 model ford focus titanyum aldık sıfır. fiyat 79 bin tlydi. 2017 de satmak zorunda kaldık dizel araç 19bin km de 87 bin tl'ye satıldı. 2020 yılında aynı araçtan satın aldım. özellikler fln aynı, dizel vs ama km 50000 de. peki fiyat ne kadar? 120 bin tl. ne kadar farketmiş 3 yılda? 33 bin tl. şimdi hesapla, senin maaşın 3 yılda ne kadar arttı, aynı araç 3 yılda ne kadar pahalılaştı? yüzde hesabı vs yaparsın herhalde :)
  • adam galiba haklı beyler piyasa normal de biz fakiriz. ben ikna oldum.
  • normal sensin ikinci el de... denilerek linç edilecek konu.

ne güzel eğleniyorduk şurada ya...
    daha eniştenin 5 yaşındaki doblosunu, müteahhit çocuğu ergen irisinin bmw'sinin derdini konuşacaktık.
  • normal olmayan piyasadır. 4-5 yıl önce 50 bin tl olan ikinci el araç şuanda 75-90 bin tl arasında satılıyor. akaryakıt fiyatları , vergiler bukadar artmışken ve hergün artıyorken talebin çok olması , artan enflasyon , sıfır araç fiyatlarının vergilerle fahiş fiyatlara gelmesi daha da önemlisi al satçı tayfanın hortlaması sebep olmuştur.
  • birinci el oto piyasasının anormal olmasındandır
  • normal olmamasıdır. daha 2 ay önce peugeot 208 1.0 access modeli en pahalısı 50bin bandındaydı şimdi 5-10bin fark atmış durumda.

öte yandan opel corsa 1.4 twinport otomatik benzinli model ise 70 bin bandından 80bin bandına çıkmış.
    nesi normaldir?
  • sürekli anlattığımız ama insanların ısrarla anlamadığı olay. piyasa normal siz anormal ve fakirsiniz. fakirsiniz derken maddi anlamda değil bilgi anlamında. adam istiyor ki sıfırı 300 bin olan arabayı 1 yaşında 150 bine alayım. hassiktir yavşak.

edit: bak bak hemen sıfırından pahalıcılar gelmiş. ya arkadaş sizin baktığınız fiyat zaten hurda destekli kampanyalı fiyat. bayiye gidince de o fiyata alamıyorsun kafadan 10 bin lira onun üzerine hurda koyuyor. hurda almaya kalksan o da en az 5 bin tutuyor. kaldı ki yıl sonuna doğru bir sonraki senenin modeli ekstra olarak zamlı gelir. araba yok talep varsa ürün fiyatı artar. çünkü yeni gelecek arabayı alsan bile araba geldiğinde cebinden çıkacak para belli değildir.

onu da geçtim 1 milyon ilanda 1000 tane ya vardır ya yoktur bu. piyasanın anlamı da bu özel durum değildir.
  • bu arkadaşa küfür etmeden güzelce anlatmak lazım.

neden normal değil biliyor musun?

* sıfır araçları tanıdık galericilere peşkeş çekip sıfır araç getirmiyorlar yada sipariş üzerine geliyor. buda 2.ele yansıyor.

sorarım sana 2. el aracı sıfırından 20-30 bin tl fazla satmak nedir?
hesabın var mı? giriş yap