şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bence toprak yemek de bazı böcüklerin üremesini engelleyip onlara saygısızlık olabilir.

  benim önerim şudur;
  boyunuzun %18'i kadar (kdv gibi oldu bu da) derinlikte bir çukur kazın. türk kızların için yaklaşık 20 cm yapıyor. ayaklarınızı bu çukura sokun ve toprağı geri örtün.

  kollarınızı açıp fotosentez yapmayı bekleyin. doğadaki hiçbir canlıya zarar vermeden hakettiğiniz yere gittiğinizi görecek ve dünyadan bir gerzeğin eksilmesini sağlayarak dünyayı güzelleştireceksiniz.
 • gerçek bir vegan keman-viyolonsel dinlemez. çünkü o enstrumanların yayı at kuyruğundan yapılıyor. vahşet bi şi...

  harbi vegan resim müzesine, sergisine gitmez. zira o fırçalar hep hayvan tüyü. gerçek bir ressam sentetik fırçayı nadiren kullanır.

  aslında bostan sebzesi de yememek en doğrusu. malum; gübre dediğimiz şeyler komple hayvani. sütünden, tüyünden ne farkı var ki ?
 • (bkz: circlejerk)

  5 6 tane işsiz ergen toplanmış birbirlerini yalayarak az komik espriler yapıyorlar. reddite gidin, kirletmeyin la burayı. akşam yemeğinde ribeye'ımı gömerim, üzerine tatlı olarak az komik avlıyorum anam.
 • destek veriyorum ve arttırıyorum. toprak yiyebilirler, sonuçta bitkileri besleyen şey. doğanın özü dimi?
 • zaten her vegan diğer veganlardan daha ileri vegan olma çabasında değil mi? her veganizm diğer veganlardan daha ileri veganizmdir.
 • daha önce bitki leşi yiyorsunuz dedim diye karma puanım yaklaşık 30 düşmüştü... istediğinizi yeyin kardeş...
 • sonuna kadar destekliyorum, belki ileri veganizm ile gelecek nesile daha saglam, kafasi calisan bireylerin genleri aktarilir sfjsjakfjsks.
 • veganlardan daha hassas, daha bilinçli, daha elit olanlarının takıldığı akımdır efendim.

  vejetaryen kişi hayvansal ürünleri (süt, bal gibi) tüketmekteydi ancak eti yani hayvanın kendisini doğrudan tüketmemekteydi.

  vegan kişi ise hayvansal olan hiçbir besini türketmemekte buna ek olarak hayvansal ürünleri "deri, kaz tüyü..." gibi ürünleri de kullanmamaktaydı.

  yeni tanımladığım ileri veganizm ise daha önceden tartışılmış olan, bitkilerin yenildiklerini ve acıyı hissettikleri konusunu ele alıyor.

  bizlere "hayvan leşi yiyorlar" diyerek hakaret eden vegan kişiler acaba çatır çutur canlı canlı öldürmeden bitki yediklerinin farkındalar mı?

  biz en azından hayvanı öldürüp öyle yiyoruz. acı çekmiyor.

  ileri veganizm nedir?

  doğaya tam anlamıyla saygı duymaktır. şahsen ben bu derece duymuyorum ama duymak isteyenler olabilir.

  kural 1: bitkinin üremesini sağlayan hiçbir parçası yenilmez. koca bir bitki soyunu ısırarak yok edeceksiniz ha vah vah vah...
  kapsam: tohumlar ve taze çiçekler.
  örnek: fındık, ceviz, buğday tanesi, badem, kahve, kakao, muz * vb.

  kural 2: bitkinin sadece yaprak ve meyveleri dalında kuruduktan sonra yenilir asla koparılmaz, çünkü bitkinin canı acıyabilir dimi. üstelik bu hayvanı öldürmeden vücudunun parçalarını koparmaya benziyor. garibim dilini geçtim ağzı bile yok nasıl anlatsın derdini.
  örnek: elma koparılmaz, yere düşer ya da dalında kurur. marul sogunlaşınca yenilebilir.

  kural 3: ileri veganizm bitkilerin dışında mantarları da kapsar. fungus alemine tabi olduğu için sporinli anti-biyotikler asla içilmez. bunun yerine teknik anti-biyotikler tercih edilir.

  (bkz: hadi bakalım)

  edit: küçük dokunuşlar.
 • canan karatay sen misin?