• mal mal dağ taş gezmeyin, jandarma'dan yardım isteyin. jandarmalar görev yaptıkları bölgeyi çok iyi tanırlar.

nazik ve babacan bir dille bu bir define işareti mi? veya buralarda define soylentisi duydunuz mu? diye sorarsanız mutlaka yardımcı olurlar.
  • her türlü dalaverinin döndüğü devlette 1400 aramanın hiçbirisinden define bulunamadığını düşünmek saflığına erişmek için 3 yıl 3 gece saf suda yatmak yeterli midir acaba?

1400 kazı sonrası, görevlendirilmiş memurların, kazıyı yapan şahısların servetleri gözlenmiş midir?

define bulmak kesinlikle mesele değil, devletin çıkan eserleri kazanması mesele.
    ama saçma sapan bir durum var :) resmi kazılarda 200 yıldan eski paralar benim, takılar benim, o benim şu benim diye diretiyor devlet :) kalan şeylerde de abuk sabuk fiyatlar biciliyor.

devlet adam olsa, bu işleri sıkı takip etse tarihi ve kültürel mirasımız 10'a katlanır.

müzelerde tarihi eserlerin neredeyse yarısından fazlası sahtesi ile değiştirilerek el altından satılıyor. bunu takip eden var mı? :)

defineci değilim ama bilirkişi olabilirim. at gözlüklerinizi atın.
  • ha beşiktaş ha nişantaşı, isimlere çok takılmayın.
  • yapmayın şöyle şeyler, ülkenin değerlerini mahvediyorsunuz. allah kahretsin kolay yoldan köşe dönme merakını. bunu yapanlar, ülkenin tarihi mirasını katlediyor. en son da göleti kuruttu tipini siktiklerim. nasıl bir karakter var insanlarda? altın bulacağım diye lahitleri kıranı mı ararsın, altından bile değerli eserleri tahrip edenleri mi ararsın nedir bu ya? altınınız batsın sizin.
  • yanınıza imam,papaz,haham alın kesinlikle bir şey olacağından değil de grup seks yaparsınız değişiklik olur.
  • tek bir önerim var. elinde sağlam kanıt varsa gidin devlete izin alın.
    gerekirse binlerce yıllık gölü bile boşaltırsınız sorun olmaz.
  • iş üzerindeyken video çekip youtube'da yayınlayın. meraklısı var çünkü, izlenir. define bulunmazsa da youtube izlenme gelirlerinden para kazanırsınız belki.

ama mutlaka suç üstündöhöhöm şey iş üzerindeyken.
  • tc kimlik no, telefon ve adres gibi bilgilerinizi bana ulaştırın. ben jandarma ve polis gibi adli birimlere sizinle ilgili gerekli ihbarı yaparım. aynı şekilde kaçak avlanan zıpkıncı, balıkçı veya avcı tanıdıklarınız varsa onları da seve seve ihbar ederim. ücret almıyorum.
  • 12 bin yıllık bir göl filan varsa devlete başvurun. ilgili makamlar size izin verir. eskisi gibi devletten sakınmanıza gerek yok.
  • aramayın. sizin kayalarda veya eski yapılarda define yerini işaret ettiğine inandığınız sembollerden hiçbirinin define yeriyle ilgisi yoktur, çoğu taşçı işareti benzeri sembollerdir. ayrıca 2863 sayılı yasaya göre, izinsiz kaçak kazı yapmanın hem para hem de hapis cezası vardır. kültür ve turizm bakanlığının verilerine göre izinli 1400 civarında olan define kazılarının hiçbirinde define bulunmamıştır.
    gümüşhane'deki malum olaydan sonra, define arama ruhsatının verilmesi için, ayrıca çed raporunun da uygunluğu şart olarak getirilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap