şükela:  tümü | bugün
  • eskiden yutupçuluk mu vardı? insanlar eğlencesine, hobi olsun diye video yüklüyordu bu siteye. ta ki google'ın adsense servisi, youtube videolarına reklam koyana kadar...

işte ondan sonra bu yutupçuluk modası aldı yürüdü. neden? çünkü para kazandırmaya başladı video yükleyenlere. bir gerçektir ki youtube'un para kazandırmadığı zamanlar, bu sitede yalnızca profesyonel çekimler ya da tek resim üstüne konulan bir sesin yayınlanması söz konusuydu. bunlar da dediğim üzere, eğlence amaçlı işlerdi. mesela insanlar çocuklarının resimlerini kolaj yapıp üstüne de "annesi onu çok severmiş nınıy nıy..." ninnisini ekleyip siteye atıyordu ve kendi çevresi ile bunu paylaşıyordu.

pek tabii hepsinden önce, bu piyasada ilk kişisel işi yapanlar, kendi kişisel videolarını ve hatta müzik kliplerini çeken arabesk rapçiler oldu. mahalle aralarında, ev ortamında ya da bir dağın tepesinde dönemin düşük pikselli cep telefonları ile çekilen son derece amatör videolar, yüz binlerce kişiye ulaştı. fakat para kazandırmadı. çünkü reklam unsuru sitede yoktu. ardından, para kazanılan sistem, bu amatör videocu anne-babaları ve yer altı arabesk rapçilerini de piyasadan sildi ne yazık ki ve müzik şirketleri ya da saçma sapan ergenler, saçma sapan videolar, saçma sapan şarkılar ve erotize kliplerle piyasayı ele geçirdi.

şimdi onlar kazanıyor, biz izliyoruz. gerçekten izliyoruz.
  • dj akman - seninle ilk defa parçasıyla ergenliği katledilmiş biri olarak hak verdiğim gerçek.

bilmeyen kardeşlerimiz için bu güzide eserin sözlerini de şuraya bırakalım:

seninle ilk defa
    ölüyorum sana
    seni seviyorum
    seninle yaşamak istiyorum sonsuza

(evet hala ezbere biliyorum amk)