• ilgili ortamlara yeni düşmüş festival of blood isimli eklenti paketi ile ps3 kullanıcılarına move desteği sunacak olan oyundur.
  • ilkini oynamadan ikincisine direk daldım bu oyunun ve gerçekten çok çok güzel geldi. bir solukta oynayıp bitirdim oyunu ki zaten bir solukta bitiyor ama yine de her anı gerçekten çok eğlenceli. senaryo sizi oyuna direk bağlıyor bunda çok başarılı türkçe seslendirmenin katkısı da büyük. sokakta diğer insanların diyalogları bile çok çeşitli ve tamamen türkçe.

not: takasa açığım :)
  • ilk oyun benim için tamamen sürprizdi. aslında ilk oyunu oynadığım en iyi süper-kahraman oyunu olarak tanımlayabilirim (batman'leri henüz oynamadım ama batman elektrik saçmadığı için ya da genetik bazlı bir gücü olmadığı için ayrı kategoride tutulabilir). hızlı, zevkli ve artistik -gavurun stylish dediği- bir oynanış sunuyordu. ha bir de süper güç olarak elektrik kullanılması ve bunun oyuncuya güzel güzel varyasyonlarla sunulması çok eğlenceliydi. ps3 de o zaman benim için yeni sayıldığı için böyle bir oyunla karşılaşınca keyiflere gark olmuştum.

infamous 2 de güzel bir oyun olmuş ama ilkini aşamamakla beraber gerisinde kalmış. yine inciğini cıncığını çıkarana kadar oynadım, şehrin altını üstüne getirdim ama ilkinden daha güzel bir oyun beklediğim için hayal kırıklığına da uğramadım değil.

şimdi, şöyle bir sayarsak;

-ilk oyunun çizgi roman sahneleri daha güzeldi diye hatırlıyorum. bunun biraz tırt olmuş.

-ilkinin konusu sağlamdı, güzel ilerliyordu, daha doluydu. bu oyun konu bakımından bariz sınıfta kalmış. bir de oyunun iki sonunu öyle bir bağlamışlar ki, infamous 3 olur mu, olursa nasıl olur yapımcıların da bir fikri yoktur eminim.

-ilkinde villian kessler'dı, villan'lığını hissettiriyordu. infamous 2'de betrand silik bir düşman olmuş. beast etkileyici hatta ürkütücü ama oyunun başında ve sonunda yüz göz oluyoruz.

-ilkinde şehir daha doluydu, yeni açılan bölgeler daha farklıydı sanki. bir de elektriği kesik (ödenmemiş fatura) bölgelere girmek mutlaka ölümdü. new marais güzel bir şehir olmuş ama açtığımız bölgeler silik kalmış, elektriksiz bölgelerde eski oyundaki stres yok.

-oyun biraz da kendi evrenini yaratmak bakımından yeni kahramanlar ve düşmanlar sunuyor. nix ve diğer hatun, betrand. süper kurgulanmış karakterler değiller, ama en azından konsept için çabalanmış.

-fazlaca düşman var ve fazlaca mini-boss var. bir süre sonra bayıyor. bu büyük bir eksi kanımca.

-belki de oyunun en pozitif yanı cole. hikayeyi sürükleyen elemanımız. zeke de kafa adam ama çok stereotip kalmış.

-oyunun çok kısa olduğuna katılmıyorum. hakkını vererek oynarsanız (tüm yan görevleri yapmak, tüm blast shardları toplamak vs...) epey sürüyor. yeni eklenen user-generated content sistemi sayesinde yüzlerce ek göreve erişebiliyoruz. güzel bir sistem olmuş, hiç tasarım yapmasam da başkalarının görevlerinde epey vakit geçirdim. biraz da şansla baya zevkli görevlere denk gelinebiliyor.

-editle gelen madde: müzikleri unutmuşum. değişik ve "güzeller". oyun ilginç müziklere sahip. yamulmuyorsam gametrailers'da yılın en iyi müzik ödülünü aldı.

-editle gelen ikinci madde: oyunun sonlarında açılan eletric hook güzel bir eklenti ama çok kullanışlı bulmadım. onun yerine iyi tarafı seçmişseniz açılan buz ile havaya fırlama, ardından da upgrade olmuş süzülme süper zevkli geldi bana. açıldığı andan itibaren hep bu kombinasyonu kullandım, süper kahraman edasıyla gezindim durdum çatılarda.

sonuç olarak, devam oyunu konusunda assasin's creed 2'nin devrim yaptığı doğru. infamous 2, bence harika olan ilk oyunun üstüne devrim yapamamış ama zevkle oynanıyor yine de. ps3 sahiplerine özellikle ilk oyun olmak üzere seriyi şiddetle tavsiye ediyorum. cole yıldırımları düşmanların kafasına kafasına çaktıkça siz de stresinizi atacaksınız, garanti edebilirim.
  • fiyatı vatan bilgisayarda 55 tl'ye kadar düşmüş oyundur. hafta sonu indirimlerinde daha da uygun fiyata alınabilir.
  • 2 gün önce bitirdiğimdir. soundtrackleri bir harikadır. karakter ve kısmen de olsa çevre tasarımı ilk oyunun bir adım önündedir. grafiklerde az da olsa düzelme vardır. fps düşüşleri veya abuk anti aliasing hataları yoktur. kısacası iyi cilalıdır. sucker punch iyi iş yapmıştır bu sefer.

cole çok artistiktir mesela bu oyunda. hareketleri, yüz hatları, giydiği kıyafetler olsun adam olmuştur. zeke ile arasındaki arkadaşlık daha güzel işlenmiştir gözümde.

ilk oyundaki antipatiklik kalkmış diyebilirim. bunda yüz detayları, animasyonlar üzerinde yapılan gelişmelerin katkısı büyük. zeke'den zerre hoşlanmamış olan ben bu oyunda kendisini favori karakterim ilan ettim.

şu sahne de unutulmazlar arasındadır mesela.

http://www.youtube.com/watch?v=m4f4ckhxwxa

oyunun tek sorunu 2 büyük boss'un da sonlarının çabuk gelmesi. kolaylık açısından değil de, senaryo bakımından.
  • playstation plus sagolsun haziran ayi boyunca bedava indirilebilen oyun idi... 15gb'lik download ardindan ilk oyunu da sadece 15 dakika oynamis olmanin verdigi rahatlik ile oyuna baslayan bunye kendisini 10 saat sonra gunes dogmasina yakin new marais'de street performer kisilerini elektrik soku ile devirmek ile mesgul idi... kotu son ile bitirdikden sonra ilk oyunu oynamamanin nasil bir hata oldugunu hissettirmis ve zamaninda playstation 3 alindiginda yaninda hediye olarak verilen infamous takilirak bu sefer iyi son ile iki oyunu bitirme macerasini baslatmis olan oyundur.

senaryo olarak ilk oyunu yakalayamamis olsa da diger tum yonlerden onu gecmeyi basarabilmis bir devam oyunu oldugunu dusunuyorum. halen bedava indirme sansi varken playstation plus uyesi olmak icinde en iyi bahane.
  • 15 gb'lık devasa boyutunu sinematiklerine borçlu olan, ancak bu gücünü görevlerle pekiştirememiş olan oyundur. görevlerin tek düzeliği, ilaveten oyunun open-world oluşu bir süre sonra sıkmaya başlıyor. playstation plus'ınız varsa 1 saniye bile beklmeden almanız gereken oyun ise starhawk'tur.
  • dün gece bitirdim bu oyunu, keyif aldım evet ama bir sıkıntı var. oyun çok kolay. kontrollere alıştıktan sonra düşmanların sizi öldürmesine imkan yok. her an gelmesine şu kadar kaldı bu kadar kaldı diye gerilim vermeye çalışılan oyun sonu canavarının bile bi numarası yok.
  • bitiremediğim oyundur efem. ps plus'tan bedavaya indirmiştim. kontrolleri filan başta eğlenceli gelmişti. fakat sonradan oyunun kolaylığı, verdiğimiz "iyi"-"kötü" kararların oyunun hikayesini derinden etkilememesi, karakterlerin tek boyutluluğu can sıkıcı gelmeye başladı. yine de öyle ya da böyle büyük yaratıkla kapışacağımız son bölüme kadar geldim. ta ki, oyun (iyi son) takılıp kalana kadar. allahın cezası canavar ne zaman beni avcuna alıp yere fırlatsa, sinemanın önünde bir yerde düşüp yerin dibine giriyorum. kamera fır dönüyor ama ortada cole yok. tomb raider'da noclip hilesi yaptığımız zamanki saçma grafikleri hatırlatan bir glitch'ten bahsediyorum. defalarca sistemi yeniden başlattım ama işlemedi. youtube'tan iki sonun da videosunu izledim, geçtim; mesudum.
  • ilk oyunuyla birlikte arka arkaya pozitif karmayla bitirdiğim film tadında oyun. ilk oyun kendi dönemi içinde ne gibi bir etki yaratmıştır bilemem, fakat 2014 senesinde infamous 1'in grafikleri ve çevre dinamikleri çekilmez bunu net söyleyebilirim. oyun cidden eğlenceli, ilk oyun da dahil. fakat birinci oyundaki kendini tekrar etme hastalığı, kentlerin neredeyse birbiriyle aynı olması , kentin belirli bölümlerine elektrik sağlamaya çalıştığımız yer altı görevleri dışında (muhtemelen loş bir ortam ve kollarda elektrik ışığının bulunmasından dolayı güzel görünüyordu) gün ışığında gayet tırt görünen bir oyundu.

ikinci oyun ise yaklaşık olarak tomb raider 2013 dolaylarında bir görsel kaliteye ulaşmış, fazla uzatmadan, fazla tekrara düşmeden, üstelik on numara türkçe dublaj ile gelmiş ,keyfimi de yerine getirmiştir.ayrıca düşman çeşitliliği de bir hayli artmıştır infamous 2'de. yan görevler ise gayet keyifli, es geçilmesi çok yazık olacak görevler haline getirilmiş.

ilk oyun sadece senaryonun birinci kısmı olduğundan alınıp hızlıca bitirilebilir. çünkü infamous 2'deki muhabbetlerde iki lafın arasında sürekli ilk oyundaki kentin ve orada yaşanan olayların muhabbetini çeviriyorlar.
hesabın var mı? giriş yap