şükela:  tümü | bugün
 • fr.etkilemek
 • linkedin tarafından kelimenin anlamına uygun kişilere verilen statü.
 • sosyal medya'daki kullanımına, dile ters gelmeyen ve tam anlamıyla konuyu anlatan bir türkçe karşılık malesef bulunmuyor.

  kanaat önderi, fikir önderi vs. gibi tanımlar dışında, bir sözleşmede etkileyen kişi şeklinde çevrildiğini dahi gördüm.

  yoğunlukla kullanılan fenomen kelimesi aynı görevi görmüyor. bu kelime, kendi içinde ansızın parlayan, ancak nasıl/neden parladığı anlaşılmayan, anlaşılsa dahi şöhretin, şahsın yeteneğinden veya hitap/etkileme gücünden daha önemli olduğu algısı ve iması yaratıyor.

  bir nevi "saman alevi" gibi de aslında. "bu şahsın ansızın meşhur olduğu ve çok izlendiğini, viral olduğunu, paylaşıldığını gözlemledik, bu bir sosyal medya fenomenidir. ansızın meşhur olmasının sebepleriyse şunlardır" şeklinde bir iması var fenomen kelimesinin. "bu körfezde ansızın ters akıntı olması bir doğa fenomenidir, sebebiyse bilim adamlarına göre şudur" dermiş gibi.

  ancak fenomen olmayıp da, yani müthiş viral olmayıp da, yüzbinlerin takip ettiği ve içeriğinin kalitesi ile ön plana çıkan (işini iyi yapan ve doğrudan kitlelerin tüketim alışkanlıklarını etkileyen güzellik, stil, makyaj, sinema, oyun, edebiyat, popüler kültür, haber, siyaset kanalları/hesapları) şahıslar için kullanılan ingilizce influencer kelimesinin mutlaka daha anlamlı ve zorlama durmayan bir türkçe karşılığının olması gerekiyor.
 • türkçesi olsa olsa ilhami olur herhalde.
 • turkce karsiligi "etkileyen" olarak gecmekle birlikte kendisini influencer olarak tanimlayan kisilerin bir bakima ilham verici, yol gosterici olarak pozisyonlandigina sahitlik etmekteyiz
 • düz anlamıyla "etkileyici" denebilir. ama kulağa daha uygun bir karşılığı bulunması gerekiyor gibi gözüküyor.
 • özellikle ınstagramdakilerin aylık üç - beş post'a beş haneli rakamlar kazandığı yeni nesil meslek.
 • youtube, instagram camiasının kendilerine yükledikleri sıfat.
 • üretici ile tüketici arasında bir tampondur.
 • bu tiplerin hayatı ne sıkıcı geliyor bana. süslen, gez, fotoğraf çek, yükle. süslen, gez, fotoğraf çek, yükle. kısır döngünün en çirkini. aç kalsam ve bu mesleği yapmak para kazanmak için tek opsiyonum olsa yapamam gibi geliyor. ruhunu şeytana satmak gibi bir şey.

  en meşhurundan en zavallısına, hepsi iğrenç bir tekrar, sonu gelmeyen bir reklam dünyasındalar. herhangi bir üretkenlik, bir gelişim yok, bir ilerleme, zeka gerektiren bir iş, insanlığa aktif bir fayda yok. -muş gibi yapıyorken harcanan bir ömür. ve hep mutlu, güzel, başarılı olmak ve en kötüsü bunun reklamını yapmak zorunda olmak. empati yapınca bile afakanlar basıyor beni. hepsi sadece ve sadece klişe üretiyor. şöhret kesinlikle afettir. bu insanların 55-65 yaşlarını hayal ediyorum. çok zavallı geliyor gelecekteki halleri. yaşlılıkta sonu gelmeyen tatillerin, havalı markaların, çok şık kıyafetlerin hiçbir şey ifade etmediğini ve etmeyeceğini üzülerek söylemek zorundayım. 70’li yıllarda ikon olmuş güzel modellerin 2000’li yıllardaki halleri gibi olacaksınız en iyi ihtimal yaşlandığınızda. nişantaşı’nda, etiler’de böyle kadınlar var hep. esnaf dükkanlarında gençliklerinden ve güzelliklerinden bahsederek yaşlılıklarını unutmaya çalışıyorlar.

  çok takipçili instagram sayfalarınıza baktıkça tek hissettiğim bu.