• bitki çayı hazırlama yöntemlerinden biridir. demleme anlamına gelir. belli miktar drogun üzerine kaynar su eklenip 10 dk kadar dinlendirilmesi ile çay hazırlanır.

(bkz: dekoksiyon)
    (bkz: maserasyon)
  • ille de kaynatmak gerekmez. soğuk su ile yapıldığında da adı aynıdır.
    bir çözücü ile etken madde içeren bir drog var ise, infüzyon gerçekleştirilebilir.
    alkol içerisinde meyve bekleterek likör de yapabilirsiniz, ıhlamır da kaynatabilirsiniz, limon kabuklarını soğuk suya atıp aromalı su da yapabilirsiniz. alayı infüzyondur.

soğuk su ile leziz infüzyon örnekleri ise; limon, çilek ve tarçındır. yaz günü damağınızda hoşluklar yaratır.
  • (bkz: infusion)
  • fiber kompozitlerin üretiminde kullanılan bir yöntemdir. özellikle geniş yüzeyleri olan ürünlerin üretiminde tercih edilir. kompozit içinde hiç hava kalmaması sebebi ile ürünler son derece dayanıklı olup f1 otomobillerinin karbon fiber parçalarının üretiminde de kullanılan bir yöntemdir. yat endüstrisinin olmazsa olmaz üretim tekniğidir.
  • yüksek kalitede ve uygun maliyette kompozit parça üretimini mümkün kılan bir üretim yöntemi. özellikle tekne, rüzgar türbin kanadı ve uçak gövdelerinin bir bölümünün üretiminde kullanılır. özel folyolarla vakumlanmış ortam içerisinde reçine, vakum kanalına doğru ilerleyerek bütün kumaşı ve diğer malzemeleri doldurur. üretim sırasında parçaya el değmediği ve üretim sonunda parçanın içinde minimum düzeyde hava kaldığı için kaliteli ve uzun ömürlü ürünler ortaya çıkar.
  • infüzyon, kimyasal bileşiklerin ya da aromaların, su, yağ ya da alkol gibi bir çözücü içinde bitki malzemesinden ekstre edilmesi, malzemenin zaman içinde çözücü içinde asılı kalmasına izin verilmesi işlemidir. bir infüzyon aynı zamanda elde edilen sıvının adıdır.
  • ilacın veya başka bir sıvının iğne veya kateter yoluyla doğrudan damara aktarımı.
    genellikle intravenöz yapılır bazı özel durumlarda intraarteriyal ve intraosseöz de tercih edilebilir.
hesabın var mı? giriş yap