şükela:  tümü | bugün soru sor
 • işin içinden çıkamadığım listedir.

  geçen gün kâğıt israfı üzerine düşündüm de korkunç geldi. geri dönüşüm muhabbetinden haberim var ama yine de devasa bir israf kaynağı gibi geldi. sonra ekmeği düşündüm, sadece türkiye'de yılda 30 milyar tane ekmek israf ediliyormuş.kaynak

  suya gelecek olursak,duş alırken mesela devasa bir su israfı oluyor.sadece bir dakikada bir ton su gidiyormuş (yıllık olarak) kaynak

  gündelik yaşam içinde israf sanki bir gelenek haline gelmiş. kalan yemekler,yarım bırakılan içecekler falan.

  eğer böyle giderse 2030'da su kaynakları %50 azalacak. kapitalizmin yarattığı büyük bir tahribat bu.meta fazlalığı mevzusuna falan girersek çıkamayız işin içinden.
 • först leydimiz emine erdoğan hanımefendinin kullandığı 1 çantanın fiyatı ile 500 kadına çanta alınabilir.

  saraya yapılan 200.000 liralık aksesuar alışverişi ile ülkemizdeki minimum 50 ihtiyaç sahibi çocuk okutulabilir.

  hep israf hep israf.

  ama biz ne yapıyoruz halkın yediği 1 ekmekten kar etmeye çalışıyoruz.

  bunları da ekleyebilirsiniz.
 • 1- bilal.
  gerisini biliyorsunuz zaten.
 • döl
 • kaldırım (200.kere), sosyal tesis (cami, mescit), çevre düzenlemesi (yeşile beton atma), araç filosunu yenileme, uçak alımı, saray yapımı.
 • evde tamamen çevre bilinci ile uygulamaya başladığımız tasarruf politikasından sonra fark ettiğim listedir.

  bir numara kesinlikle plastik poşettir. eskiden mutfakta sırf poşetlere ait bir çekmece bulunuyordu. daha sonraları geri dönüşümlü iplik torba kullanmaya başladık. markete, pazara giderken hep yanımızda götürüyoruz, yanımızda yoksa bile özellikle aldığım ürünlerin poşetlenmemesini rica ediyorum. artık evde kesinlikle torba yok.

  kutu içecek ikinci sıradadır. henüz tam anlamı ile kola içmekten kurtulamadıysak da, özellikle daha büyük porsiyonları tercih eder olduk. 33'lük yerine 2,5'luk tercih ediyoruz artık. aynı şey su için de geçerli. eskiden eve bazen 1,5'luk şişelerle veya 5'lik şişelerle su alıyorduk. artık 19'luk bidonlara geçtik.

  elektrik bir başka önemli kalem. evdeki ampulleri biraz da para vererek a sınıfı led lambalarla değiştirdim. her yer aydınlık oturmak yerine, tek lamba ile daha romantik yaşamaya başladık. ek olarak da yüzde yirmiye yakın enerji tasarrufu yapar olduk.

  ısı konusu da çok önemli. bu konuda bir hayli israf yaptığımızı düşünüyorum. evimiz yerden ısıtma olduğu için nem konusunda sıkıntı çekiyoruz ve arada evi havalandırmak için cam açmak zorunda kalıyoruz. bu da çok fazla ısı kaybına yol açıyor. evin her yerine düzenli nemlendirici cihaz koymayı düşünüyorum.

  bir kaç ufak kalem daha var, onları da düzelttikten sonra doğaya daha saygılı bir yaşam sürmeyi hedefliyoruz.
 • en büyük israfımız kendi hayatlarımız...
 • abartılı tabela aydınlatmaları (dükkan, reklam vb)