• kendilerine bir kaç çift lafım var: hani şu sürekli farklı adreslere kapıda ödeme + kargo masrafı olarak gönderdiğiniz ve size geri dönen ürünler varya işte onları gönderten benim. bana soktuğunuz 100 lirayı, size böyle kargo ücreti + zahmeti olarak çıkarmaktan aşırı zevk alıyorum. (en az 100 tane hayali adrese gönderim yaptırmışımdır)
    sevgiler.
  • geçen bi yakınım instagramda çanta satan bir sayfadan çanta almış. kapıda ödemeyi güvenli bi yol sanıp nasılsa beğenmezsem kapıda ödeme yapmam demiş ama artık kargo firmaları bunu kabul etmiyor mecbursun o parayı ödemeye. sonuç olarak gelen çanta tam bir çöp. sayfaya durumu yazınca anında engelliyorlar. sayfa ismini şimdilik paylaşmayacagim ki spam yiyip kapanmasin çünkü emniyete şikayet edeceğiz.bu durumu daha önce yaşamış olanlar ne gibi bir yol izledi yeşillendirirseniz sevinirim.
  • bunlardan birine denk geldim aksam. once telefona bir mesaj istegi geldi. baktim yaklasik 20k takipcisi olan yabanci (goruntulu) bir eleman ingilizce "kullanici adinizi satin almak istiyorum" minvalinde bir seyler karalamis.

takipcilerine baktim, neredeyse tamami turk. 20k icerisinden gelisiguzel sectigim yaklasik 25 30 hesabin fotograf ekleme tarihleri 19 ve 21 mart arasinda degisiyor. mesaji atan kullanicinin storyleri de baska bir kullanicidan araklanmis.

tamam dedim, iste durust bir insan... hemen yanit yazdim tabi olabilir diye. "yalniz benim bu hesap satisiyla falan daha once hic isim olmadi, o yuzden sen bir rakam soyle" dedim. kirik bir ingilizceyle 450 dolar dedi. o kadar ugrasa degecek bir rakam degil 450 diye yanit verince bu sefer once yine araklanmis/photoshop urunu bir banka hesap gorseli gonderdi (yanlis hatirlamiyorsam 70k usd gibi bir bakiye gozukuyordu) akabinde teklifi 1800 dolara cikardigini soyledi. biraz daha konustuktan sonra yarin devam edelim diyerek konuyu kapadim (sanirim konusma sirasinda gercek imligini de acik etti farkinda olmadan... neyse).

simdi, bu arkadasin tam olarak nasil bir kurguda hareket etmek istediginden emin olamadim. sadece hesap ismi hosuna gitti onu mu calmak istiyor, yoksa bu satis islemine konu olacak yekun uzerinden bir oyun oynamak niyetinde mi henuz anlayabilmis degilim. her sart altinda itin kopugun artik acik acik cirit attigi sosyal medyada bazi noktalara ozellikle dikkat edilmesi gerektigini dusunuyorum.

1. hesabinizi iyi bir sifreyle koruyun.
    2. hesabinizin bagli oldugu email adresini de iyi bir sifreyle koruyun.
    3. hesabinizin bagli oldugu email adresini sosyal medyada asla acik etmeyin; hatta mumkunse sadece hesap yonetimi icin ayri bir email adresi kullanin.
    4. ınstagram ve twitter'da izlenmeyi yetkilendirmeye baglayin, oyle her aklina gelen sizi follow edemesin.
    5. ne yaparsaniz yapin bilgisayarlarinizda her zaman guncel veritabanli bir antivirus cozumu bulunsun.

sahte hesaplari ayirmak da duruma gore cok zor olmayabilir.

1. konustugunuz/konusacaginiz kisinin takip listesine bakin, cokca bot iceriiyorsa (7-8 postu olan, post tarihleri genelde birbirine cok yakin (2-3 gun gibi) ) kullanicilar) kesin bir bokluk vardir.
    2. konustugunuz kisinin postlarina bakin. ornegin alakasiz referanslar var mi?
    3. konustugunuz kisinin postlarinin altindaki yorumlara bakin. genelde fotografla alakasiz, bol emojili gayet jenerik yorumlar iceriyor bu tur kullanicilarin postlari.

velhasil yuzyuze diyalogunuzun olmadigi kimseyle kisisel bilgilerinizi paylasmayin, ortalik gercekten dolandirici kayniyor.
  • instagram @aegyagi
    hesabından aeg yapı prefabrik ve inşaat ünvanını kullanarak 15.000-20.000 arasıdaki konteynerları 6.500-7.000 tl'ye sattığını söyleyen fake fotoğrafları hesaplarında paylaşarak vatandaşları dolandıran bu soysuzlara paranızı kaptırmayın dostlar. whatsapp numalaraından aradığımda paranın tamamını istediler, az üstlerine gidince yarısını gönderip yarısınıda teslimat esnasında verebileceğimi söylediler. sözleşme yapmayacak mıyız? dediğimde sözleşmemiz whatsapp konuşmalarımız gibi saçma sapan bir cevapla dönüş yaptılar. sonrasında adres olarak gösterdikleri atatürk cad. no:44/a kurucaşile/bartın esnaflarını aradım böyle bir firmanın bu adreste olmadığını sürekli kendilerine telefonlar geldiğini insanları bu hesaptan dolandırdıklarını söylediler. yıllarca dişinizden tırnağınızdan artırarak biriktirdiğiniz paraları bu sefil yaratıklara kaptırmayın dostlar.
  • bugün başıma gelen bi olay oldu. dolandırıcı olduğundan yüzde doksandokuz emin olmama rağmen devam ettim konuşmaya. mesajı ilk arattigimda ekside göremedim. ve çok ayıpladim biz yazarları. nasıl bu dolandırıcıları iskalariz. o yüzden buraya mesajlaşmayi bırakıyorum.

dolandırıcı: merhaba iyi günler kusura bakmayın rahatsız ediyorum şikayet var sayfasında dolaşırken hakkınızda ağıza alınmayacak, kötü söylemlerde bulunulmuş kullanıcı adınızı görünce insanlık namina yazayım dedim iyi günler

ben01:merhaba, teşekkürler iyi niyetiniz için. hangi sayfa acaba ve ne yazılmış?
    (arkadaşlar bu kadar saf olunmaz ama demeyin lütfen)

dolandırıcı: bir adet ekran görüntüsü bir adet link ve bir adet mesaj atar. ekran görüntüsü şikayetim var adlı siteden alınmış bir sikayettir. ve şunlar yazar:"şikayetim var, @sizin kullanıcı adınız

merhaba. @.... isimli hesabın kocam ile konuşmalarını yakaladım. evli bir adam ile görüşmek nasıl bir ahlaktır..! bu kadının elinde kocama dair görüntüler var bu görüntüler ile bizi tehdit etmektedir. allah rızası için şikayet edermisiniz. @egm, @tcicisleri"

ardından gelen mesaj ise şudur: güncel şikayetler kısmından giriş yaparak kimin yaptığını görebilirsin aynı zamanda şikayet edebilirsin

ben01:ahaha teşekkürler benim kendi dolandırıcım var

bu şekilde bayağı kişiye mesaj atılıyormus. ve maalesef bazı insanlar linke tıklıyormus. bu durumda baska bir intagram giris ekrani çıkıyor ve oradan giris yapmanızı istiyormuş. girince de bilgilerinizi bir gün içinde değiştirmeyin diye uyarı geliyormus. bu şekilde hesap çalma oluyor. daha sonra da malum makbuz eşliğinde ' x kisisinden allah razi olsun su kadarlik para kazandim' storyleri atılıyor.

kutsal bilgi kaynağına bu bilgiyi de eklediğime göre bugünlük misyonumu tamamlamış oldum. ha bu arada kendi dolandırıcinizi kendiniz yapın, dışarıda içine ne koydukları belli değil... bu espriden sonra taslanmadan gidiyorum.

edit: imla
  • bu da yeni çıktı. paraya ihtiyacı varmış gibi yalan paylaşımlar yapıp insanların duygularını sömürmek. aşağılıksınız. görsel
  • “serbestbolgeb” adli sayfa bunlardan birisidir.
  • lan bu hesap dolandırıcı diye instagrama şikayet ettiğinizde genellikle topluluk kurallarımıza aykırı değil şeklinde dönüş yapıyorlar. nasıl bi topluluksa her şey mübah demek ki.
  • eşimin instagram hesabının klonunu oluşturup takipçilerine a101 hediye kuponu ister misin şeklinde mesajlar atmışlar. muhtemelen telefon numarası üzerinden dalavere yapacaklar. dikkat etmek lazım. insanlar gerçekten kötü. özellikle orta yaş üstü insanlar kolay hedef oluyor.
  • gumrukten_uyguna
    görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
    çekilişle iphone kazanmisiz 256 gb 452 tl gümrük vergisi ödeyecekmişiz.kanmayin bunlara.
hesabın var mı? giriş yap