loosey

  • 1405
  • 10
  • 2
  • 0
  • dün

zlatan ibrahimoviç

aslında evet; yani "transferlerinin yarısından fazlasını ikinci ligden ve 0-2 milyon € değerindeki oyunculardan yapan galatasaray" gözlüğüyle baktığımızda doğal olarak olmaz diyoruz. hatta onu da geçtim, biraz kalbur üstü transfeler (gervinho, valbueana, jesus vb) yapmış bir takım için bile ütopik bir atılım olur bu herifin transferi. öte yandan bir önceki cümlede de belirttiğim gibi ibrahimovic kavramlar üstü bir oyuncu ve markaya katkısı açısından bile değerini doğru ellerde büyük ölçüde çıkarabilme potansiyeli var. ha evet, mevcut galatasaray yönetimi bana bu ışığı vermediği için ben de olmama olasılığını daha yüksek görüyorum haliyle şu "evlatlarımız" ve "tatlı rekabet" kelimlerinden tiksinme noktasına gelmiş bir galatasaray taraftarı olarak.

açıkçası kendi adıma ffp'i çok önemsemiyorum. muhasebe taraftarın değil yönetimin görevi. hesabı onlar yapacak, ben ise elimden geldiğince forma, atkı, kupa, kek kalıbı (aldım evet) gibi ürünleri satın alarak kendimce katkıda bulunacağım. bu yüzden olsa gerek işi excel sheetlerle maliyet muhasebesine döken sosyal medya fenomenlerine biraz gerizekalı gözüyle bakıyorum.

şimdi tüm bunlar ışığında ibrahimovic gelirse hafiften bir "ayranı yok içmeye" tandansı yaratır mı? evet yaratabilir ancak aynı zamanda hem süper lig'in hem de galatasaray'ın marka değerine ciddi bir katkı da verebilir.

futbolumuz uzunca bir süredir geriye gidiyor. oyun kötü, taraftar kötü, medya bombok vs. ligin uluslararası yayın hakları bakımından zerre değeri yok. avrupa'da başarılı değiliz, ortalama bütçemizin 1/4 ü ile ortaya çıkan takımlar tarafından madara edilip gotumuze baka baka geri donuyoruz.

durum böyleyken ibrahimovic, rvp, gomes, podolski, nani, sneijder, drogba gibi oyuncular bize ne katabilir?

bu oyuncuların hepsi marka isimler ve bir zamanlar bile olsa "world class" sıfatını taşımış adamların henüz içlerindeki futbol ateşi yanarken top oynamak için bu ligi tercih etmeleri her şart altında bir kazanımdır. bugun 32 sinde podolski'yi, 34 ünde ibra'yı, 29 unda sneijder'i getirir, şampiyonlar ligi benzeri üst seviye organizasyonlarda gruplardan çıkmayı bir sürpriz değil, olağan bir hal haline çevirisin, yarın bu adamların daha genç versiyonları avrupa'da başarı için seni ciddi bir alternatif olarak görmeye başlar, ligine daha çok ilgi gösterirler. elindeki genç/altyapı oyuncularını da bu tür üst seviye oyuncularla rekabete sokar, daha verimli bir ortamda gelişmelerini temin edersin...

tekrar ibra'ya dönecek olursak bu herif çağımızın en fantastik hücümcularından biri. kimsenin hayal dahi edemeyeceği golleri atabiliyor; karakter olarak da manyak. öyle ki bizdeki 5.sııf futbol programlarının ve bu programlarının kısmi uyanık kısmi gerizekalı yorumcularının lig maçlarını sktir edip bütün geceyi üzerinden yapılacak tartışmalarla geçirmesini sağlayabilecek kadar deli bu psikopat herif. ha bir de 34 yaşında olmasına rağmen yıllanmış şarap gibi, drogba'nın kısmen biraz daha bitik gelip tozunu attığı ligde taş üstünde taş bırakmaz.

sözün özü çok zor biliyorum ama gelebilecekse gelsin bu manyak. ffp'nin falan da koy götüne rahvan gitsin, o kurallar normal futbolcular için var, bu herifse insan falan değil. gavurların dediği gibi "when zlatan does a pushup, he isn't lifting himself up, he's pushing the earth down"

devamını okuyayım »
04.08.2015 04:31