• yine ilk sırayı kaptırmadık, sevindiricidir

görsel

--- spoiler ---

data.ai tarafından elde edilen veriler, türkiye'nin ınstagram'da en çok vakit geçiren ülke olduğunu ortaya koydu. dünya ortalaması 12 saat iken türkiye'de bu süre 21.4 saat oldu.
    --- spoiler ---
  • 21.4/30 günde 0.71 saat yani günde 43 dakika. gayet normal bence dmzmxm daha nolsun
  • ilk beş ülkenin sosyo-ekonomik durumuna bakarak bile güzel çıkarımlar yapılabilir bence.

bu kadar fakir bir ülke olarak sosyal medyada zaman geçirmede liderliği bırakmamamız da ayrı tezat tabii.
  • tik tok için de muhtemelen aynı durum geçerlidir.
  • instagram zaten bizim tarz ülkelerde popüler. dünya genelinde en çok kullanılan uygulama için (bkz: facebook)
  • dikkat ederseniz işsizlik ve insanların temel ihtiyaçlarını bile dosdoğru karşılayamadığı ülkeler bu tarz kötü sıralamalarda enlere oynar. çünkü gelişmiş ülkede insanlar gezmek, hobilerini ve isteklerini gerçekleştirmek, yani hayatın tadını bizzat yaşarken; sosyal medya gibi şeylere ayıracak vakit bulamaz, yokluğunu da hissetmezler. kısacası onlar yaşar, bilmem kaçıncı dünya ülkeleri de sadece izlemekle yetinip tatmin olmaya çalışır. yazık çok yazık!

edit: imla
  • gecen seneye kadar 10-15 dk arasi gunluk bakiyordum, hatta ig nin bunun recetesini tutan bolumu vardı ordan ogrenmistim de iyiymis dedim.
    simdi zevkimize gore reelsler aktigi icin cok zaman harcadigimi fark ettim bunu yazarken de gecirdigim zamana baktim ve bu haftanin ortalamasi 1.23 saat imis. ig bu isi cok iyi dusunmus ben bile bu kadar vakit geciriyorsam alelade insanlar kim bilir napiyordur.
  • ayrıca mutsuzluk siralamasi ile koreledir. instagramim yok ve mutluyum.
  • bu yalnızca bir uygulama. daha bunun tiktok'u var, snapchat'i var. durumun vahametini siz hayal edin.
  • reels çıktı çıkalı en az 2 saat esir ediyo. bunun farkındayım ama bağımlılık oldu galiba sigara gibi
hesabın var mı? giriş yap