şükela:  tümü | bugün
 • ekşi sözlük istatistikler bölümünde en maharetli çalışmalarını görebileceğimiz trollerdir.sürüye kendilerini kanıtlamak için çok çalışmaları ve vurucu konular seçmeleri gerekir.fiziksel hakaret etmeden hakaret etmeyi öncelikle öğrenirler.40 bine yakın yazar arasında kendini gösteremez yoksa.eğer trollerin dayanışma sergilediği bir google grubuna üyelik teklifi alırsa alacağı eksiler ve hafta birincilikleri için artık diğer trollerle yarışır.ekşi moderasyondan ceza almazlar eleştirel bakış muhabbetinden ötürü.ancak olmak isteyenlere tavsiye akp iktidarı sayesinde dinle ilgili en ufak entry uçurur sizi türk halkına ve değerlerine vsvs konulara yazın olayı daha çabuk kavrayıp daha çabuk trollük mertebesine ulaşırsınız.
 • kötü insanlardır. neden yapıyorlar bilmiyorum. ancak argüman sunmadan yaftalama yaparak iş görüyorlar.

  asıl amaçları ise söyledikleri saçma şeylere birilerinin bazı kesimlerin sınırlarını aşarcasına cevap vermeleri. buna karşılık kırmızı çizgileri aşılmış taraf da karşı tarafın yarasina tuz basıyor. sonra da snowball etkisi dedikleri olay ile olayların büyümesi ve önemli konularda sağlıklı toplumsal tartışmalar yaşayamamamız. bu iş ise trollün bitmek bilmeyen iştahının bir kısmını da olsa tatmin ediyor. belki de asıl amaçları toplumun barışmasını önlemek.

  herkese trollsüz bir yaşantı dilerim.
 • internette hayatlarını münakaşa ile geçiren insanlar, nasıl böyle kutuplaştılar? neden bunca insan interneti; tehdit etmek, can yakmak, ifade özgürlüğünü kanırtmak için kullanıyorlar?

  birey olarak tek başlarına, online oldukları kadar kızgınlar mı? dünya liderlerinden, mültecilere, karşı cinsiyete, her gün dünyanın dört bir yanından milyonlarca yorum, tweet, post atılıyor. bu insanlar, yorumların arkasındaki kişiler.

  - insanlar bana ırkçı dediklerinde beni öcü gibi göstermiş oluyorlar. kendi ırkını tanımlamak ve korumak için, ırkçı olmanız gerektiğini düşünmüyorum. ben ırkçı değilim. diğer ırklardan nefret etmiyorum, yalnızca kendi ırkımı tanımlıyorum.

  - ''çeşitlilik yüceltmeniz gereken bir şey değildir. eğer kendi etnik kimliğinizin zayıflamasını ve yok olmasını istemiyorsanız tabi.''

  - ''andrev brevnik ile ilgili onu savunan bir post yazdım. onun yaptığını savunduğum için değil, onun amaçlarına sempati duyduğumdan dolayı. kendi hükümeti tarafından ihanete uğramış gibi hissetmesini anlayabiliyorum. ben de aynı şekilde hissediyorum. yaptığı kabul edilemez, ama neden yaptığını anlayabiliyorum.''

  -'' islam nazizim gibidir. hepsi şu sosyalistlerin suçu.''

  - '' bu sapıklar için tüm liberal ipnelerden bir saldırı bekliyoruz. kültürel hava bu yönde. bu canavarlar her şeyi istila edecekler. bence lgbt'liler kusurlu insanlardır. ''

  - '' uzay araştırmaları ilerlemeli, tüm köktendinci müslümanları oraya yollamalıyız, bu gezegene de, maymunlar gezegeni adını verelim.''

  tanıdık geliyor mu?

  çevirimsi referans: https://www.theguardian.com/…-their-own-homes-video
 • "internet trollüğünü, insanları tahrik ederek ve kızgınlıkla yazılmış cevaplar vereceklerini umarak, mesaj atmak ya da yorum yapmak olarak tanımlayabiliriz.

  2014 yılında personality and ındividual differences dergisinde ‘trolls just want to have fun’ başlığıyla yayımlanan bir çalışmada, bir dizi psikolojik faktörün kışkırtıcı olma arzusunu etkilediği belirtiliyor. araştırmaya göre, ortalama bir insan internette nefret içerikli yorum yapan bireylere karşı kendi nezaketini ya da zekâsını doğrulamak istediğinde, troller genellikle karanlık dörtlü olarak adlandırılan narsisizm, makyavelcilik, psikopati ve sadizm ile ilişkili özellikler gösteriyor.

  üstelik, çalışmada belirtilen sadizm ve trollük ilişkisi o kadar kuvvetli ki, trollerin günlük hayattaki sadistlerin prototipleri olduğu söylenebilir.
  ...

  aslında internet üzerinden başkalarına nefret kusan bireyler, sosyal hayatlarındaki eksiklikleri ve başarısızlıkları örtmeye çalışır. gösterdikleri psikolojik rahatsızlık belirtilerinin yanında, kendilerini gerçekleştirememiş olmanın bir ürünü olarak bu davranışı sergilerler. yani troller başkalarını incitmekten haz duyarken, nefret içerikli yorumları dikkate alıp, okuyup, cevap verenler de kendilerini daha ahlaki hisseder."

  yusuf cem durakcan
  http://www.birgun.net/…arkasinda-ne-var-177975.html
 • troll zaten internette ortaya çıkan bir kavram olduğundan dolayı internet troll'ü diye bir kavram yoktur.

  troll: "someone who leaves an intentionally annoying message on the internet, in order to get attention or cause trouble"