aynı isimde "io (film)" başlığı da var
  • dota2'nin counterlanamayan carrysidir.
  • genellikle tarayıcı tabanlı oyunların alan adı uzantıları olarak geçerler. örneğin şu oyunlar gibi miniroyale, robofight. bunun dışında diablo2'de de geçmektedir. birde jupiter'in uydusu vardır ben bunları biliyorum.
  • jüpiterin çok sevilen uydusu.
    gezegene yakınlığından mütevellit gelgitle sürekli ezilen ve genleşen ioda bulunan volkanlar, uydunun atmosferinin dışına ulaşacak kadar sülfür püskürtmektedir.
    ayrıca görselleri de pek güzel.
  • italyanca da cümle kurmak için 'sono' eklersiniz yanına. sokak ağzında pek kullanmazlar ama. io sono cattivo.
  • şahika tekandın yazıp yönettiği ve oynadığı yeni oyunu. tiyatro festivali kapsamında dün ilk gösterimi uniq hall’da yapıldı. muhteşem bir metin. ve de yiğit özşener’in oyunculuğuna ayrıyeten şapka çıkarmak gerekiyor.
  • paladinste bir karakter.
    healer
  • şahika tekand'ın 23. istanbul tiyatro festivali kapsamında sahnelenen oyunu. kendisini yürekten seven bir insan olarak söylemeliyim ki ne yazık ki felaket derecede sıkıcı bir oyundu. metin muhteşem bir tragedya örneğiydi, alıp arada okumak isterim hatta ama sahnede izlemek beni aşırı yordu.
  • enfes metni, korosu ve ışık tasarımıyla ilgi çeken oyun. şahika hanım türkiye tiyatrosuna müthiş bir metin armağan etmiş, yetmemiş harika bir koro ve sahne tasarımıyla festivale taşımış. bize de izlemek ve seyir zevkine ulaşmak düşüyor. bir de yiğit özşener, o büyük biri sahnede çok büyük.
  • şahika tekand'ın dün izlediğim çok etkileyici oyunu. "izleyici sıkılır mı acaba" gibi kaygılardan uzak bir şekilde tasarlanmış. oyunun metini ve tasarlanışı olağanüstü, bir koro kısmı var beni oyunu izlerken "aslında koro ne demek gibi" düşüncelere gark etti.

binlerce yıl önce bu topraklarda geçen bir mit'i anlatan oyun evrensel ve zamandan bağımsız olduğu kadar orijinal ve gündelik olaylarla bağlantılı bir şekilde yorumlanabiliyor. insana işte sanat bunun için var dedirten cinsten!
  • argos kralı inakhos'un kızı io, argos kentindeki hera tapınağı'nın rahibesidir. zeus, io'yu bir bulut biçine girerek elde eder. zeus io'yu beyaz bir ineğe dönüştürür ama kıskanç hera kocasından hesap sorup ineği kendisine vermesini isteyince zeus çaresiz kabul eder. hera, yüz gözlü argos'u io'nun başına bekçi diker, zeus da io'yu kurtarması için hermes'i gönderir, hermes elinde büyülüğü deyneği ve kavalıyla argos'un yanına gider ve çaldığı şarkılarla ve anlattığı öykülerle argos'u uyutur ve devamında öldürür.
    io ise beyaz bir inek şeklinde kaçar ama arkasında başına hera tarafından musallat edilen bir sinek vardır, io'nun geçtiği ilk deniz ionia, ilk boğaza da “inek geçidi” andlamında bosporos adı verilir. io sonunda nil kıyılarına ulaşır, burada zeus tarafından yine insan kılığına sokulur ve ephapos adında bir çocuk dünyaya getirir.
hesabın var mı? giriş yap