şükela:  tümü | bugün soru sor
  • iran riyali'nin dolar karşısında tarihi değer kaybından sonra gerçekleşmiştir. sabitlenmeden önce 60 bin riyali aşan dolar 42 bin riyale sabitlenmesi olayıdır.

    acaba türkiye'de de dolar dolar 2,5 tl'ye euro 3 tl'ye sabitlenebilir mi?
  • serbest piyasada, dalgalı kurda bunu yapmak pek mümkün değil. amma velakin yaptılar diyelim, resmî kur sabit kalır, serbest piyasada yeni bir kur oluşur.
  • iran'dan türkiye'ye gelip yerleşmiş gayet eğitimli bir çift var. bizim patronun kiracısı bunlar. geçen hafta patrona anlatmışlar da, o bize anlattı. niye gelmişler ki dedim, iran'da kiralar aşırı fahişmiş. bunlar da iran'daki bahçeli filan evlerini kiralamışlar. kitadan gelen parayla mi ne geçiniyorlarmış. daha rahat gecinebilmek için çıkıp turkiye'ye gelmişler. valla detayını yanlış anlamadıysam, yurtdışına para çıkarmak konusunda yönetim bayağı sorun çıkarıyormuş galiba. dolar da el altından satılıyormuş. swift falan da yasakmış. yurtdışına çıkmadan köşebaşlarında torbacı gibi dikilen karanlık tiplerden, mevcut kurun hayli üstünde bi bedelle gizli saklı dolar satın alıyorlarmış.onunla yurdışına çıkıyorlarmış. şimdi bunların üstlerini başlarını aramiyorlar mi. veya parayı niçin dolar olarak çıkarıyorlar burasını ben de anlamadım. anlatan kadın türkçe anlatmış. türkçe'si çok iyi değil, belki de yanlış anlattı. bilemiyorum. ama kirayla geçindikleri kısmı doğru :)

    neyse. diyeceğim; çok garip di mi.
    bir tarafta yüksek kura rağmen istanbul'da bir çifti rahatça gecinditebilecek kadar kira ödeyebilen insanlar, bir tarafta geçinemedikleri için ülkeyi terkeden eğitimli gençler...