şükela:  tümü | bugün
  • ya benimsin ya da kara toprağın minvalinde bir açıklama olmuş.

dünya siyaseti ihtiras ve intikam dolu ilişkilere sahne oluyor.
  • bildiğin iran'ı yalnızlaştırma politikası tam gaz. zaten avrupa iran ile pek bir iş yapmıyordur. yani asıl hedef burada türkiye'yi iran'dan koparmak. bunu zaten bir çok yoldan aylardır deniyor.

şimdi iki senaryo var. birincisi abd'nin bu restine uymak. bu öncelikli olarak ihracatımızın %7sinden vazgeçmek, sonralıklı olarak da, sınırlarımızda bir adet daha düşman edinmek. üstelik iran suriye gibi falan da değil, çok çetrefilli bir ülke. iran'ı hiç bir sınır komşusu düşman edinmek istemez. ha pkk uzantılarının iran yapılanmasından hiç bahsetmiyorum bile, zira iran pjak ile silah bırakma konusunda anlaştı, o pjak'ı salarsa, bir de onunla uğraşma çıkar başımıza.

ikinci senaryo ise, reyizler kapışmasında bizim reyizin "restine rest ulan" demesi var. bu durumda abd'ye aleni cephe almış oluruz, dolar comolokko olur, can çekişen ekonominin fişi çekilir, sarı pipi reyiz trump iran için söylediklerini türkiye için de söyleyebilir. bu durumda ülkeyi kapatıp gideriz zaten. venezüela falan takılırız kol kola.

sarı pipi reyiz "make america great again" olayını biraz fazla abarttı gibi...
  • https://www.sozcu.com.tr/…na-duvar-bitiyor-2457848/

bence karar coktan verilmis gibi.

yakinda iran’i karalayan haberlerin sayisi da artarsa iyice emin oluruz.
  • (bkz: iki ucu boklu değnek) tam da bu durum için bulunmuş terim
  • sadece bu açıklamalardan sonra 24 saatte 12 bin lira daha borcum oldu.

olayların hassasiyetini bilmeyenler için böyle anlatayım.
  • abd her zaman sonradan yapacaklarını önceden yasal bir kılıfa uydurur. bu da böyle bir durum. "kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" atasözü aklıma geldi. bizim ülkemize de ağır yaptırımların önünü açmak için "yolunu" şimdiden yapmışlar.
  • iran ile ticaret ilişkileri kesmek daha mantıklı bir hamle olacağını düşünüyorum. petrol açasından bağımlı olsak bile kur ve ticaret açısından iran'ın bize bir fayda getirmeyeceği bir gerçektir.şimdi antitez yaratmak için bu söylemime karşı çıkacaklar ama illa yaşamamız mı lazım ? sayın sözlük yazarları size söylüyorum.

iran: yıllardan beri türkiye dış politikasına karşın hareket etmiş bir devletten söz ediyoruz. seninle savaşmaz ama ülke içinde yürüttüğü batinilik faaliyetleri ortada. mercedes firması bile irandan elini etiğini çekerken biz ne yapıyoruz ? yakınlaşma eğilimi gösteriyoruz. hemde hiçbir çıkarımız yokken...

hakeza maduro denen faşist diktatör... türkiye cumhurbaşkanı yan yana getirmeye çalışan o klik yapı kim ? feto feto diye bağırırken bu absürt dış politikaları kim belirliyor ? her ne kadar erdoğan'ı sevmesen bile türkiye cumhuriyetini temsil ediyor. maduro ve iran ile yan yana durduğun sürece dış politikada farklı algılanıyorsun.

komünist devletler ile boy göstermek türkiye cumhuriyetin çıkarına hiçbir fayda sağlamayacaktır. tabi diyenler olacak "yavvv çin'den kredi alıyoruz ? " alıyorsunda aziz kardeşim avrupa'nın verdiği kredi ile çin'in verdiği bir olmuyor işte. avrupa senden borcu insanı yollar ile alır çin ise bildiğin el koyar sende bu sözleşmeye sıkıştığın politika yüzünden imzalamış olursun.

çin ve rusya milyonlarca türkü katletmiş peki avrupa sütten çıkmış ak kaşık mı ? hayır ama bir kıyaslamaya girecek olsam ki devletimin dış politikası buna itiyor benim tercihim çin, iran, venezuela ve rusya gibi ülkeler olmaz ondan eminim. bu ülkede yaşayan insanların hepsi açlıktan kıvranırken bize hiç mi ibret olmuyor ? 2008'den bu yana zenginliğin vermiş olduğu şımarıklık var ama bunlar gittiği zaman görürüm ben o kitleyi...

velhasıl cumhurbaşkanı erdoğan'ı yönlendiren kurmaylar kim ise yanlış yönlendiriyor. bu konuda eminim.