• geçenlerde kendisinden inanılmaz bir yetenek, böyle teknik görmedim diye bahsettiği videosuna denk geldim :d daha önce benim yaşımda çaykovski çalan olmadı dediği röportajını konservatuar grubuna attım, bi miktar dalga geçtik konuyu kapattık. piyano bölümünden mezun olabilmeniz için zaten o seviyede bi eser çalabiliyor olmanız gerekiyor * aramızda esprisi kaldı ne zaman konusu açılsa birbirimize inanılmaz teknik inanılmaz yetenek deriz :d
  • 20 yaşında oldugu halde bugüne dek pek çok resital vermiş, gelecek vaadeden genç bir piyanistimiz.

bariton atilla gündoğdu' nun konuk sanatçı olarak katkı sağladığı, 9 nisan' daki iki bölümden oluşan konseri, schubert agirlikli olup bilhassa fazıl say' ın jazz şeklinde yorumladığı fazıl say paganini variations sonrasi dinleyenleri mest etmistir.

kendisine ulkemizi uluslararasi mecralarda da temsil edecek dunya çapında bir sanatçı olma yolunda basarilar diliyorum.
  • kendisi çok mütevazı bir sanatçımız imiş.*

not: 5:27'ye bakın bi.*

ilgili video için sizi buradan alalım
  • zannımca başarısız röportajlardan birine imza atmıştır. kendisi değil de röportajdaki üslubu hakkında çokça şey yazılabilir. ama ben sadece talihsiz bir röportaj demek istiyorum. ıraz yıldız kendisine sunulan platformdan insanlara ulaşmayı başaramamış.

çev sanat'ın acilen bursiyerlerine "nasıl röportaj verilmez" dersi altında bu röportajı izletip atölye düzenlemesi gerekiyor. sonra da "nasıl röportaj verilir" diye ayrı bir atölye düzenlemesi gerekiyor. müzikalite olarak yüksek seviyede olan bu yetenekli gençlerin, kendisini ifade ederken ukalalık bataklığına saplandığını görmek gerçekten acı verici.

benim, ıraz yıldız'ın 11 şubat 2020 tarihli bu röportajını izlerken duyduğum ama ifade edemediğim rahatsızlık, fazıl say tarafından 4 mart 2020 tarihli instagram postunda, çellist jamal aliyev hakkında yazdığı bir yazıda aynalandı – ki söylemek istiyorum bu genç piyanist hedef alınmış değil. alıntılamak istiyorum, çünkü çok güzel anlatmış:

"20'li yaşlardaki sanatçıların bazılarında "kendi engebelerini geçememişliği"ni gördüğümüz oluyor, bu çok olağandır, çoğu yetenek böyle çakılır [... ] ya da; çoğu sanatçı adayında; kendi egosu kendi yeteneğini bitiriyor... ego önüne geçiyor, yetenek o hapisten bir türlü çıkamıyor, denge yok oluyor; monoton ve sıkıcı sonuçlara varıyor, dırdırdır konuşan gençler, ama sonuç yok olmuşluk... buna da rastlıyoruz..."

ıraz yıldız'ın çakıldığını ya da yok olduğunu elbet düşünmüyorum ama henüz tam ve güçlü olarak var da değil. henüz yola koyulmuş insanların varmış, bitirmiş, olmuş cümleleri o kadar sakil duruyor ki... bir ıraz yıldız'ın röportajına baktım, bir de berfin aksu'nun henüz 16 yaşında ışıl cinmen'e verdiği röportajı okudum... cidden... ıraz yıldız'ınki gibi bir röportaja gerek var mıydı bilemedim.

olgun olabilir, öyle durabilir, kendisini tanımam. müziğini takip ederim. ama bu röportaj üslup ve kendini ifade etme konusunda daha çok pişmesi gerektiğini düşündürttü.
  • ingilizce'yi 8 aksanla konuşan tamer karadağlı tarafından yetiştirilen genç yetenek.

yaşam koçu olarak instagram hesabından açıklama yapan karadağlı "bu gencin ismini çok duyacaksınız" dedi.

sözünde duran karadağlı, ilk olarak nişantaşında birlikte objektiflere yakalanarak ıraz'ın isminin duyulmasını sağladı.
  • çok hoş bir kadın. tamer karadağlı gibi biriyle birlikte diye üzülüyordum.

instagram'ına bakayım dedim, başka biriyle nişanlanmış. sabah sabah benimle gram ilgisi olmayan bi şey için sevindim. mutluluklar.
  • bir takım instagram magazin servislerine göre tamer karadağlı’nın kendisinden 30 yaş küçük sevgilisidir.
  • instagramda gördüğüm genç ve yetenekli piyanist. ileride buralar çok değerlenecek sonra ben de eskiden buralar dutluktu diyeceğim.

edit: çaylaklıktan çıktığımda buraya link gelecek.

çıktım editi: aha
  • ınstagram'da piyano videoları arasında kendimi kaybederken denk geldiğim yetenekli bir piyanist arkadaşımız. yazdığım mesaja cevap verdiği ve her konuda yardımcı olabileceğini yazdığı için kendisine ayrıca teşekkür ederim.

türkiye'den de böyle yeteneklerin çıkması beni sevindiriyor. piyanoyu kesinlikle bırakmamasını temenni ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.
  • instagramdan kendisini takip ediyorum çok yetenekli. umarım istediği başarılara ulaşır.
hesabın var mı? giriş yap