• crfsa (carrefoursa) hissesinde tahtacısı aylardır blok satışlar koyarak hisseyi baskılaya baskılaya toplayan yatırım firması.

tahta ne zaman başını kaldırmaya çalışsa zorla kademelere kamyon gibi satış koyarak aşağı basıp aylarca 23-24 tl bandında tuttu ve milyonlarca lot topladı, üstüne al-sat ile deli nakit yaptı, basamadığı zamanlarda volatil hareketlerle hisseye tedbir getirdi, canı sıkıldığında her kademeye 31, 69 veya 3131 lot koyarak yatırımcıyla dalga geçti vs. tuhaf olanı (tuhaf değil ama yanlış olanı aslında) spk da buna aylarca göz yumdu. mal toplamanın da bir yolu yordamı adabı vardır, ben küçük yatırımcı (küçükten biraz büyük) olarak bu tahtada yapılan hateketleri gördükten sonra iş yatırım, iş bankası vb kurumlardaki mevduat ve yatırım hesaplarımı kapattım. bir daha da asla ama asla finans ve yatırım başlıkları altında kendileri ile yolum kesişmez. çünkü kendilerinin yatırım aracısı değil küçük yatırımcı gaspçısı olduklarını 2 aydır yaşayarak gördüm. a1 capital’ in adı çıkmış sadece, iş yatırımın yanında a1 iyi aile çocuğu kalır. söyleyeceklerim bu kadar.
  • kendileriyle ilgili girdiğim entryden sonra yazar arkadaşların mesaj yoluyla ilettiği başka bir çok spekülasyonunu öğrendiğimiz yatırım firması.

--- spoiler ---

“ipek enerji hissesinde 14-15-16 ekim, garan için ise 6-8 ekim bültenlerinde ve müşteri maillerinde tut diyorduk, tavsiyeyi ala çevirdik vs yazdılar da yazdılar. ancak iki kağıtta da alışlara rağmen kamyon devirir gibi mal devirmişlerdi.”
    --- spoiler ---

kendileriyle çalışan yatırımcıya önce hisseyi al tavsiyesi verip sonra da kendi ellerindeki malı bu yatırımcılara çakıp hisseyi aşağı basan yatırım kurumu. yersen.
  • yatırım kısmıyla eski patronum ilgilenirdi. patronumun gölgesinden mi korkarlardı bilemem ama bana karşı baya baya iyiydiler.

işten ayrıldıktan sonra iki kere gittim burayla görüşmeye. olmadı. olmamasından yana hiçbir sorun yok. olacak gözüyle bakmam zaten çoğu zaman.

ama gel gelelim olmadığını beyan ettikleri maillerine. işe almadıkları ne kadar insan varsa hepsini aynı mailde toplayıp mail atmışlar. herkesin adresi apaçık ortada. koskoca iş yatırım'ın böyle insan kaynakları departmanı olamaz. inanmak istemiyorum. ya gizle adresleri öyle at ya da gitme sigara içmeye teker teker at mailleri.

acilen ik cılarını değiştirmesi gereken kuruluş.

not : uyarı mailime karşılık gelen maillerinde "sistemden kaynaklı bir sorun" diye cevaplamışlar. inanmış rolü yapmaya devam..
  • yurtdışı borsalarındaki işlemlerde minimum komisyon oranını $15'dan $1'a indirmiş aracı kurum. dikkat edilecek nokta şu, binde 2.5 komisyon oranı uygulanıyor aslında, minimum oranı değiştirmişler. örneğin $100'lık bir işlem yaparsanız binde 2.5 komisyon oranı ile normalde $0.25 ödermeniz lazım ama $1 ödeyeceksiniz. daha önce $100'lık işlem yapsaydınız $15 ödüyordunuz. yeni komisyon oranı ile örneğin $1000'lık bir işlem yaparsanız ise $2.5 ödeyeceksiniz. işlem hacminize bağlı pazarlıkla daha düşük komisyon teklifleride alabilirsiniz.

bence bu hareket ile midas'a ciddi bir alternatif olacak ve diğer aracı kurumlarıda tetikleyecektir.
  • ''gelişmiş hisse arama'' gibi güzel bir hizmeti sunan aracı kurumdur. diyelim ki vade planınızı oluşturarak bir yatırım yapmayı düşünüyorsunuz ve seçeceğiniz hisselerde belirli kriterleriniz var. işte bu aşamada bu hizmet devreye giriyor. bahsedilen kriterler arasında; periyodik getiriler, relatif getiriler, favök, döviz pozisyonu, yabancı takas oranı, özsermaye ve net faiz geliri büyümesi, mevduatlar, pd/dd, pd/mevduat, fd/favök, roa, roe, likidite, temettü ve kurumun beklentileri dahilinde hedef fiyatlar gibi birçok değişken yer alıyor. siz istediğiniz değişkenlerle birlikte en küçük ve en büyük değer aralıklarını giriyorsunuz. ardından sistem sizin kriterlerinize uyan hisse senetlerini listeliyor. bundan sonra daha detaylı arama yapmak için temel ve teknik analize başvurabilirsiniz.

konuyla ilgili kısa bir video da ektedir
  • hisselerin değerini aşağı basmaya and içmiş (bkz: and içmek) yek diğer açıkçı kurum.
  • trademaster diye dandik bir telefon uygulaması olan şirket, girilmiyor, alınmıyor, satılmıyor.

hisse tavsiyeleri ise tam bir fecaat.

her yer yangın yeri olmuş, durum bombok bir yere gidiyor, komple çıkın, arkanıza bakmadan uzaklaşın, altın alın 2 ay sonra piyasa toparlanınca görüşürüz demek yerine hala al tavsiyeleriyle insanların ayaklarına taş bağlayıp denize atar bu tutum niye?
    bir de yatırım şirketi bunu göremiyorsa neyi görecek, kapital global dünyanın en boktan orta doğusunda alın terinin değerini korumaya çalışan insanların eline vermiş şirket.
  • uzak durulması gereken aracı kurum. küçük yatırımcıyı umursamazlar, sizin 10-20 bin liranızı küçümserler, uğraşmak istemezler. telefonu doğrudan söyleyin diye açtı bir tanesi. bir diğeri, ben bilmiyorum diye kapattı suratıma. piyasadan soğur, kaçmak istersiniz, aman dikkat. bırakın nitelikli yatırımcı ile uğraşsınlar. profesyonellere layık bir kurum. sorsanız insanlarda finansal okur yazarlık yok derler, öğrenmek için ararsınız sizden tiksinerek kurtulmaya çalışırlar.
  • aman diyim bu aralar bunlardan varant vs almayın, corona sonrası deutsche yeni varant sunmadığı için piyasada tekel olarak her türlü pisliği yapıyorlar fiyatlamalarında
  • bugünkü youtube videolarından birinin sonunda şöyle bir cümle geçiyor:

''hafta sonu, emekli amiraller tarafından yayınlanan montrö anlaşmasından çekilmeyle ilgili bildirinin fiyatlamalar üzerinde bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. meclis başkanı şentop'un görüşlerinin çarpıtılması üzerinden haddini aşan bir açıklama ve anlamsız bir tartışma görüyoruz.''

vay anam! çen siyasete mi girdin ya? robota okutarak da olsa çen elini taşın altına mı koydun? çen bir duruş mu sergiledin? aman da hanimiş.
hesabın var mı? giriş yap