şükela:  tümü | bugün
  • ekonomiye katkısı olmadığı gerekçesiyle insanlık dışı yöntemlerle öldürülen yüzlerce civciv.

--- spoiler ---

yumurtlayamamak horozun sonu oluyor. kuluçka makinelerinden çıkan civcivler tecrübeli ellerde kontrol edilip cinsiyetleri belirlendikten sonra dişiler daha bir günlükken ayrılıp karton kutulara yerleştirilir, ilerde bol yumurta vermek üzere çiftliklere gönderilir. sürekli banda konan erkek civcivler derhal imha edilir.

ölü civcivler hayvan yemi haline getirilir, bir kısmı ise yakılır. gazla boğulan civcivlerin bir bölümü de yırtıcı kuş yemi olarak hayvanat bahçelerine satılır.

--- spoiler ---

video ve haber
  • tavuk yemi olarak geri kullanılacaktır.
  • bu nasıl bir vahşet. insan nedir gerçekten şimdi anladım
  • dünya var oldukça, insandan daha vahşi hiç bir canlı olmayacaktır.

gözlerim doldu yaa
  • türkiye’de de mora pembeye boyayıp satıyorlar bunu. allah’a şükür civcivin boku para etse onu da değerlendiren bi halkımız var.
  • yanlışlıkla videoyu izledim. içim gitti hemen kapattım. ya insanlar olarak biz daha ne kadar kötü olabiliriz diye düşünürken her gün daha da kötüsü çıkıyor karşıma.

bu hayvanların bizden çektiği nedir ya?
  • beyler yaşım 10, rizede yaşıyorum o sıralar. ziraat dediğimiz bir yer vardı, orada da aynen böyle erkek civcivler ayrılır gazla boğulurdu benim bildiğim buydu gaz olayı. neyse bir gün adamlara babamla dedik ki öldüreceğiniz erkekleri bize verin, verdiler, büyüttüm, hatırladığım 30 civarı civciv vermişlerdi bir koli/kutuya sığdığı kadar işte, aldık eve getirdik bahçe de vardı büyüttük. aralarından 8-10 tanesi dişi çıktı, sonra keselim dediler, kıyamadım, pazara götürdük arkadaşla satıyoruz, hem de bedava denecek fiyatlara, neyse bir teyze geldi, hepsini bana satın ama üzerimde para yok gidip alayım geleyim dedi, bekledik, teyze geldi 10 tane falan almıştı diye hatırlıyorum. geri kalanımı anneanneme vermiştim, büyüdüler yumurta falan kesilen de oldu... böyle bir anıyı bizzat yaşadım.
  • izleyemedim. izleyemeyeceğim de görüntülerdir zaten.

bunu yapan insanların cennet'e gidememesi için dua edeceğim. bu dünyada onlar 'haklı " çünkü. bu dünya onların dünyası.

ben, kümesimdeki civcivlerden biri bile rahatsızlansa o iyileşene kadar aklım hep onda kalıyor. ölmesin diye çırpınıyorum. bunlar, topluca katlediyor.

pazarlarda satılıyor bu " canlar. " çocuklara " oyuncak "olarak alınıyor!

nefes alıyor lan bu hayvanlar! dünyayı senin benim kadar seviyorlar. görmek, yaşamak istiyorlar. büyümek, yemek yemek istiyorlar.

bir canlıyı hapsedip, alım-satımını yapıp, hatta katledip kazanç sağlayan ve bunlardan alım yapan kim varsa dilerim " nefessiz kalmak " ne demekmiş tez zamanda anlarlar.
  • endüstriyel tavukçulukta olmazsa olmaz bir işlemdir. yalnız burada izlediğiniz video bu konuda en steril ve kanınızı en az donduracak cinsten. hatta tavukçuluk işi yapsam herkesin sadece böyle videoları izlemesi için elimden geleni yapardım, çünkü daha yaygın olan, civcivlerin diri diri öğütücüye sokulduğu yöntemi gösteren videoları izleseniz bir daha ağzınıza tavuk tavuk eti koyamazsınız.
  • çok afedersiniz orospu çocukluğundan başka bir şey değildir. izlenmesini tavsiye etmem.